W dniach 4, 11. i 18. sierpnia z okazji obchodów 25-lecia Solidarności “Światowid” pokaże filmy wiążące się z tamtym czasem. Seanse będą poprzedzone spotkaniami z ludźmi uczestniczącymi w tamtych wydarzeniach, którzy opowiadać będą przede wszystkim o faktach z naszego miasta. Dla wszystkich elblążan związek przygotował również szereg aktrakcji.
W najbliższy czwartek zapraszamy na projekcje filmu – „Przesłuchanie” w reż. R. Bugajskiego.
„Przesłuchanie” - film-legenda, określony przez władze jako "najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL", i stał się bezpośrednią przyczyną rozwiązania zespołu "X" Andrzeja Wajdy. Rok po jego nakręceniu Ryszard Bugajski wyjechał z Polski. Premiera miała miejsce dopiero w roku 1989 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i wówczas "Przesłuchanie" otrzymało nagrodę dziennikarzy i publiczności. Początek lat pięćdziesiątych. Antonia Dziwisz, jeździ z zespołem po kraju, dając występy przed robotniczą i wiejską publicznością. Podczas jednego z wieczorów, krótko po kłótni z mężem, Konstantym, Tonia zostaje upita w restauracji przez dwóch mężczyzn, a następnie przewieziona do więzienia. SB żąda od niej zeznań obciążających kolegę z zespołu. Zaczyna się długotrwałe, beznadziejne przesłuchanie ...
Kolejne filmy:
11.04. "Człowiek z żelaza" w reż. A. Wajdy
Sierpień 1980 roku. Rozpoczynają się strajki na wybrzeżu. Zastępca przewodniczącego Radiokomitetu wzywa nagle do siebie redaktora Winkiela i wręcza mu materiały dotyczące robotnika Stoczni Gdańskiej Macieja Tomczyka, działacza nielegalnych, wolnych związków zawodowych. Poleca mu natychmiast wyjechać do Gdańska i zrealizować materiał do reportażu kompromitującego komitet strajkowy. W Gdańsku Winkiel spotyka Badeckiego, działacza partyjnego, który szczególnie mocno akcentuje wagę i znaczenie polityczne misji Winkiela. Na zakończenie poufnej rozmowy Badecki wręcza dziennikarzowi butelkę dżinu. Dla alkoholika Winkiela jest to bezcenny dar, komitet strajkowy bowiem wprowadził całkowitą prohibicję. Nazajutrz Winkiel próbuje dostać się do stoczni, by zdobyć niezbędne informacje. Bez rezultatu. Po powrocie do hotelu zastaje w pokoju oficera służby bezpieczeństwa Wirskiego, który przekazuje mu teczkę z dokumentami Tomczyka. Milicja umożliwia mu spotkanie z Agnieszką, żoną Maćka, zatrzymaną w areszcie za popieranie strajków. Agnieszka opowiada mu historię swego życia. W 1976 roku została pozbawiona prawa wykonywania zawodu i nie ukończyła filmu o ojcu Maćka, Mateuszu Birkucie. Znajomość z Maćkiem przerodziła się w miłość. Przez kilka lat małżeństwa Tomczykowie byli prześladowani za działalność antyrządową. Maciek trafił do więzienia. Agnieszka wyjechała z dzieckiem do ojca i tam zastała ją wiadomość o strajkach. W drodze do Gdańska zatrzymała ją milicja. Po rozmowie z Agnieszką Winkiel przeżywa wstrząs i publicznie opowiada się po stronie robotniczych żądań. Rozmowy między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym dobiegają do końca pomyślnego dla robotników. Dzidek, dawny znajomy Winkiela, ujawnia cele, jakie miał spełnić powierzony mu reportaż. Idącego samotnie redaktora zatrzymuje jadący samochodem Badecki. Mówi mu, że porozumienie między rządem a robotnikami jest tylko nic nie znaczącą kartką papieru. Kontynuacja losów rodziny Birkutów przedstawionych w filmie Człowiek z marmuru. Człowiek z żelaza jako film fabularny jest kreacją, a nie rekonstrukcją wydarzeń, w której staramy się pokazać je z różnych punktów widzenia poprzez różne postacie, niosące także swoje sprawy osobiste. Odwołuje się nie tylko do Sierpnia, ale i do wydarzeń wcześniejszych, z którymi sprzęgły się losy bohaterów filmu, które przerwały życie Mateusza Birkuta, które ukształtowały jego syna - Maćka Tomczyka (Andrzej Wajda).
18.04. "Zawrócony" w reż. K. Kutza.
Akcja "Zawróconego" dzieje się na Śląsku w czasie stanu wojennego. Główny bohater Tomasz Siwek jest członkiem PZPR i namówiony przez partyjnego zwierzchnika wybiera się na manifestację aby szpiegować kolegów z pracy. W czasie wiecu daje ponieść się emocjom i wraz ze wszystkimi zaczyna śpiewać pieśń "My chcemy Boga". Przez tę nieostrożność zamienia się w oczach władz w opozycjonistę i zostaje aresztowany. Warunkiem wypuszczenia jest podanie nazwisk innych demonstrujących, jednak Siwek nie robi tego. Zostaje ciężko pobity i wypuszczony. Następnego dnia jedzie na wieś do brata który świętuje przyjęcie do ZOMO, własna matka wypiera się Siwka. Ta gorzka komedia Kazimierza Kutza powstała dość przypadkowo w przerwie w kręceniu "Śmierci jak kromka chleba" jednak zebrała bardzo wiele pochlebnych opinii i recenzji wśród widzów i krytyków. W filmie tym Kutz udanie połączył powagę z humorem a nawet farsą i groteską. Film warty obejrzenia chociażby dla jednej sceny - pościgu wokół kościoła.
Spotkania i projekcje odbywać się będą na dużej sali o godz. 19.00. Bilet na każdy seans kosztuje 2 zł.
Główne uroczystości obchodów 25 – lecia Solidarności odbędą się 20 sierpnia.
Jubileusz rozpocznie się uroczystą mszą św. w Katedrze. Po mszy zaplanowane jest złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia `70. Następnie w Teatrze Dramatycznym odbędzie się uroczyste zebranie Delegatów Regionu. Udział w uroczystościach zapowiedział Lech Wałęsa. W godzinach wieczornych na Placu Jagiellończyka odbędzie się festyn „Solidarność dla rodziny” .
Wystąpią: elblążanin - Piotr Krupski z zespołem, zespół Coctail, kabaret Koń Polski, a gwiazdą będą Czerwone Gitary.
Solidarność - to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu.
Jan Paweł II
Takie zdanie znajduje się na oficjalnej stronie „Solidarności”... Życzymy związkowi by słowa Papieża – Polaka, Jana Pawła II, były „przewodnikiem”, a nie tylko hasłem przedwyborczym.