Przedstawiciele samorządów województwa mazowieckiego, m.in. prezydent Ostrołęki, starostowie Mińska Mazowieckiego i Płocka, burmistrzowie i wójtowie oraz geodeta wojewódzki Krzysztof Mączewski zapoznali się dziś w Elblągu z Elbląskim Systemem Informacji Przestrzennej jako narzędziem wspomagającym zarządzanie miastem.
Z prośbą o taką prezentację dla delegacji samorządowców z mazowieckiego zwrócił się niedawno do prezydenta Elbląga Henryka Słoniny marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. Goście najpierw zapoznani zostali z założeniami systemu a następnie w wydziałach Urzędu Miejskiego zobaczyli jak działa ESiP.
Do budowy i założenia systemu zarządzania informacją przestrzenną miasta w oparciu o mapę numeryczną i dane ewidencji gruntów i budynków przystąpiono w 2000 r. Celem budowy systemu było zintegrowanie pracy wydziałów urzędu miasta poprzez wdrożenie rozwiązań informatycznych umożliwiających zebranie w jednym zbiorze maksymalnych ilości informacji wykorzystywanych w urzędzie oraz scentralizowanie przechowywania danych i ich zabezpieczenia. Wiązało się to z wprowadzeniem elastycznego rozwiązania do zarządzania informacją mapową i opisową na poziomach pozyskiwania danych, aktualizacji, przetwarzania i udostępniania, wdrożenia systemu komputerowego i technik informatycznych do prowadzenia zasobów informatycznych w formie numerycznej.
Obecnie ESiP daje możliwość zebrania w jednym miejscu, czasie i formie informacji, jakie do tej pory zlokalizowane były w wielu miejscach i bardzo różnej formie. Umożliwia poddanie ich analizie i wytwarzaniu na ich podstawie nowych informacji w postaci zestawień, raportów, map tematycznych. Informatyzacja administracji jest nieunikniona – powiedział podczas prezentacji ESiP wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski i podał przykłady wielu zastosowań systemu, w którym zawarte są m.in. dane dotyczące gruntów, nieruchomości, własności, rozmieszczenia sieci wodociągowych, energetycznych, gazowych, komunikacyjnych. Zawarte są także dane dotyczące mieszkańców Elbląga. Dane te wykorzystywane są np. do różnego rodzaju analiz: lokalizacji dokumentów, obiegu pism i spraw ale także do analizy zagrożeń (powodziowych, wypadków drogowych), projektów komunikacyjnych czy wreszcie do ewidencji działalności gospodarczej.
Elbląski System Informacji Przestrzennej wielokrotnie prezentowany był na różnych konferencjach, m.in. w Warszawie podczas obchodów 60-lecia służby geodezyjnej w Polsce.