Niedziela, 24.11.2024, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

IV Posiedzenie Rady Społecznej przy KMP

16.06.2005, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
IV Posiedzenie Rady Społecznej przy KMP

15 czerwca br., w elbląskiej Komendzie odbyło się IV posiedzenie Rady Społecznej przy Komendancie Miejskim Policji w Elblągu. Po raz pierwszy Rada zebrała się w pełnym, 11-osobowym składzie. Jako ostatni dołączył radny Miasta i Gminy Tolkmicko – Michał Tkaczuk. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Gronowo Elbląskie Aleksander Lewicki.

W programie posiedzenia było m.in. przestawienie ostatnich osiągnięć policjantów KMP w Elblągu, informacja o współdziałaniu Komendy z lokalnymi samorządami, informacja o realizacji wniosków z poprzednich posiedzeń Rady, a także przedstawienie zagrożenia przestępczością i skuteczności jej zwalczania.

Komendant Miejski Policji w Elblągu mł. insp. Wacław Brudek poinformował zebranych o zwycięstwie sierż. Szymona Tomczyńskiego w wojewódzkich eliminacjach konkursu „Policjant Ruchu Drogowego 2005” oraz o zwycięstwie sierż. Przemysława Chrobaka, wraz z psem służbowym Rom, w eliminacjach wojewódzkich do Kynologicznych Mistrzostw Polski. Zwycięscy policjanci, w najbliższym czasie, będą awansowani na wyższe stanowiska służbowe.

Członkowie Rady zostali również poinformowani o przekazaniu Posterunkom Policji w Tolkmicku i Gronowie Elbląskim skuterów marki Peugeot Viva City przez miejscowe samorządy. Ponadto zostali poinformowani o spotkaniu elbląskich policjantów z Przewodniczącym Rady Gminy Gronowo Elbląskie Zenonem Urbaniakiem i Markiem Karaszewskim - Zastępcą Wójta w tej Gminie, na którym wyrażono wolę opracowania i uruchomienia na terenie gminy wspólnych działań prewencyjnych „Bezpieczna Gmina”.

Komendant Miejski Policji poinformował także, iż realizując wnioski członków Rady, policjanci Sekcji Ruchu Drogowego KMP zadbali o bezpieczeństwo użytkowników drogi krajowej K-22 w miejscowości Jegłownik. Pełniąc służbę na odcinku tej drogi, przebiegającym przez miejscowość Jegłownik, policjanci ujawnili 241 przekroczeń prędkości oraz 6. nietrzeźwych kierujących. W celu poprawy bezpieczeństwa, mł. insp. Wacław Brudek, wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Zenonem Urbaniakiem, skierowali do Zarządu Dróg Krajowych i Autostrad w Elblągu o zamontowanie w Jegłowniku automatycznego radaru mierzącego prędkość nadjeżdżających pojazdów. Z rozmów z kierownictwem Zarządu wynika, że wniosek zostanie zrealizowany.

Innym z omówionych problemów, zgłoszonym wcześniej przez radnego Władysława Orzechowskiego, było nieprzestrzeganie znaków zakazu na drogach osiedlowych. Komendant Miejski Policji zapoznał członków Rady z obowiązującym stanem prawnym, w tym z możliwościami represjonowania kierujących, którzy nie przestrzegają znaków zakazu ustawionych na wewnętrznych drogach osiedlowych. Policja może karać mandatami karnymi na tych drogach, które są drogami publicznymi (krajowymi, wojewódzkimi, powiatowymi, gminnymi), a na drogach niepublicznych, do których należy większość uliczek osiedlowych, tylko wówczas, gdy wjazdy i wyjazdy z tych dróg zostały oznakowane znakami „Strefa zamieszkania”. Komendant wystąpił do zarządców dróg wewnętrznych w Elblągu z propozycją wspólnych działań porządkujących oznakowanie dróg wewnętrznych, po czym możliwe będzie dyscyplinowanie kierowców nieprzestrzegających prawidłowo ustawionych znaków.

Mł. insp. Wacław Brudek poinformował zebranych, że po uzgodnieniach z Prezydentem Elbląga, w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, słupy fotoradarów zostaną pomalowane w żółto czarne-pasy. Ma to przypomnieć kierowcom, w których punktach miasta, w sposób szczególny, narażają się na ryzyko zapłacenia grzywny za nadmierną prędkość. Ponieważ słupów jest stosunkowo dużo, policjanci liczą, że kierowcy zmęczeni szarpaną jazdą, w końcu zmniejszą średnią prędkość poruszania się po mieście. Innym ze sposobów na zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych jest wyegzekwowanie obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Policjanci KMP w Elblągu otrzymali polecenie bezwzględnego karania i przyznawania punktów karnych osobom, które nie zapinają pasów.

Znaczącą część spotkania poświęcono zagrożeniu przestępczością na obszarze działania KMP w Elblągu. Z przedstawionych danych wynika, że w ciągu pierwszych 5. miesięcy br. nastąpił znaczący spadek liczby przestępstw pospolitych (kryminalnych), przede wszystkim na terenie Miasta Elbląg. Spadek ten, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, wynosi 17,7 % (na terenie Elbląga) i 15,8 % (na całym obszarze działania KMP). Wzrost liczby przestępstw pospolitych zanotowano w rejonie służbowym KP Pasłęk (o 6,7 %), Posterunku w Gronowie Elbląskim (o 12,2 %) i Posterunku w Tolkmicku (o 94,7 %). Więcej niż przed rokiem jest kradzieży (o 11,8 %), ale zdecydowanie mniej stwierdzono kradzieży z włamaniem (o 55,1 %). Problemem są rozboje oraz bójki i pobicia, których jest więcej niż przed rokiem, aczkolwiek liczba tych czynów nie jest duża (rozbojów – 100; bójek i pobić – 32). Liczba tych czynów systematycznie jednak spada i prognozy na koniec roku 2005 są optymistyczne. Wskaźniki wykrycia sprawców przestępstw utrzymują się na porównywalnym do roku poprzedniego, wysokim poziomie.

W dyskusji członkowie Rady Społecznej m.in. zwrócili uwagę policjantów na konieczność zwiększenia liczby patroli pieszych, częstsze kontrolowanie ruchu drogowego na drogach lokalnych, konieczność eliminowania z ruchu zdezelowanych pojazdów, planowanie służby w gminnych Posterunkach Policji. Mł. insp. Wacław Brudek odnosząc się do kwestii patroli pieszych poinformował o trudnej sytuacji w służbie patrolowo-interwencyjnej, wynikającej z dużej liczby vacatów, braku kandydatów do służby i absencji chorobowej, a także z konieczności wspomagania innych jednostek Policji, np. KSP w Warszawie, czy KPP w Braniewie. Wnioski członków Rady zostały przyjęte do realizacji.
Następne posiedzenie Rady Społecznej przy Komendancie Miejskim Policji w Elblągu zaplanowano na wrzesień.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4274840354919