Do tegorocznej Nocy Muzeów, która organizowana jest w wielu polskich i europejskich miastach, włącza się po raz kolejny Galeria El oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Tym razem Noc Muzeów odbędzie się 18 maja. Na konferencji zorganizowanej w Krużganku Galerii El, organizatorzy uchylili rąbka tajemnicy, przedstawiając programy, jakie przygotowali na tę noc.
Elbląskie Muzeum nastawia się tej nocy na odbiorców młodszych, rodziny z dziećmi, młodzież, dlatego też, organizatorzy zapraszają, od godziny 19:00 do 23:00. Program Muzeum Archeologiczno-Historycznego przewiduje trzy bloki.
Pierwszy z nich odbędzie się o 19:00. Będzie to koncert uczniów elbląskiej Szkoły Muzycznej, w programie kompozytorskim. Jest to koncert, do którego uczniowie sami piszą muzykę.
O godzinie 20:00 odbędą się trzy wykłady popularne, czyli historia dla każdego. - Pierwszy z nich będzie dotyczył tego, jakie ciekawe rzeczy powróciły z konserwacji w tym roku. Będzie to powieść o prześlicznym zegarze szafowym - mówi Tomasz Gliniecki, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. Wykład potrwa 20 minut. Druga opowieść będzie dotyczyła serii wydawniczej "Studia nad Truso", której pierwszy, z trzech tomów został wydany w tym roku. Prowadzącym wykład będzie Marek Jagodziński. Trzeci wykład, Mirosława Marcinkowskiego będzie opowiadał o tym, co robili angielscy naukowcy, na dziedzińcu elbląskiego Muzeum.
Trzecia część rozpocznie się o godzinie 21:00. Odbędą się, wtedy pokazy filmowe. - Półgodzinna etiuda filmowa "Bojan", która opowiada o słowiańszczyźnie i jej przejście na chrystianizm, oraz mój osobisty wkład "Okruchy czasów wojny", to 90-cio minutowa powieść zaprezentowana po raz pierwszy, w długiej wersji – mówi Tomasz Gliniecki.
Dodatkową atrakcją na koniec wieczoru w Muzeum będzie pokaz pisania. Odbędą się warsztaty z pisania, między innymi za pomocą run wikińskich, tabliczek średniowiecznych woskowych, stylusów. Będziemy pisać za pomocą piór gęsich i stalówek umocowanych w nasadkach. Zwiedzający będą mieli okazję, obejżeć stałe wystawy jakie są prezentowane, na co dzień w Muzeum. Zyskały one nową odsłonę. Duża część była odnawiana.
Galeria El z kolei zaczyna pokaz o 23:00. - Postawiliśmy sobie za zadanie wykorzystać tej nocy, potencjał tego budynku. Przestrzeń i akustykę, kładziemy nacisk na działania wizualne, ale także działania performatywno, taneczne. - mówi Jarosław Denisiuk, Dyrektor CS Galeria El.
Program składa się z trzech elementów. Pierwsza, to taneczny występ "Strange Lóóp" dla tej formacji kluczowe znaczenie ma sprzężenie zwrotne. To zjawisko będzie wykorzystywane podczas ich występu.
Dwa następne punkty to fotografia, pierwszy raz publicznie, nie w postaci fotogramów, ale rzucanych w formie wizualizacji na ścianę. Jest to fotografia psychologiczno-społeczna. Trzeci element, to film. – To będzie kilka prac wideo, właściwie wideo performance-ów, są wchodzących w skład projektu „Interakcje”. Są to moje interakcje, ja na tych pracach chodzę, i zapraszam Państwa do interakcji – mówi autor pracy, Łukasz Prus-Niewiadomski.
Oprócz atrakcji przewidzianych w programie elbląskiego Muzeum i Galerii El, zapraszamy do Bramy Targowej. Tam, między 22:00 a 24:00, pracować będą organizatorzy, którzy będzie stawiają sobie za cel, pokazanie Bramy w wersji historycznej. Będą opowieści o piekarczyku, drobne pokazy kuglarskie i ogniowe.
Drobne pokazy... Fajerwerki strzelały pod dach :P