We wtorek, 29 maja, odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej, na której ważnym punktem będą m.in. rezolucje dotyczące zmian Statutu Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego z Przychodnią Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Elblągu przy ul. Komeńskiego.
Przypomnijmy: przez ponad pięćdziesiąt lat placówka ta działała w Elblągu jako 110 Szpital Wojskowy z Przychodnią. Oficjalnie zmienił on nazwę na Elbląski Szpital Specjalistyczny z Przychodnią SPZOZ. Nowa nazwa była efektem zmiany właściciela. W kwietniu 2011 roku placówkę przejął elbląski samorząd. 13 kwietnia 2011 roku, 110 Szpital Wojskowy stał się szpitalem miejskim, a prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk podpisał w tej sprawie porozumienie z Ministrem Obrony Narodowej. Nowy miejski szpital wspólnie z Miejską Poradnią Medycyny Pracy przy ul. Stoczniowej, stworzył Elbląski Szpital Specjalistyczny z Przychodnią SPZOZ. W ten sposób został zrealizowany projekt łączenia obu placówek, nakreślony jeszcze przez ekipę prezydenta Henryka Słoninę. To bowiem poprzedni prezydent, przy sporych wątpliwościach radnych miejskich, forsował właśnie takie rozwiązanie. Zresztą odbywało się to w atmosferze rywalizacji miasta z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym, który także starał się o przejęcie Szpitala Wojskowego. O to zabiegał w MON nawet sam marszałek Jacek Protas.
29 grudnia 2011 roku uchwalono obecny Statut Elbląskiego Szpitala Specjalistycznego z Przychodnią Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Elblągu. Na najbliższej Sesji Rady Miejskiej, 29 maja, radni chcą wnieść poprawki do obecnego Statutu, który nanosiłby zmiany co do poradni, które wchodzą w skład szpitala. Na przychodnie Specjalistyczne dawnego szpitala wojskowego, po 1 czerwca 2012 roku składałyby się poradnie:
- kardiologiczna
- dermatologiczna
- neurologiczna
- pulmonologiczna
- ginekologiczno - położnicza
- chirurgii ogólnej
- chirurgii urazowo - ortopedycznej
- okulistyczna
- otolaryngologiczna
- logopedyczna
- zdrowia psychicznego
- psychologiczna
- medycyny pracy
Zmiany Statutu Szpitala obowiązywać będą od dnia 1 czerwca 2012 r. Natomiast likwidacji ulegną dotychczasowe poradnie:
- gastrologiczna
- reumatologiczna
- endokrynologiczno - ginekologiczna
- audiologiczna
- zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Likwidacja wyżej wymienionych poradni wynika z faktu nie podpisania przez Szpital umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na bieżący rok. Propozycja NFZ w zakresie wartości kontraktu, zbyt małej liczby oferowanych punktów procedur medycznych do wykonania, lub wymagań związanych z godzinami pracy poradni nie mogła być zaakceptowana przez Zakład.
Powyższe zmiany nie mają mieć wpływu na wysokość kontraktu na świadczenia medyczne dla Szpitala, a wartość podpisanych z NFZ umów na rok bieżący nie ma ulec zmniejszeniu.
brawo za dobry artykuł, dużo wiedzy i szereg nieznanych wszystkim wiadomości
Radni obiecano napisy z nazwami na Elbląskich Tramwajach w maju 2012 i co maj się kończy a NIC napisów nie ma.
Dla mnie to zawsze bedzie Szpital Wojskowy i w przeciwieństwie do Wojewodzkiego - bezdusznego molocha , jest on , na swój sposób kameralny i przyjazny pacjentowi i życzę mu dalszego unowocześniania i szybkiego rozwoju.
Czy elbląska opozycja w radzie miasta wreszcie stanie na wysokości zadania i doprowadzi do referendum. Dosyć tej kretyńskiej władzy, kolesiostwo marnotrawstwo środków publicznych i same przekręty. Za remont gabinetów prezia to prokuratura powinna wszcząć postępowanie karne. Gdzie są służby państwa które są do tego powołane i utrzymywane z naszych podatków. CBA śpicie.