Czwartek, 26.12.2024, Imieniny: Dionizy, Szczepan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Majówka na Wysoczyźnie

23.04.2012, 07:30:34 Rozmiar tekstu: A A A
Majówka na Wysoczyźnie
fot. Majka Brejdak

Wiosna pełną parą wkroczyła do naszego kraju. Piękna pogoda i zbliżająca się majówka sprzyjają odpoczynkowi. Spacer po lesie przy ptasich trelach, szumie drzew i szemrzącym strumieniu to okazja do dotlenienia organizmu, naturalnego wysiłku fizycznego. Mamy szczęście mieszkać na przepięknej Wysoczyźnie Elbląskiej, która zapewnia  aktywny wypoczynek i niezapomniane wrażenia.

Szlak Wysoczyzny Elbląskiej przebiega przez bardzo zróżnicowane tereny Parku Krajobrazowego. Prowadzi drogami o różnym stopniu trudności o łącznej długości 49,8 km. Różnica między najwyższym i najniższym punktem wynosi około 181 m. Park wraz z otuliną znajduje się na terenie gmin: Tolkmicko, Milejewo, Frombork, Elbląg oraz miasta Elbląga.

Wysoczyzna Elbląska wyraźnie odróżnia się od otaczających ją obszarów. Wznosząca się stromo i silnie porozcinana stanowi kontrast dla płaskich, sąsiednich terenów. Obecny kształt Wysoczyzna zawdzięcza procesom zachodzącym w okresie zlodowaceń plejstoceńskich i utworzonej wówczas morenie dennej. Ta urozmaicona rzeźba stoków Wysoczyzny najlepiej widoczna jest wczesną wiosną i późną jesienią. Właśnie teraz bardzo bogata, ale jeszcze bezlistna, szata roślinna nie zakrywa widoków i pozwala obejrzeć całe bogactwo rzeźby terenu.

Ponad połowę powierzchni Parku zajmują duże połacie lasów z przewagą pięknych, rozłożystych buków, poprzetykanych strzelistymi sosnami i urokliwymi brzozami. Wisienką na torcie są piękne okazy dębów. Ale Wysoczyzna to także jesiony, graby, klony i olsze oraz świerki i daglezje. 

 „Buki Wysoczyzny Elbląskiej”, „Kadyński Las”, „Dolina Stradanki” i „Nowinka”, to miejsca, gdzie występują rzadkie, podlegające ochronie, gatunki roślin. Między innymi można tu spotkać czosnek niedźwiedzi czy lepiężnik biały. 

W lasach Wysoczyzny spotkać można wiele gatunków ptaków, m.in. myszołowy włochate, bociany czarne, bieliki, pliszki górskie oraz ssaków, a wśród nich wydry, popielice i jenoty. Mieszkają tu też, sprowadzone w 1895 z Dalekiego Wschodu, jelenie sika, a także ich wrogowie – wilki. Miłośnicy gadów i płazów, też mogą tu spotkać swoje ulubione zwierzątka.

Wystarczy ubrać wygodne buty, do plecaka wrzucić polar, coś do picia i jedzenia, na szyję lornetkę, a w dłonie aparaty  fotograficzne  i wyruszyć na podbój okolicznych lasu.

Galeria zdjęć pochodzi z wyprawy do Doliny Stradanki i Grodziska Tolkmita i została wykonana przez Majkę Brejdak.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%75.0 %25.0


Galeria / Majówka na Wysoczyźnie ( zdjęć 32 )
Dodano: 2012-04-22 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ dorpod
    Poniedziałek, 23.04

    sielsko, anielsko, pełen relaks przy intensywnym wysiłku fizycznym - polecam

  2. 2
    +5
    ~ PacMan
    Poniedziałek, 23.04

    Bardzo fajny tekst :) A może by tak cała seria artykułów o środowisku przyrodniczym naszej Małej Ojczyzny? Niestety, tak wielu elblążan nie ma podstawowej wiedzy o swoim regionie (w kontekście geografii fizycznej) ...

  3. 3
    +3
    ~ aaaa
    Poniedziałek, 23.04

    Dziękuję za artykuł i zdjęcia. Wysoczyzna to bardzo fajne miejsce i warte szerszej reklamy. Szkoda tylko, że szlaki są zaniedbane, nikt się nimi nie interesuje. Mieszkam na ulicy Leszczynowej przy czerwonym szlaku i często chodzę na spacery do lasu. Samo wejście z Leszczynowej na szlak jest źle oznakowane i często widzę jak rowerzyści zastanawiają się jak wjechać. Po wejściu do lasu schodzi się na podmokłą ścieżkę, która jest mocno zarośnięta w lato, później trafiamy na rozwalający się drewniany mostek dla bezpieczeństwa oznaczony czerwonymi taśmami itd. Szkoda bo nie wielkimi kosztami można by wykonać rewitalizację.

  4. 4
    +1
    ~ aaaa
    Poniedziałek, 23.04

    Polecam stronę internetowa Wysoczyzny www.pkwe.pl w menu po lewej stronie jest interaktywna mapa parku. Szkoda, że na mapie brakuje współrzędnych GPS. Przydałaby się też mapa do pobrania na telefon komórkowy.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.8862738609314