3 lutego 2012 roku w Warszawie została podpisana umowa między Związkiem Harcerstwa Polskiego i Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej. Dokument dotyczy współpracy w zakresie ochrony symbolu ruchu harcerskiego – Krzyża Harcerskiego.
Umowa kończy 12-letni spór prawny, który toczył się między dwoma największymi organizacjami harcerskimi. Dokument potwierdza, że najważniejszym symbolem ruchu harcerskiego jest Krzyż Harcerski. Symbol był i jest nadal wykorzystywany przez kilka organizacji harcerskich w Polsce oraz poza jej granicami. Każda z nich ma prawo do jego używania.
Spór pomiędzy Związkiem Harcerstwa Polskiego i Związkiem Harcerstwa Rzeczpospilitej toczył się od 2000 roku. Wtedy ZHP złożył wniosek w Urzędzie Patentowym o ochronę prawną wzoru Krzyża Harcerskiego. ZHR podkreślał, że tym symbolem mogą się posługiwać wszystkie organizacje harcerskie. ZHP chciał, aby Krzyż był identyfikowany tylko z ideą harcerstwa.
ZHR miał wątpliwości do ciągłości prawnej ZHP. Organizacja podkreślała, że po II wojnie światowej ruch harcerski w naszym kraju przestał istnieć. ZHP reaktywowano w 1956 roku na bazie Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej. W ocenie ZHR prawo do spuścizny przedwojennego ruchu harcerskiego miał ZHP, który do dzisiejszego dnia funkcjonuje w Londynie. Sąd stwierdził, że wszystkie organizacje harcerskie mają swobodny dostęp do tradycyjnych symboli i odznak harcerskich.
Ruch harcerski w Polsce istnieje od ponad stu lat. Krzyż harcerski to odznaka nadawana harcerzom po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego. Związek Harcerstwa Polskiego to największa organizacja harcerska działająca w Polsce, zaś drugą jest Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Umowa to otwarte porozumienie, do którego zaproszone zostały inne organizacje harcerskie.
phm. Ewelina Dżugan, szefowa Harcerskiej Służby Informacji
Po przeczytaniu tytułu myślałem już że znów chodzi o Smoleńsk... a tu proszę jakaś odmiana :)
...w Warszawie została umowa...? czegoś tu brakuje druhno