Dziś w kompleksie koszarowym przy ul. Mazurskiej uroczyście pożegnano sztandar 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego. Oznacza to, że po 61 latach jednostka ta przestała istnieć i podzieliła los rozformowanego przed rokiem 14 Batalionu Remontu Lotnisk w Elblągu. Walka o utrzymanie 13 Pułku zakończyła się tylko połowicznym sukcesem. W naszym mieście stacjonować będzie tylko jeden pododdział, a więc 2 Dywizjon Rakietowy liczący 200 żołnierzy. Będzie on częścią 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Podczas dzisiejszej uroczystości pożegnania sztandaru 13 Pułku odbył się uroczysty apel, w którym oprócz dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Janusza Bronowicza oraz dowódcy 13 EPP ppłk mgr inż. Edwarda Żurawskiego oraz żołnierzy, udział wzięli m.in. prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, senator Witold Gintowt-Dziewałtowski oraz przedstawiciele innych służb mundurowych. Po tym jak pożegnano sztandar, na terenie koszar przy ul. Mazurskiej, odsłonięto tablicę upamiętniającą istnienie w tym miejscu przez ostatnie 61 lat 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego.
Najkrócej ujmując pożegnanie sztandaru oznacza, że 13 Elbląski Pułk przestał istnieć. W Elblągu pozostanie po nim 2 Dywizjon Rakietowy, który z dniem 1 lipca tego roku wszedł w jurysdykcję 15 Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi.
- Pułkw Gołdapi podlega bezpośrednio pod wojska lądowe i jest jednostką dwupołożeniową, co oznacza, że część tej jednostki i część pododdziałów znajduje się w Gołdapi, natomiast w Elblągu będzie stacjonował 2 Dywizjon Rakietowy wraz ze sprzętem i kadrą 200 osób – tłumaczy mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Co z pozostałą kadrą rozformowanego Pułku? - Żołnierze, którzy nie otrzymali propozycji służby w 15 Pułku w Gołdapi, a także tutaj w dywizjonie w Elblągu, otrzymali propozycję służby, zarówno w innych jednostkach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, jak i całych sił zbrojnych, także w zasadzie wszyscy zostali zagospodarowani – mówi mjr Zbigniew Tuszyński.
Przypomnijmy, że niemal równo rok temu, 17 grudnia 2010 r., pożegnano sztandar, rozformowanego po 56 latach działalności, 14 Batalionu Remontu Lotnisk, który stacjonował przy ul. Lotniczej. W batalionie służyło około 300 osób. Część żołnierzy służących w elbląskim batalionie, została przeniesiona do innych jednostek pierwszego skrzydła lotnictwa, stacjonujących w Mińsku Mazowieckim, Świdwinie i Malborku.
Tak wyglada zdrada interesow Polski niechroniona dywizja , niechronione lotnisko wojskowe , niechronione miesca zamieszkiwania ponad miliona Polakow ,ot wybralismy sobie rzadzacych
Kantypowicz , Dziewałtowski, Nowaczyk razem obok siebie na trybunje-pierwszy wyrzucony na wniose Nowaczyka z ZKM,drugi to przeciwnik w wyborach prezydenckich.Norrmalny cyrk.Tak może być tylko w elblążkowie.Szkoda jednostki i ludzi!!!
SMUTNA TO WIADOMOŚĆ - ŁZA W OKU JAK PATRZĘ NA TEGO ŻOŁNIERZA KLĘCZĄCEGO PRZED TYM SZTANDAREM - SMUTEK I ŻAL - JEDNO CO IM WYCHODZI NAJLEPIEJ TO LIKWIDACJA WSZYSTKIEGO .
jak tak dalej będzie to wszystkie jednostki polikwidują i będzie gehenna Elbląga
Tytuł artykułu jest zły!!! Większość półgłówków czytających ten artykuł zrozumie, że w całym Elblągu zostało 200 żołnierzy, a tu chodzi o tą konkretną jednostkę. Usuńcie "w Elblągu zostaje tylko 200 żołnierzy".
a jak się stypa udała???, pewnie wszyscy ręce zacierali z radości - kłamcy
Wszystko wywieżcie na te zas....e mazury.WAS tez wywiozą jeszcze trochę za to co robicie i następnej kadencji nie będzie.
..A Cezary "Płakliwy" był? czy może walczy w Warszawie o "swój pułk :)
wszystko wymiecie z tego elblaga!!!zostanie browar z siedziba w Żywcu,zus i us.
Co za państwo bez armii znowu musi dostać w dupę (1939 rok ) polak przed i po szkodzie głupi.Przyjdzie czas że przyjacieleze wschodu i zachodu dadzą znać