Podczas dzisiejszej sesji radni mają używać laptopów. Materiały na sesję otrzymali drogę elektroniczną, a nie, jak dotychczas, w wersji papierowej. W sesji bierze udział 24 radnych, w tym Małgorzata Adamowicz, która objęła mandat po Elżbiecie Gelert. Nieobecna jest Halina Sałata (PiS).
10:10 - Sesja miała zacząć się o godz. 10:00. Oczywiście mamy opóźnienie.
10:15 - Radni w końcu zasiadają na swoich miejscach, ale rozmowy jeszcze nie ucichły.
10:17 - Mimo, iż wszyscy radni dostali laptopy, jak widzimy, nie wszyscy wzięli je na sesję. Ci, którzy ich nie mają korzystają z wydrukowanych materiałów. Nie tak to miało wyglądać, ale widocznie wprowadzanie zmian wymaga czasu.
10:18 - W programie sesji mamy kilka projektów uchwał, m.in. w sprawie określenia dotacji przedmiotowych dla samorządowych zakładów budżetowych, wieloletniej prognozy finansowej, budżetu Miasta Elbląg na 2012 rok, przyjęcia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Gminy Miasta Elbląg na 2012 rok oraz powołania komisji konkursowej w sprawie wyboru zastępcy dyrektora Centrum Rehabilitacji.
10:20 - Nadszedł czas na interpelacje radnych. Jako pierwsza głos zabrała Maria Kosecka (PO), która zwróciła uwagę na zły stan ulicy Wybrzeże Gdańskie. - Zwróciła się do mnie jedna z mieszkanek tej ulicy, która na poparcie swoich słów przysłała mi zdjęcia pokazujące, jaki tam panuje nieporządek - mówi radna.
Radna podkreśla też, że nie ma spójnej polityki i wypracowanych zasad umieszczania reklam i billboardów. Maria Kosecka (PO) proponuje, aby wprowadzić przepisy, które pomogłyby rozwiązać ten problem. Radna zwraca uwagę na to, że obecnie każdy robi co chce i to wymaga zmiany.
10:26 - Na sprawę nowych przepisów dotyczących handlu zwrócił uwagę Juliusz Dziewałtowski-Gintowt (SLD). - Osoby, które handlują poza wyznaczonymi miejscami, mogą płacić wysokie kary. W mieście jedynym takim miejscem jest targowisko. Może warto wyznaczyć inne miejsca, które by się do tego nadawały - proponuje radny.
10:30 - Temat Strefy Płatnego Parkowania poruszył Robert Turlej (PO). - Mieszkańcy mają problem z określeniem, które miejsca w obrębie danej strefy są płatne, a które nie. Mam prośbę, by te wszystkie miejsca były wymienione na stronie ZKM i stronie Urzędu Miasta - wnosi radny.
10:31 - Do głosu powrócił radny Juliusz Dziewałtowski-Gintowt (SLD), który zapytał o Wieżę Ciśnień przy dworcu PKP. - Ona nie należy do miasta, ale warto zwrócić uwagę PKP, by coś w tej sprawie zrobiła - podkreśla radny.
10:32 - Radny Wojciech Paczkowski (PO) zwraca uwagę na dworek przy ul. Piechoty, który, jak stwierdził radny, jest w strasznym stanie. Radny chciałby wiedzieć, czy ktoś się nim zajmuje (np. służby konserwatorskie).
Radny zauważa, że chodniki przy ulicy Szarych Szeregów nie są sprzątane. Radny twierdzi, że Spółdzielnia Zakrzewo uznaje, że chodniki należą do miasta, a miasto, że do Spółdzielni, przez co nikt nie czuje się za nie odpowiedzialny. - Proszę w imieniu mieszkańców o rozwiązanie tego problemu - mówi radny Paczkowski.
10:35 - W imieniu mieszkańców osiedla na Stoku wypowiedział się radny Jerzy Wilk (PiS). Zwraca się z prośbą o przywrócenie przejścia dla pieszych przy ul. Dąbka. - Przejście to istniało przez 40 lat - podkreśla radny. - Po jego likwidacji mieszkańcy mają dłuższą drogę do targowiska i domów. Czy rzeczywiście likwidacja tego przejścia przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu? Moim zdaniem bardziej niebezpieczne jest przejście dwuetapowe ze światłami. Piesi w większości nie zwracają uwagi na to, że w tym miejscu nie da rady przejść za jednym razem przez obie jezdnie. Co miasto zrobi w tej sprawie? Wiem, że do prezydenta trafiła petycja z 270 podpisami za przywróceniem przejścia.
Radny Jerzy Wilk (PiS) mówi również o podwyżkach opłat za użytkowanie wieczyste gruntu pod garażami m.in. przy ul. Skrzydlatej/Malborskiej. Według radnego mieszkańcy nie zgadzają się z tak dużymi podwyżkami, szczególnie, że przed laty sami postawili te garaże na gruncie udostępnionym im przez miasto. - Skoro miasto nie poniosło żadnych nakładów, to taka skala podwyżek wydaje się niesłuszna, nawet jeżeli cena gruntów wzrosła - podkreśla radny.
10:40 - Radny Artur Zieliński (EDS) wyraża swoje zdanie na temat podjęcia przez prezydenta Grzegorza Nowaczyka decyzji dotyczącej modernizacji stadionu przy ul. Agrykola, tj. modernizacji dotychczasowego stadionu. - Bardzo się cieszę, że wycofał się pan z nierealnego dla budżetu miasta budowy nowego stadionu piłkarskiego. Cieszę się, że powrócił pan do projektu modernizacji Agrykola, bo to oznacza, że pieniądze wcześniej już wydane na dokumentację, nie zostaną zmarnowane. W związku z tym pyta, co stało się z milionem złotych, który w tegorocznym budżecie prezydent Grzegorz Nowaczyk przeznaczył na stworzenie dokumentacji stadionu, który miał powstać przy ulicy Okólnik.
10:42 - Radny Andrzej Tomczyński (SLD) pyta o plany budowy osady Truso. która miała powstać i stać się atrakcją turystyczną miasta.
10:43 - Radny Paweł Nieczuja-Ostrowski (PO) pyta o to, czy możliwa jest zmiana planu zagospodarowania placu między ulicami Żeromskiego i Mickiewicza. - Przydałyby się tam nowe ścieżki rowerowe i oświetlenie - mówi radny.
10:44 - Radny Paweł Fedorczyk (PiS) poruszył sprawę podwyżek opłat w przedszkolach. - Nad tą uchwałą warto pracować - mówi radny. - Powoli spływają dane i analizy, z których wynika, że większość mieszkańców nie ponosi większych opłat, ale problem jest inny. Co zrobić, by większość dzieci nie była zabierana przez rodziców po godzinie 13? Kiedy moglibyśmy się pochylić nad tym projektem? My, jako radni PiS, mamy swoje propozycje. Warto wypracować wspólne rozwiązanie. Czy będziemy się zajmować jakimkolwiek projektem, który doprowadzi do zmian opłat w przedszkolach?
Radny mówi również o Szpitalu Miejskim. W związku z tym, że od 1 listopada Szpital działa w nowej formule, którą zaakceptował Wojewoda, radny chciałby wiedzieć, czy taka struktura szpitala jest już ostateczna i czy władze miasta zmierzają do prywatyzacji Szpitala Miejskiego? Przypomniejmy, że chodzi o przeniesienie Oddziału Wewnętrznego i Rehabilitacji do Szpitala Wojskowego.
10:49 - Radny Paweł Fedorczyk (PiS) pyta o Mirosławę Bilińską, która jest pełnomocnikiem prezydenta w sprawie przekształceń w Szpitalu Miejskim. Radny pyta prezydenta, czy postępowanie karne przeciwko Mirosławie Bilińskiej już się zakończyło?
10:50 - Radny Ryszard Klim (SLD) porusza sprawę bezrobocia. Radny zwraca uwagę na to, że władze miasta powinny już pokazać, co przez ten rok zrobiły, by bezrobocie w naszym mieście spadło i powinny już podsumować swoją politykę w sprawie pozyskiwania inwestorów.
10:52 - Radna Maria Kosecka (PO) przedstawia sprawozdanie z pracy społecznej komisji mieszkaniowej. Komisja miała rozpatrywać wnioski o przydział lub zamianę mieszkań. Od stycznia, czyli od kiedy komisja została powołana przez Prezydenta, odbyło się 13 spotkań. - 312 osób czeka na przydział mieszkania, 53 osoby czekają na zamianę mieszkania w powodu niepełnosprawności - wymienia radna. 40-50 mieszkań ma powstać w ciągu dwóch lat, w budynku po byłej bursie, przy ul.Obrońców Pokoju. W imieniu Komisji radna składa wniosek, aby na mieszkania przeznaczyć opuszczane przez wojsko koszary.
Radna zwraca też uwagę na tzw. mieszkania treningowe dla osób, które chcą wyjść z bezdomności. - Obecnie w pierwszym takim lokalu mieszka 4 mężczyzn, którzy mają pozytywną opinię MOPS. W kolejce czeka kolejnych siedem osób. Ma też powstać mieszkanie dla kobiet - mówi radna. Komisja sugeruje, aby zmienić kryteria dla osób, które ubiegają się o mieszkanie socjalne (m.in. zmniejszyć finansowe kryteria). Takie zmiany mogłyby pomóc najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszego miasta.
11:03 - Radny Marek Pruszak (PiS) odniósł się do tematu polityki mieszkaniowej. - To jest poważny temat. Cieszę się, że takie wnioski padły, ale to sprawozdanie, wnioski i dyskusja powinny odbyć się w innym punkcie sesji - zauważa radny. - Ten temat powinien być poważniej potraktowany. Mam nadzieję, że na jednej z kolejnych sesji będziemy o tym dyskutować.
Radny proponuje, aby w Elblągu zorganizować zjazd Nowej Hanzy (Elbląg należy do Stowarzyszenia Nowej Hanzy od 12 lat).
11:04 - Przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Wcisła (PO), wyjaśnia, że sprawozdanie Komisji Mieszkaniowej miało być tylko początkiem dyskusji. O tych sprawach radni mają dyskutować w najbliższym czasie.
11:06 - Kolejny punkt programu - uchwały.
11:07 - Odbywa się ślubowanie radnej Małgorzaty Adamowicz.
11:10 - Świeżo upieczora radna zajmuje miejsce przy stole prezydialnym. Oczywiście nie na stałe. Po prostu na razie nie ma innego miejsca. Przewodniczący Rady, Jerzy Wcisła (PO) pyta Małgorzatę Adamowicz o samopoczucie w nowym miejscu. - Dziękuję za zaufanie - odpowiada radna. - Proszę się do tego miejsca nie przyzwyczajać - żartobliwie dodaje Jerzy Wcisła, po czym powraca co swoich obowiązków.
11:13 - Przed nami kolejne uchwały - m.in. zmieniające budżet miasta i wieloletnią prognozę finansową.
11:14 - Radni przyjęli Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta na lata 2011-41.
11:15 - Radni zadecydowali - obniżyli cenę skupu żyta do celów obliczenia podatku rolnego obowiązującego na terenie miasta w 2011 roku.
11:17 - Jednogłośnie został przyjęty nowy regulamin nagradzania nauczycieli. Teraz maksymalna wysokość nagród prezydenta będzie wynosić 3 tys. zł, a nagroda dyrektora szkoły - maksymalnie 80 proc. tej kwoty.
11:19 - Radny Jerzy Wilk (PiS) pyta o rewitalizację parku Planty, który znajduje się naprzeciwko "Feniksu". - Ta inwestycja jest ujęta w planach na lata 2013-2015 i ma kosztować 7 milionów złotych - mówi radny. - Dlaczego jest ona ujęta, skoro pan prezydent był przeciw tej inwestycji wcześniej?
- To jest inwestycja przyszłościowa. Wpisaliśmy ją na wszelki wypadek - odpowiada prezydent Grzegorz Nowaczyk.
11:25 Przed głosowaniem w sprawie stypendiów sportowych prezydent Grzegorz Nowaczyk wyjaśnia, dlaczego stypendia mają dostawać również sportowcy, którzy nie są mieszkańcami naszego miasta, ale występują w elbląskich klubach.
Radny Janusz Nowak (SLD) mówi, że należy znaleźć również pieniądze dla tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę sportową. - To oczywista oczywistość. Takie pieniądze są w budżecie miasta - odpowiedział prezydent Grzegorz Nowaczyk.
11:35 - Zarządzono 10 min. przerwę...
11:50 - Przerwa nadal trwa
11:59 - No to zaczynamy...
12:07 - Przyszedł czas na głosowanie w sprawie podwyżek cen wody i opłat za odprowadzanie ścieków. 22 radnych było za, jeden wstrzymał się od głosu. Podwyżki, 11 groszy za wodę (nowa stawka - 3.89 zł/m3) i 14 groszy za ścieki, (3.60 zł/m3, a dla firm - 3.70 zł/m3) wejdą w życie od 1 stycznia 2012 roku.
12:10 - Odbywa się głosowanie w sprawie uchwały dotyczącej wynajmu lokali komunalnych posłom i senatorom na biura parlamentarne. Radni przegłosowali propozycję, aby miasto zmieniło przepisy tak, by odbywało się to bez przetargów.
12:14 - Zostały ustalone nowe stawki za usuwanie i przechowywanie pojazdów. Ci, którzy będą porzucać na drogach, na terenie naszego miasta, rowery bądź motorowery zapłacą 105 zł, za porzucone motocykle - 209 zł, a samochódy osobowe - 459 zł. Przechowywanie pojazdów będzie kosztowało w zależności od rodzaju pojazdu: 16, 23 i 35 zł za dobę.
12:20 - Nadszedł czas na to, aby prezydent Grzegorz Nowaczyk odpowiedział na interpelacje i zapytania radnych.
Prezydent Grzegorz Nowaczyk odniósł się do tematu osady Truso. - W tym tygodniu spotkaliśmy się z odtwórcami historycznymi i ustaliliśmy, że powołamy zespół, który zajmie się przygotowaniem tej inwestycji.
Prezydent odniósł się do odpłatności za przedszkola. - Sprawą opłat zajął się parlament. Sejm ma się tym wkrótce zająć, mam nadzieję, że rząd nam w tym trochę ulży - mówi. - Drzwi są więc otwarte.
12:23 - Prezydent wypowiada się o promocji Elbląga. - Jesteśmy na etapie badań marketingowych. Za trzy tygodnie będą gotowe pierwsze wnioski. Na razie prace nad strategią promocji idą zgodnie z planem. W styczniu powinien być gotowy już cały dokument - zapewnia.
12:25 - Prezydent z dumą mówi o zdobyciu przez nasze miasto nagrody od Google. Wśród wszystkich polskich miast, które wzięły udział w projekcie najszybciej rozwijających się w Internecie, Elbląg zajął pierwsze miejsce! - To zasługa elbląskich małych i średnich firm, które odnotowały największy wzrost aktywności w sieci - informuje prezydent.- Za niewielkie pieniądze można lokalnie działające przedsiębiorstwo wypromować globalnie. Nasi przedsiębiorcy chętnie z tego skorzystali, zadając kłam twierdzeniom, że w Elblągu nic się nie dzieje, i że tylko potrafimy narzekać.
12:26 - Radnego Ryszarda Klima (SLD), który wypowiadał się na temat konieczności przygotowania programu zwalczania bezrobocia, popiera wiceprezydent Adam Witek. - Raport powinien być gotowy na początku stycznia - mówi wiceprezydent.
12:27 - Odpowiedź w sprawie planu zagospodarowania placu między Żeromskiego i Mickiewicza udzielił wiceprezydent Adam Witek, który zapewnił, że radny Nieczuja-Ostrowski dostanie odpowiedź na piśmie i zapewnił, że plan zagospodarowania powstaje.
Wiceprezydent odniósł się też do tematu przeciwdziałania bezrobociu. Radny podał, że Urząd Pracy miał jedynie 100 ofert pracy w ciągu roku. - Prawda jest taka, że tych ofert było 1700 w samym mieście - zapewnia wiceprezydent. - Raport będzie gotowy najpóźniej w lutym.
12:28 - Do sprawy ulicy Wybrzeże Gdańskie odniósł się wiceprezydent Tomasz Lewandowski. - Będziemy interweniować w porcie, by tą sprawą się zająć, bo teren nadbrzeża należy do portu - mówi. - Co do sprzątania w obrębie fosy, to tym terenem administruje Ośrodek Sportów Wodnych i to on powinien o ten obszar dbać, ale oczywiście zajmiemy się tą sprawą.
Wiceprezydent odpowiada również radnemu Juliuszowi Dziewałtowskiemu-Gintowt. - Elblążanie mogą handlować nie tylko na targowisku przy Dąbka, ale także przy Gwiezdnej i koło czołgu.
Kolejną sprawą jest Wieża Ciśnień. Miasto będzie rozmawiać z PKP na temat tej i innych nieruchomości, które PKP chce przekazać miastu nieodpłatnie. Jednym z nich ma być budynek dworca Elbląg-Zdrój.
Tomasz Lewandowski zapewnia, że miasto uzupełni informacje o Strefie Płatnego Parkowania na stronie internetowej Ratusza.
Wiceprezydent odniósł się do zapytania dotyczącego budynku przy Piechoty. - Takich nieruchomości mamy kilka. Tam mieszkają ludzie, których nie mamy w tej chwili, gdzie przemieścić. Jeśliby znalazł się ktoś, kto zrobi z tych budynków perełki, to my jesteśmy zainteresowani.
Kolejna poruszana sprawa to przywrócenie zlikwidowanego przejścia dla pieszych przy ul. Dąbka. - Nie ma takiej możliwości, by to przejście wróciło. W tym miejscu były śmiertelne wypadki i było wiele innych. Po jego likwidacji jest tam bezpieczniej, do takich zdarzeń już nie dochodzi.
Jeśli chodzi o opłaty w sprawie użytkowania wieczystego gruntów pod garażami wiceprezydent odpowiedział - Wyceny dokonują biegli. Jeśli ktoś się z nią nie zgadza, może odwołać się do komisji, która ma siedzibę w Warszawie lub do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, gdzie może się uda osiągnąć kompromis.
12:35 - Radny Juliusz Dziewałtowski - Gintowt prosi o odpowiedź na pytanie: Czy Strażnicy Miejscy mogą karać osoby, które handlują na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych? Wiceprezydent Tomasz Lewandowski zapewnia, że Straż Miejska będzie interweniować bez względu na to, czy to będzie teren miejski czy nie.
12:37 - O głos prosi radny Ryszard Klim. - Przyznaję się. Popełniłem błąd. Podałem złą liczbę ofert. Podałem liczbę miesięczną a nie roczną. Mam jednak nadzieję, że od tematu bezrobocia nie uciekniemy. My, jako radni, jesteśmy bardzo często przypierani do muru przez mieszkańców. Dlatego chciałbym, żeby miasto po roku kadencji uporządkowało te zagadnienia, by mieszkańcy wiedzieli, co miasto w sprawie walki z bezrobociem robi. Cieszę się, że ten raport powstanie.
12:39 - Radna Maria Kosecka proponuje, aby powołać zespół lub komisję ds. łagodzenia skutków bezrobocia, która by się tym zajęła. - Tam można zdiagnozować ten problem i zastanowić się co z tym robić - mówi.
Sesja Rady Miasta zakończyła się dziś wyjątkowo szybko, bo już po trzech godzinach obrad, co z zadowoleniem zauważył jej Przewodniczący dziękując radnym za uczestnictwo.
Nie wszyscy radni dostali laptopy- chyba.Tylko ci którzy wyrazili taka chęć....- proszę aby redekacja zrobiła weryfikacje tej informacji.....
I jeszcze niech radni zapytają co robią garbate pieski na trawnikach?
Oczywiście. Za podwyżkami to chętnie zagłosują. Banda nierobów!
gdybym zarabial tyle co oni to bym sie nie przejmowal podwyzkami.. ale jest jak jest - zarabiamy mniej jak oni a to wlasnie Ci co maja wiecej decyduja o tych biedniejszych - przykre ze chca dla nas gorzej...
najpierw był wielki dym o obniżenie opłat w przedszkolach a teraz cisza...... i jak tu wierzyć władzy?
Miałam nadzieję, że bezrobocie to główny problem włodarzy miasta, którym zajmują się bez wytchnienia. Bez rozwiązania tej kwestii nie ulegnie polepszeniu sytuacja gospodarcza Elbląga. A tu zonk. Pani Kosecka proponuje powołanie kolejnej komisji ("zespół lub komisję ds. łagodzenia skutków bezrobocia"), czyli znowu mój optymizm szlag trafia.
Może szanowni radni pomyśleliby nad obniżeniem, a najlepiej rezygnacją z diet jeżeli sytuacja miasta jest tak dramatyczna . Dlaczego za kiepskie zarządzanie mają płacić biedni mieszkańcy .
To jest Rada Miejska czy Kółeczko wzajemnej adoracji?! Śledzę sesje RM online od początku roku. Najczęściej pojawiającym się tematem jest zwołanie zespołu w celu omówienia i zastanowienia się nad daną sprawą. Pytam się: z jakim przygotowaniem "bezradni" biorą udział w poszczególnych sesjach? To ma być konkretne działanie na rzecz miasta i mieszkańców, a nie rzucanie pomysłu aby zwołać ekipę żeby podumała o pomyśle!
To ciekawe co pisze "przedmufca" ale śmiem wątpić w te rewelacje. Po takim numerze nikt nie prowadziłby z Isladią wymiany gospodarczej chyba, że walutą rozliczeniową były by skóry fok i polarnych niedźwiedzi!;) Nikt Isladii nie pożyczałby już pieniędzy, a ich papierowa wewnętrzna waluta miałaby wartość mniejszą niż papier toaletowy!;) Z jednym się tylko zgodzę z "przedmufcom" świat przedstawiany przez media to taki MATRIX i nalezy do niego podchodzić z duzym dystansem i spokojem!;)
ale notka zniknęła natychmiast ;D co ekonom ?