Dzisiejszy poranek dla większości uczniów z pewnością nie należał do szczególnie przyjemnych. A to za sprawą nowego roku szkolnego, który dziś uroczyście witano we wszystkich szkołach. W I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego rozpoczęcie było wyjątkowe, bo wzięli w nim udział ważni goście: prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk oraz Elżbieta Gelert – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej.
- Liceum to klucz do przyszłości – mówił do uczniów I LO Grzegorz Nowaczyk. – Po liceum wybierzecie szkołę, która przygotuje was do różnego rodzaju aktywności zawodowej. To tutaj właśnie wchodzicie w dorosłość. To tutaj podejmujecie pierwsze ważne decyzje – dodał. Prezydent podzielił się też swoimi wspomnieniami związanymi z nauką w I Liceum, życzył licealistom oraz pracownikom szkoły udanego roku szkolnego.
Dzisiejszy dzień jest szczgólnie ważny dla uczniów klas pierwszych. I tak też 1149 uczniów rozpoczęło naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, 1097 młodych elblążan zaczęło uczęszczać do gimnazjów, a 1791 do szkół ponadgimnazjalnych.
Czy podczas nieobecności uczniów szkoły stały puste? Jak się okazuje, w wakacje przeprowadzono kilka remontów. Jedną z ważniejszych przeprowadzonych renowacji była termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 15 znajdującej się przy ulicy Modlińskiej. Projekt zakładał takie prace remontowe jak: docieplenie ścian zewnętrznych wraz z kolorystyką elewacji, docieplenie dachów i stropodachów, wymiana stolarki okiennej, modernizacja instalacji co, wymiana stolarki drzwiowej zewnętrznej, montaż urządzeń wentylacji mechanicznej.
Dodatkowo w SP 15 z budżetu miasta wykonano: wymianę instalacji odgromowej, przykanalików deszczowych, studzienek przyokiennych, schodów zejściowych do piwnicy (od strony boiska). Wartość robót zgodnie z zawartą umową na wykonanie robót wynosi 2.550.456,98zł.
- W roku 2011, remont SP 15 to jedyna inwestycja realizowana w ramach „Termomodernizacji oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Elblągu” – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - W trakcie przerwy wakacyjnej placówki oświatowe w ramach swoich budżetów prowadzą własne, doraźne remonty - w zależności od potrzeb.
W szkołach i placówkach oświatowych uczyć się będzie prawie 20 tysięcy osób. Przykładowo, w elbląskich przedszkolach będzie pod opieką 2345 dzieci, a w oddziałach przedszkolnych działających przy szkołach podstawowych uczyć się będzie zaledwie 620 osób.
W klasach sportowych w szkołach podstawowych i gimnazjalnych będą funkcjonować 24 oddziały, uczyć się będzie 619 uczniów. W klasach integracyjnych (od 15 do 20 uczniów, w tym od 3 do 5 uczniów niepełnosprawnych) w szkołach podstawowych i gimnazjach planuje się kształcenie 679 uczniów w 37 oddziałach. Z kolei w klasach specjalnych dla uczniów niesłyszących i słabo słyszących (od 6 do 8 uczniów), w szkołach podstawowych w 3 oddziałach będzie uczyć się 17 uczniów. Listę zamykają klasy terapeutyczne (do 15 uczniów), w szkołach podstawowych i gimnazjach, gdzie w 7 oddziałach kształcić się będzie 100 uczniów.
- W porównaniu do roku ubiegłego w szkołach zwiększyła się liczba godzin dydaktycznych realizowanych w przeliczeniu na jeden oddział – zauważa Łukasz Mierzejewski. - Wzrost wynika m.in. z wprowadzenia szeregu innowacji pedagogicznych, zwiększenia liczby godzin zajęć opiekuńczych w świetlicach szkolnych, utworzenia nowych klas sportowych.
W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w każdej szkole podstawowej i gimnazjum zatrudniony jest psycholog w wymiarze co najmniej 0,5 etatu. Dodatkowo przydzielono godziny na zajęcia rewalidacji, terapii pedagogicznej, logopedii i socjoterapii. Przyznano też dodatkowe godziny na gimnastykę korekcyjną w klasach I-III szkół podstawowych, utworzono klasy terapeutyczne. Ponadto zaplanowano większą liczbę etatów nauczycieli – bibliotekarzy, etaty bibliotekarzy powiązano z liczbą uczniów w danej szkole.
Co ważne, zwiększa się o 8 liczbę oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, tak aby zabezpieczyć miejsca dla dzieci 5-letnich. – 259 rodziców dzieci 6 - letnich (tj. 24% podlegających obowiązkowi szkolnemu) podjęło decyzję o rozpoczęciu nauki w klasie I (dla porównania w roku ub. było 156 uczniów – 14,9%) – zauważa Łukasz Mierzejewski.
Fot. Michał Kuna, MP
hmm, pierwszy dzień to bywał całkiem przyjemny - spotkanie z przyjaciółmi po wakacjach, dopiero potem bywało gorzej... pozdrawiam wszystkich uczniów
Wspomnienia z I LO wróciły :) Trzymajcie się "nowi"! I reszta też :)
piekna szkoła piękne obrazy wspaniała dyrekcja
Szkoda że goście nie przyjechali do gimnazjum nr 9 by zobaczyć jak stoi budowa sali gimnastycznej,szkoda dzieci bo w tym roku szkolnym znów będą ćwiczyły na w-f na miasteczku rowerowym zamiast na nowej sali.GRATULACJE dla wszystkich że tak myślą o dzieciach i ich potrzebach.Na wyborach podziękujemy na pewno !!!!!!!!!!!!!
Ciekawe jak pan się czuł wracając do swojej "starej budy" panie prezydencie Elbląga ??? Może jakiś wpis wrzuci pan na Facebooka?
Pani Gelert w towarzystwie prezia już zaczyna zabiegać o głosy w zbliżających się wyborach. Ciekawe kiedy ostatnio była na inauguracji roku szkolnego ? Mam pytanie a co z Gimnazjum nr 5 w tym i najbliższych latach........likwidacja ?
No i znowu zdjęcie.
Tak to prawda.Pielęgniarka GELERT zabiega w sposób jawnie bezkompromisowy o głosy wyborcze.A może tak Szanowna Pani wróci do zawodu i pokaże co potrafi.Żadna praca-prawdziwa praca nie chańbi.To nie to samo co grzanie stołków za publiczne /NASZE/ pieniądze na Wiejskiej!!!
kolejne sciemy pana prezydeta wybory za pasem ale elblazanie nie owcy juz nie uwiezom pana klamstwom i obietnica
Oświata-kiedyś wiara, że robi się coś w imię ideii-obecnie:pomiatanie nauczycielami, brak szacunku-tyle...