Czwartek, 24.04.2025, Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Elbląg podpisał deklarację o współpracy Miast Hanzeatyckich

14.04.2011, 14:14:53 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg podpisał deklarację o współpracy Miast Hanzeatyckich

Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk wziął udział w spotkaniu Polskich Miast Hanzeatyckich. Odbyło się ono 14 kwietnia w Nowym Ratuszu w Gdańsku. Celem spotkania było uaktywnienie współpracy Polskich Miast Hanzeatyckich.

- Udział Elbląga w tym związku to ogromna szansa dla naszego miasta - mówi Prezydent Grzegorz Nowaczyk. - Mamy zamiar ją wykorzystać i chcemy włączyć się do wspólnych działań Związku.
 
Podczas spotkania podpisano deklarację o współpracy Polskich Miast Hanzeatyckich. Właściwe to wznowiono deklarację podpisaną 20 lutego 2004 roku.
 
Deklaracja zakłada, że miasta zrzeszone w PMH zobowiązują się do rozszerzania współpracy na terenie Polski i poza jej granicami w następujących dziedzinach: kultura, gospodarka, sprawy socjalne, polityka oraz ochrona środowiska.
 
Udział Elbląga w związku Polskich Miast Hanzeatyckich daje także możliwość promocji miast poprzez następujące działania:
 - uczestnictwo w pracach i Zjazdach Międzynarodowego Związku Hanzy „HANZA”;
 - reprezentowanie wspólnych interesów wobec administracji państwowej i poszczególnych władz lokalnych w kraju i za granicą, w tym w szczególności wobec Unii Europejskiej;
 - organizowanie cyklicznych Spotkań i Zjazdów Polskich Miast Hanzeatyckich;
 - organizowanie wspólnych wydarzeń, imprez i olimpiad sportowych;
 - wspólne działania na rzecz rozwoju gospodarczego swoich miast i regionów;
 - stworzenie forum wymiany inicjatyw gospodarczych, kulturalnych i turystycznych;
 
Deklarację podpisali przedstawiciele Polskich Miast Hanzeatyckich: Białograd, Braniewo, Chełmno, Darłowo, Elbląg, Gdańsk, Frombork, Goleniów, Gryfice, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Kwidzyn, Lębork, Olsztyn, Słubice, Sławno, Słupsk, Starogard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Szczecin, Toruń, Wolin, Wrocław.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +12
    ~ tubylec
    Czwartek, 14.04

    Elbląg to rozumiem że należał do miast Hanzy ale co nie którzy jak olsztyn i inni to chyba z łaski.

  2. 2
    0
    ~ Waldemar
    Czwartek, 14.04

    A czy starszych zdjęć to portal info.elblag.pl już nie ma?

  3. 3
    +9
    ~ jmaniek
    Czwartek, 14.04

    to już staje się śmieszne Olsztyn nie należał do miast hanzeatyckich,żal dupę im ściska,że nasze miasto już od dawna należało,czy już bez tego Olsztyna nic sam Elbląg nie może zrobić.

  4. 4
    --1
    ~ RoKo
    Czwartek, 14.04

    Waldemar! aco cię boli????????

  5. 5
    +6
    ~ ara
    Czwartek, 14.04

    Jak Elbląg był w Hanzie to w Olsztynie biegali w skórach i łowili ryby na haczyk z kości

  6. 6
    --3
    ~ ,
    Piątek, 15.04

    żałosne elblagi -

  7. 7
    +6
    ~ Gdzie Elbląg a gdzie Olsztyn? Gdzie Rzym a gdzie Krym?
    Piątek, 15.04

    Elbląg-Olsztyn, jałowa historycznie dyskusja. Przykład: Staromiejskie zabudowy w miastach hanzeatyckich - vide: Lubeka, Brema, Schwerin, Greifswald, do 1945 r. - Hamburg, Gdańsk, czy Elbląg etc. siegają 3-go, 4-go a nawet 5-go piętra. Tak było również w Elblągu - wystarczy zobaczyć dzisiaj zrekonstruowaną kamienicę, gdzie mieści się Hotel "Pod Lwem" - a następnie parterowo-piętrową zabudowę Starego Miasta w Olsztynie. Wnioski są tu oczywiste. To właśnie ELBLĄG, ważne miasto w Hanzie był miastem wielokulturowym - można dzisiaj powiedzieć "multi-kulti-miasto". Tu osiedlali się wypędzeni hugenoci z Francji, wypędzeni mennonici z Niderlandów i północnych Niemiec, wypędzeni protestanci z Salzburga w Austrii, Szkoci, Anglicy, Żydzi, Polacy z Mazowsza i Pomorza itd. A OLSZTYN ? - Olsztyn, który wcześniej zwany był często "eine kleine Kreis-Stadt" (mała powiatowa mieścina) - stał się pod koniec XIX w. i na pocz. XX w. typowym-pruskim miastem koszarowo-garnizonowym, zwanym wówczas "Kaserne-polis". Nazywano go jednocześnie "Acker-Bürger-Stadt" - miastem chłopo-robotników. Tu pozostawali często żołnierze z innych rejonów Niemiec (w wyniku małżeństw), którzy odbywali służbę w olsztyńskich koszarach. Być może tworzyli oni jakąś mieszankę kulturową, ale z pewnością niezbyt wysokiego lotu. .. .

  8. 8
    --3
    ~ Lotnik z lotniczej
    Piątek, 15.04

    do poniżej piszesz już to czwarty raz w ostatnich dwóch miesiącach, mamy rok 2011 i jesteśmy daleko w tyle . a w tym znienawidzonym Olsztynie zawsze walczono o polskość oddając życie za narodowość nie gloryfikowałbym tak zasługi tego niemieckiego miasta w którym nie było miejsca dla Polaków. I proszę nie bądź taki mały,jesteś europejczykiem, a Elbląg to region dla wszystkich . Teraz proporcje się odwróciły Elbląg - koszarami i chłopami stoi - tak karma małego miasteczka ")

  9. 9
    --3
    ~ xxxx
    Piątek, 15.04

    podłe i małe te elblagi >

  10. 10
    +3
    ~ TUBYLEC
    Piątek, 15.04

    Ja nie chce rozdrapywac ran i nawoływac do krucjaty na Olsztyn. Mnie osobiście miasto to nic złego nie zrobiło, podoba się, a fakt, że w granicach mieści się jedenaście jezior czyni ten gród ewenementem w skali kraju lub Europy. Jednakowoż dziwic musi nonszalanckie traktowanie historii Olsztyna. Do jakiej Hansy i kiedy on należał? Byc może komuś tu pomyliła się Hansa z Hakatą. Ta ostatnia pruska organizacja o charakterze szowinistyczno-narodowym była w Olsztynie silna w okresie XIX/XX wieku. Chocby przez osobę Oscara Beliana, nadburmistrza Olsztyna który wykorzystywał swojądziałalnośc w Hakacie do załatwienia miastu rozmaitych korzyści w różnych berlińskich ministerstwach. i chyba dobrze działał w tym z gruntu antypolskim związku, bo załatwił dla swojego miasta wiele. Przypisanie Olsztyna natomiast do miast hanseatyckich, to czynnośc tych samych umysłów, które niegdyś dowodziły piastowskośc Szczecina lub Gdańska

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.99180102348328