Poniedziałek, 27.01.2025, Imieniny: Angela, Jan, Przybyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Miasto walczy o odprawy weterynaryjne w Grzechotkach

28.02.2011, 13:47:53 Rozmiar tekstu: A A A
Miasto walczy o odprawy weterynaryjne w Grzechotkach
fot. Mateusz Milanowski

Polacy i Rosjanie mówią jednym głosem w sprawie przejścia granicznego w Grzechotkach. - Mankamentem tego przejścia jest jedynie brak odpraw weterynaryjnych i fitosanitarnych - uważa Prezydent Grzegorz Nowaczyk. - Pojazdy z towarami rolno-spożywczymi zmuszane są więc przekraczać granice w Bezledach. Nadkłada się kilometrów, wzrastają koszty.

Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk zwrócił się do Konsulatu Generalnego  Rzeczpospolitej Polskiej w Kaliningradzie o wsparcie działań zmierzających do wprowadzenia na przejściu Grzechotki - Mamonowo II, odpraw weterynaryjnych i fitosanitarnych.

Konsultacje z granicznym inspektorem sanitarnym w Elblągu potwierdziły, że Graniczna Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna jest przygotowana do przeprowadzenia kontroli sanitarnych.
 
- Poza tym w Elblągu działają: Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie i Oddział Badania Żywności i Przedmiotów Użytku. Obie instytucje mogą wykonywać badania pobranych próbek - zaznacza Prezydent Grzegorz Nowaczyk.

W tej sprawie Prezydent wnioskował już do Minister Zdrowia Ewy Kopacz, a także do wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego, o wpisanie do wykazu przejść granicznych uprawnionych do odpraw towarów spożywczych przejścia Grzechotki-Mamonowo II.

Prezydent zwrócił się o wsparcie tych starań do Konsula Zbigniewa Świerczyńskiego z Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej.
- Stanowisko Konsulatu mogłoby przyczynić się do zabezpieczenia w Ministerstwie środków na budowę infrastruktury i dzięki temu Grzechotki mogłyby zostać wpisane do wykazu przejść granicznych uprawnionych do dokonywania odpraw fitosanitarnych. To ułatwiłoby transport nie tylko firmom z Polski, z Regionu Elbląskiego, ale również firmom z Obwodu Kaliningradzkiego, które chciałyby eksportować swe towary do Unii Europejskiej - zaznacza Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ endrju
    Poniedziałek, 28.02

    jakaś rywalizacja pomiędzy Nowaczykiem a Dziewałtowskim kto szybciej to załatwi? szkoda że w sprawie budowy siódemki do Koszwał tak się nie starali mocno

  2. 2
    +5
    ~ ara
    Poniedziałek, 28.02

    Panie Grzegorzu wbijasz Pan nóż w plecy Olsztynowi. Wiadomo, że uruchomienie Grzechotek z całą gamą przepraw to mniejszy ruch w Bezledach, mniejsze wpływy, mniejsze wpływy z usług i handlu w okolicach STOLICY naszego województwa. Tu jest pies pogrzebany

  3. 3
    +1
    ~ daro
    Poniedziałek, 28.02

    a co ci tak szkoda tego Olsztyna i tak nam wszystko zabrali!!!!!!!!!!

  4. 4
    +1
    ~ Fredek
    Poniedziałek, 28.02

    Przejście graniczne w Grzechotkach ma charakter ponadlokalny,w odróżnieniu od Bezled,zresztą to Olsztyn jest dla wojewodztwa,a nie odwrotnie.

  5. 5
    0
    ~ sucha_woda
    Poniedziałek, 28.02

    Należy jak najszybciej skupić się na współpracy z Odwodem Kaliningradzkim. Trójmiejscy przedsiębiorcy już tą współpracę podjęli i sobie ją bardzo chwalą. Nie mamy co liczyć na nasze władze centralne bo one się kłócą czy ścieżka podejścia była dobra i czy generał na kogoś zrugał czy nie... Nie popieram żadnej opcji politycznej. Ja czekam na rezultaty! Pozdrawiam wszystkich.

  6. 6
    +3
    ~ marek elbląski
    Poniedziałek, 28.02

    No właśnie,to przejście graniczne,mam na myśli Grzechotki,jest nie po drodze dla Olsztyna,za to po drodze dla Elblaga,Braniewa i calego Trójmiasta,w czym problem?Ano w tym,ze nie znajdujemy się we wlasciwym dla nas województwie,proponuję przyłaczenie Elblaga i Braniewa do pomorskiego-to tam jest nasze miejsce i to tam sa nowe miejsca pracy.Z dużym i silnym mozna naprawdę więcej,niech zaściankowy Olsztyn wypcha się swoimi Bezledami.

  7. 7
    +5
    ~ ?
    Poniedziałek, 28.02

    a h.. z tym wiejskim olsztynem,ostatnio mialem przyjemnosc byc w tej miescinie pierwszy raz.kto dal tej wichurze prawa wojewodzkie?te miast jest jakas porazka,laki i pare bloczkow.zreszta tak wszystkie miasta wygladaja we wschodniej polsce-bialystok,lublin,suwalki itp.

  8. 8
    --2
    ~ Ebląg - gdzie jest dzisiaj to miasto?
    Wtorek, 01.03

    człowiek poniżej ma trochę racji. Olsztyn już na początku XX w. nazywany był "Acker-Bürger Stadt", czyli miasto chłopo-mieszczan (w PRLu byli to tzw. chłopo-robotnicy). także "Kaserne-polis" - koszarowe miasto, ale na długo utrwaliła się nazwa "eine kleine Kreis-Stadt", czyli małe powiatowe miasto.... Natomiast Elbląg zwany był "Ordens-Stadt, Stolze Hanse-Stadt, Industrie-Stadt i przed 1945 "Hochschulen-Stadt", czyli już nawet tłumaczyć nie trzeba ......

  9. 9
    0
    ~ TUBYLEC
    Wtorek, 01.03

    Czlowiek poniżej ma sporo wiedzy historycznej. Taka wiedza pozwala takze pokrzepiac sie myślą, iż Polska czasów pojagiellońskich była największą potęgą ówczesnej Europy. Była jedynym mocarstwem, które zdobylo rosyjską stolicę, co nie udało sie nasśladowcom w rodzaju napoleona Bonaparte i Adolfa Hitlera. Była ale nie jest. Spadła do rangi III ligowych państewek. Nawet po odzyskaniu niepodległości nie bardzo umie sobie poradzic z odzyskaniem roli normalnego państwa w Europie w XXI wieku. Tak samo jest z Elblągiem, który jako Elbing był do 1945 roku drugim osrodkiem Prus Wschodnich. Jako miasto w roku 2011 został daleko odstawiony przez Olsztyn, a określenia obu miast przytoczone poniżej pasują dzisiaj odwrotnie. Czekamy wszyscy z zapartym tchem i stolcem na innowacyjną politykę nowej władzy albo chociaż na jakieś oznaki poprawy. Na razie kazdy dzień przynosi informacje o tym, że długo sobie jeszcze poczekamy, a dystans do Olsztyna, Trójmiasta czy chociażby Ostródy w tym czasie się zwiększy.

  10. 10
    +2
    ~ .
    Wtorek, 01.03

    Żyjmy historia niemieckiego miasta a sami wykreślimy się z mapy miast,to było liczy się co jest teraz. Miasta są po to aby się rozwijać i nie można mieć żalu, że z drugiego ośrodka Elbląg staje się obszarem wiejskim. Przykre ale to nasza wina nie Gdańska ani Olsztyna czy Warszawy :(

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4540169239044