Zajrzyjcie do szuflad. Jeżeli są tam wasze zdjęcia z lat 60., to stwórzmy wspólnie album fotografii o Elblągu i elblążanach w tamtych czasach. Muzeum Archeologiczno - Historyczne zwraca się do elblążan o uczestnictwo w ciekawym przedsięwzięciu.
— Liczymy, że znajdą się elblążanie, którzy będą chcieli się podzielić z nami swoimi zdjęciami z lat 60. — mówią Krystyna Laskowska i Wiesława Rynkiewicz-Domino, które wcześniej, w roku 2007 przygotowały album, zawierający zdjęcia elblążan, dokumentujący lata 40. i 50, a teraz pracowały będą nad jego kontynuacją.
Szybko okazało się, że pierwszy album to bardzo ciekawa pozycja wydawnicza i warto kontynuować wydawnictwo, dokładając dokumentację fotograficzną kolejnej dekady. Tym bardziej, że fotografia stała się w tych latach coraz powszechniejsza, a elblążanie dysponowali coraz większą liczbą aparatów i sami wywoływali klisze, bo w mieście działał sklep fotograficzny, w którym można było kupić chemię do wywoływania i utrwalania obrazów.
Do wydania albumu o latach 60. ma dojść pod koniec 2011 roku. Fotografie można przynosić do końca marca. Później nastąpi żmudna praca nad tworzeniem księgi, przygotowaniem jej do druku, wreszcie samym drukiem i oprawą. Efekt powinien pojawić się jeszcze przed grudniowymi świętami.
Zdjęcia można przynosić do Muzeum Archeologiczno-Historycznego przy Bulwarze Zygmunta Augusta w godzinach otwarcia (od wtorku do niedzieli w godz. 8-16).
My natomiast zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć Elbląga z lat 60-tych i 70-tych zamieszczonych na naszym portalu. Miłego oglądania.
Brawo za inicjatywę! Ale mam OGROMNĄ prośbę!!! Pamiętam że chyba na początku lat 90tych chyba wzdłuż ul. Grobla św. Jerzego i bliżej Ratuszowej i samego UM na pasach zieleni między jezdniami były takie niewysokie, chyba max 1 m wysokości dziwne... latarnie uliczne, czy coś. Albo czerwono białe... nie pamiętam. Jedna była chyba też przy skrzyżowaniu ul Królewieckiej z ul Pocztową w miejscu gdzie znajduje się rozjazd torowiska tramwajowego. Czy ktoś wie co mam na myśli, czy dobrze pamiętam że coś takiego było, co to było i czy ma ktoś jakieś zdjęcie z czymś takim? Może być archiwalna fotografia E-ga...
Pomysł świetny. Miasto zmieniało sie na lepsze, nie zawsze prze mieszkańców doceniane. Poszukuję zam zdjęcia rozwbranego kościoła przy ul. Robotniczej, naprzeciwko Hali Targowej. Jeżeli, ktoś takie posiada, chętnie skrzystam ze skanu.
Fajne zdjęcia!! Łezka się w oku kręci... Może ma ktoś fotografię z pociągiem przejeżdżającym przez miasto?
Genialna inicjatywa!!! Wielki + za zdjęcia, rewelacyjne. Może ma ktoś więcej?? Jakiekolwiek lata, stan, rozdzielczość. Kompletuję wszystkie zdjęcia Elblążkowa, to taka piękna pamiątka. Chyba że jakiś link do forum z fotami Elbląga ktoś ma to bardzo wdzięczna bym była.
czy mozna jeszcze kupic książke w której były fotografie powojenne? Bo podobno rozeszły sie bardzo szybko a chetnie bym kupiła
Zdjęcie 64...jedne z niewielu prywaciarzy w tamtych czasach
Świetne fotografie, szkoda tylko ze nie podpisane jaka to ulica, bo niestety nie umiem rozpoznać wszystkich :(
Jakie fajne miasto - bez świecących ekranów reklamowych i billboardów zasłaniających budynki (pomijam transparenty sławiące socjalizm;-)
Łukasz - a starówka też ci się wtedy podobała?
@miki: Zwróciłem tylko uwagę na jeden aspekt zmian, który niestety nie poszedł w dobrym kierunku. Oczywiście jak teraz oglądam na starych zdjęciach budowę wszystkich tych "postępowych" bloków na Nowowiejskiej czy Płk Dąbka, to tylko się cieszę, że na elbląskiej starówce nie powstały podobne. Po wojnie w myśl nowego systemu wiele zniszczonych starówek tak "odnowiono" - choćby stare miasto w niedalekim Malborku zabudowano blokami.