Browarna – Zielone Tarasy, Królewiecka – Energa, Robotnicza – ALSTOM, Królewiecka – Światowid – to cztery z ośmiu wytypowanych przystanków, które zmienią nazwy. Zdaniem elblążan przystanki swoją nazwą powinny nawiązywać do najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych dla tego miejsca firm i instytucji.
Pod koniec stycznia Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu zorganizował konkurs na nowe nazwy dla trzech przystanków tramwajowych. Każdy elblążanin swoje propozycje mógł nadsyłać drogą mailową, a także zgłaszać telefonicznie. Na podstawie zebranych wyników przystanek przy ul. Browarnej przyjmie nazwę „Browarna – Zielone Tarasy”, przystanek przy ul. Grunwaldzkiej – „Grunwaldzka – Sadowa”, natomiast przystanek przy ul. Królewieckiej – „Królewiecka – Energa”.
Oprócz wymienionych przystanków, mieszkańcy Elbląga nadesłali wiele propozycji nazw dla pięciu kolejnych przystanków tramwajowych. Skłoniło to organizatora komunikacji miejskiej w Elblągu do dokonania kolejnych korekt w nazwach przystanków tramwajowych, i tak:
- przystanek „Grunwaldzka (Dębowa)” zmieni nazwę na „Grunwaldzka PWSZ”;
- przystanek „Browarna (Stocznia)” zmieni nazwę na „Browarna – Urząd Gminy”;
- przystanek „Robotnicza (ABB)” zmieni nazwę na „Robotnicza – ALSTOM”;
- przystanek „Ogólna (Broniewskiego – Sandra) zmieni nazwę na „Ogólna – Broniewskiego”;
- przystanek „Królewiecka (EOK)” zmieni nazwę na „Królewiecka – Światowid”.
- Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu serdecznie dziękuje wszystkim elblążanom za nadesłane i zgłoszone telefonicznie propozycje nowych nazw dla wytypowanych przystanków tramwajowych – mówi Michał Górecki, rzecznik prasowy ZKM. - Nowe nazwy, w ciągu kilku najbliższych dni zostaną umieszczone w rozkładzie dostępnym poprzez stronę internetową www.zkm.elblag.com.pl oraz na przystankach.
Już wkrótce nazwy przystanków podawane będą podawane głosowo w pojazdach komunikacji miejskiej. Oprócz nowych nazw głosowa informacja, będzie podawała informacje o obiektach znajdujących się w pobliżu przystanków, przykładowo oprócz nazwy przystanku „Browarna- Zielone Tarasy”, zostanie podany komunikat „Zakład Ubezpieczeń Społecznych”.
Przypominamy, że głosowa informacja w pojazdach komunikacji miejskiej jest częścią Systemu Elbląskiej Karty Miejskiej. W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się montaż urządzeń pokładowych (komputery pokładowe, modemy GPRS/GSM, odbiorniki GPS i urządzenia głośnomówiące) w pierwszych ośmiu elbląskich tramwajach. Jednocześnie rozpoczęte zostaną pierwsze testy poszczególnych urządzeń i oprogramowania. Wszystkie pojazdy obsługujące pasażerów komunikacji miejskiej w Elblągu, do końca bieżącego roku będą systematycznie wyposażane w tego rodzaju urządzenia. Więcej o Systemie Elbląskiej Karty Miejskiej na stronie internetowej ZKM.
A przystanek vis a vis CH "OGRODY " ,powinien miec wlasnie taka nazwe .
Kiedy tramwaje niskopodlogowe pojada w kierunku dworca PKP/PKS i w kierunku Szpitala Wojewodzkiego na linii nr 2 ,wzdłóż Królewieckiej ?Czy trzeba napisać do Rzecznika praw Obywatelskich na ZKM ,że ZKM ma w d...pie ludzi starszych ,niepelnosprawnych ,schorowanych .którzy nie moga \" się wdrapać \" do tego niemieckioego szrota 9czyt.tramwaj ) jaki podjeżdża na przystanek ?http://www.razemztoba.pl/index.php?NS=srodek&nrartyk=3593
kiedy drogi beda remontowane??? teraz sa gorsze niz w rumunii!!
A co z Grunwaldzka ZZK? Widziałem różne propozycje, z czego kierując się zasadą że powinny najlepiej odpowiadać okolicy to faktycznie powinno być "Złomowisko Za Koleją", "tworu PRLowskiego" lub "zaszłości komunistycznej". Podpisuję się pod tą propozycją rękami i nogami
proponuję nazwę przystanku przy ulicy Sienkiewicza "przystanek DZIURAWA ULICA"
i nazwe przystanku kolo carrefoura (ogólna-dąbka) nazwać CH OGRODY
słuchaj :D oni mają wytłumaczenie ;p, że pewnie torowisko jest nieprzystosowane do nowego tramwaju bądź odwrotnie :D albo, że za mały ruch na tej trasie takie niestety są elbląskie realia ;p ZSTI EX School :D
co do dróg "mieszkańcu" szkoda, że cie nie było w Rumuni ;) 90% dróg utwardzonych jest w o wiele lepszym stanie niż w Polsce/Elblągu :D
przeciez SANDRA jest bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna :D nie powinni zmieniac!! :P
1) ~ o - Sandry już od kilku lat nie ma; jest tam inny dyskont. 2) Niektóre nazwy przystanków trochę mnie dziwią (ale nie tak, jak do niedawna) - zwłaszcza dyskusyjny jest daw. Grunwaldzka ZZK, który jest położony między Komeńskiego a Sadową, z czego jest trochę bliżej Komeńskiego niż Sadowej (popatrzcie na dobrą papierową mapę Elbląga, a uwierzycie w to co piszę). Jednakże wątpliwości nasuwają się także w daw. Królewiecka skrzyżowanie (Energa wkrótce może zostać przejęta przez PGE, więc... kolejna zmiana?) czy w daw. Robotnicza ABB (Alstom też może uciec, więc... kolejna zmiana?). 3) Gdy nazwą przystanku jest ulica, nadal utrzymano stary mechanizm nazewnictwa (zresztą mało używany w polskich miastach, nawet prawie nie używany) "ulica, po której jest ciąg komunikacyjny/ulica poprzeczna". W większości polskich miast używa się dwóch rozwiązań: "dzielnica/ulica poprzeczna do ulicy z ciągiem komunikacyjnym" (np. przystanek "Jelitkowo Kapliczna" w Gdańsku) lub "tylko ulica poprzeczna do ciągu komunikacyjnego" (np. stacja "Świętokrzyska w Warszawie". Poza tym, można by było w ten sposób zaoszczędzić na opłacie za stworzenie systemu komunikacji głosowej. Chociaż pomysł bardzo dobry (by oddać inicjatywę mieszkańcom), sam też z niego skorzystałem.