Nasz materiał „Pług do nas nie zagląda” na temat zasypanych i nieprzejezdnych ulic w mieście, spowodował lawinę krytycznych komentarzy czytelników. Na ten problem zareagowały także władze miasta. Już 7 stycznia br. wiceprezydent Tomasz Lewandowski zwołał posiedzenie komitetu ds. organizacji zimowego utrzymania gminy miasta Elbląg.
Intensywne grudniowe opady śniegu spowodowały, że na „Akcję zima” budżet z 2010 roku wyczerpany został już na początku miesiąca. Miasto tym samym zmuszone zostało do przeznaczenia aż 850 tysięcy złotych przewidzianych już na rok 2011.
Według informacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania zużyto już 3 tysiące ton mieszanki, na ulicach pracowało 17 pojazdów z pługami, w tym 9 piaskarek, 2 ciągniki, 2 ładowarki. 37 osób odśnieża codziennie chodniki w ramach odpracowywania zadłużenia mieszkania komunalnego. Straż Miejska skontrolowała właścicieli nieruchomości w związku z obowiązkiem odśnieżania chodników w pobliżu budynków 126 razy, wystawiła 16 mandatów karnych na kwotę 1600 złotych.
- Miasto ma obowiązek odśnieżania blisko 29 % chodników, jednak by zapewnić elblążanom bezpieczeństwo, odśnieżało chodniki, o które dbać powinni właściciele nieruchomości. Chcemy wyegzekwować od nich obowiązek odśnieżania. Jednocześnie zapewniam, że śnieg odgarnięty na skraj chodników i jezdni miasto wywiezie na swój koszt – powiedział podczas spotkania wiceprezydent Tomasz Lewandowski. - Elblążanie, którzy takie hałdy zalegającego śniegu mają w pobliżu swych nieruchomości mogą zadzwonić do Zarządu Dróg (tel. 239 32 43). Miasto w tych przypadkach śnieg również wywiezie na swój koszt.
Po spotkaniu wypracowano następujące ustalenia. Straż Miejska zobligowana została do częstszych kontroli właścicieli nieruchomości, którzy wbrew ustawie nie dbają o odśnieżanie chodników przylegających do ich budynków. Do wszystkich zarządców wysłane zostaną w ramach przypomnienia przepisy dotyczące zasad dbania o zimowy porządek. W mieście ustawionych zostanie 10 koksowników, w tej chwili trwa opracowywanie mapy miejsc, w których gromadzi się największa liczba ludzi. Będą one ustawiane, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -15 stopni Celsjusza. W okolicach domków jednorodzinnych a także na ulicach osiedlowych wprowadzane będą zmiany w organizacji ruchu, tak by ułatwić pracownikom MPO ich odśnieżanie. Na pojazdach odśnieżających ulice zamontowane zostaną dodatkowe oznakowania, tak by ułatwić ich identyfikację.
Na bieżąco są odkuwane z lodu kratki ściekowe oraz czyszczone studzienki, tak by przy zapowiadanej na najbliższe dni odwilży nie było ulicznych podtopów.
- Kolejne spotkanie komitetu przewiduję za około trzy tygodnie. Chyba, ze sytuacja pogodowa zmieni się radykalnie, wtedy oczywiście będziemy reagować natychmiast – dodał Tomasz Lewandowski.
Mamy nadzieję, że te działania pozwolą na szybkie udrożnienie szczególnie bocznych, zasypanych uliczek miasta. A mieszkańcy – nasi czytelnicy, nie będą już musieli nas informować o tragicznej sytuacji na swoich osiedlach.
Dziękujemy za inicjatywę lokalnego portalu, aktywną dyskusję i włączenie się zainteresowanych, oraz za reakcję władzy samorządowej. Wszystkim należy się gromkie BRAWO! Można? Można. Ten samorząd nie jest obojętny na mieszkańca, to widać gołym okiem. I nie pisze jako sympatyk, a jako szarak który jednak ma oczy otwarte i widzi zmianę w nastawieniu, jakiego niestety świadkami w negatywnym sensie jako mieszkańcy byliśmy przez wiele lat. A teraz? Dialog i są rezultaty.
Elbląg walczy ze śniegiem nie od 7 stycznia ale od ok.2 grudnia 2010, czyli już ponad miesiąc. Wy jednak dopiero teraz zauważacie ten zimowy problem.
Cieszę sie że mój glos na PO i na Nowaczyka to był dobry wybór, i widzę że ludzi dobrał sobie też profesjonalnie działających, oby tak dalej!!!
Ładnie mówi prezydent Lewandowski- ciekawe skąd kasa na wywóz śniegu ? To chyba tylko obietnice ..... Jeżeli tak nie jest to proponuję na początek wywóz nadmiaru śniegu z centrum miasta. Zobaczymy co są warte słowa włodarzy.
Lepiej póżno niż wcale - mówi przysłowie lecz niektóre administracje domów mają gdzieś zgłaszane problemy z soplami na dachach,śniegiem na dachu i przed budynkiem.Dziwi mnie jedno czemu Straż Miejska nie zaczęła wlepiać mandatów po to jest.Zacznijmy od chodników przed wszystkimi zakładami ,sklepami i zakończmy na budynkach mieszkalnych.
CCC- masz racje a skończyć na właścicielach posesji a nie viceversa
Straż Miejska powinna dostać premie za tak ciężką robotę - 3-4 kontrole dziennie!
"Elbląg walczy ze śniegiem" :-))) dobre
Dla mnie to jest wielki ale to wielki skandal wczoraj (07.01) koparka zbierała śnieg z ulic:Daszyńskiego,Rechniewskiego,Okrzej,Próchnika.I było by wszystko ok. nagroda temu co zlecił tą prace ALE PYTAM SIĘ CZEMU POMINIĘTO ULICE BARONA która jest najbardziej zasypana i prawie nie przejezdna.Zadzwoniłem do MPO zapytaniem czemu pominięto BARONA pani dyzpozytor powiedziała że na ul.BARONA nie ma zlecenia.PYTAM SIĘ O CO TU CHODZI I OBIECUJE ŻE TAK TEJ SPRAWY NIE ZOSTAWIE .Nawet zapukam do dzrwi Pana Prezydenta podobno we wtorki wysłuchuje mieszkańców.
A na co czeka firma zajmująca się kanalizacją w Elblągu ,to do nich należy udrożnienie kratek ściekowych które są zasypane śniegiem i woda się zbiera nie mając odpływu.Lepiej to zrobić niż przechodnie mają być chlapani breją.TRAGEDIĄ można określić jak wygląda ochlapana elewacja 1 LO na ul Pocztowej dopiero odnowiona .