Na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z ulicą Żeromskiego doszło wczoraj do wypadku drogowego. Wyjeżdżający z ulicy Żeromskiego w kierunku ulicy Grunwaldzkiej, 57 letni mężczyzna kierujący Mercedesem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla radiowozu jadącego ulicą Grunwaldzką. Radiowóz używał sygnałów dźwiękowych i świetlnych. W wyniku zderzenia, dwóch policjantów doznało ogólnych obrażeń ciała i przebywają w szpitalu. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Czynności w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Elblągu.
Na skrzyżowaniu drogi nr 7 z ulicą Żuławską kierujący samochodem Renault, nie dostosował prędkości do warunków drogowych w wyniku, czego uderzył w tył Opla, który zatrzymał się przed wjazdem na drogę z pierwszeństwem przejazdu. Uczestnikom zdarzenia nic się nie stało.
Takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Ludzka nieuwaga może spowodować ludzką tragedię. Artykuł 3 Ustawy Prawa o ruchu drogowym stanowi: Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność, albo, gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić. Albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
Od dzisiaj policjanci z drogówki rozpoczynają działania pod hasłem „Stop agresji na drodze”. Ideą tych działań jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez promowanie odpowiedzialności i życzliwości na drogach. Brak kultury i szacunku dla innych uczestników ruchu skutkuje agresywnym zachowaniem na drodze, a ono prowadzi do ryzykownej jazdy. Policjanci zachęcają do stosowania jednej z reguł Kodeksu Życzliwego Kierowcy: „Pamiętam, że nie ma bezpiecznych dróg i samochodów, jest tylko bezpieczna jazda”. Podczas kontroli pojazdów, kierowcy otrzymywać będą ulotkę w formie kalendarzyka z informacjami przypominającymi o kulturalnym zachowaniu na drodze.