Niebawem, bo od stycznia 2011 roku w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” uruchomiona zostanie Pracownia Digitalizacji. Na II piętrze CSE „Światowid”, w miejscu dawnej kawiarenki internetowej, udostępniania będzie regionalna kolekcja cyfrowa. Jako pierwsze zdigitalizowano fotografie i materiały poligraficzne oraz film VHS i nagrania audio z Mistrzostw Świata Formacji Standardowych z 1999 roku.
Pracownia uruchomiona zostanie w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma być odpowiedzią na problemy i wyzwania, jakie niesie za sobą tworzenie, bezpieczne przechowywanie i publiczne udostępnianie zasobów audiowizualnych. Będzie ona funkcjonować jako placówka dbająca o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu Warmii i Mazur, a docelowo innych regionów kraju. Pracownia ma służyć uczniom, studentom, nauczycielom, naukowcom, osobom niepełnosprawnym, przesiedleńcom i emigrantom oraz wszystkim mieszkańcom naszego regionu.
- Znaleźć tu będzie można materiały dotyczące dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur oraz Powiśla – mówi Piotr Rutkowski z działu informatycznego CSE „Światowid”. – Jako pierwsze zdigitalizowaliśmy fotografie i materiały poligraficzne oraz film VHS i nagrania audio z Mistrzostw Świata Formacji Standardowych z 1999 roku.
Zasób publikowany będzie na stronie www Pracowni (dostępnej pod adresem www.eswiatowid.pl/digitalizacja) i udostępniany użytkownikom Internetu nieodpłatnie. Część z materiałów będzie można zobaczyć w pracowni, gdzie powstanie punkt publicznego dostępu. Osoby chcące skorzystać z dostępu do wszystkich materiałów będą mogły zarezerwować czas w pracowni droga mailową.
- Zapraszamy także osoby i instytucje, posiadające w swoich zbiorach cenne materiały, do ich zdigitalizowania. Warunek jest taki, że muszą one pokazywać wydarzenia i ludzi związanych z kulturą Warmii, Mazur i Powiśla – mówi Anna Kleina, rzecznik „Światowida”. – Na początek zapraszamy tych, którzy mają pamiątki z tanecznych mistrzostw świata, jakie odbyły się w 1999 roku i chcą, abyśmy udostępnili je w wersji cyfrowej.
Pracownia Digitalizacji czynna będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00.
Najpierw przestawcie kamerę internetową która zamiast pokazywać piękno Elbląga pokazuje plac ,czy nie ma ciekawszych obiektów do pokazania.A dlaczego kamery nie pokazują miasta jest ładne i warte zaistnienia w internecie.A kulturę warmi i mazur to niech pokazuje olsztyn tu jest Wybrzeże.