Od dziś (7 grudnia) do 17 grudnia, codziennie za wyjątkiem niedzieli, książka elblążanina Tomasza Stężały – „Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia”, będzie czytana w pierwszym programie Polskiego Radia. Powieść o prawdziwej historii Elbląga, zagości na antenie radiowej Jedynki o godz. 23:50 w audycji „Lektury przed północą”. Audycji można słuchać także w Internecie na stronie Polskiego Radia.
„Elbing 1945 T.1 Odnalezione wspomnienia” to powieść Tomasza Stężały, który na podstawie relacji mieszkańców, urywków listów, notatek i dokumentów, przedstawia w swojej publikacji obraz miasta, które czeka krwawa zagłada. W książce poznajemy mieszkańców ówczesnego Elbinga, losy niemieckich obrońców oraz historię żołnierzy Armii Czerwonej. Ich oczami poznamy kulisy tych niezwykle morderczych walk, które posłużyły Sowietom jako poligon przed zdobyciem Berlina.
Powieść elblążanina ukazuje Ziemie Odzyskane z innej perspektywy i w barwny i sugestywny sposób ukazuje czytelnikowi jak naprawdę przebiegało sowieckie wyzwolenie…
A dlaczego w Progr. I PR a nie w Radiu El?
a kto i ilu słucha radia el ??? pr I słucha miliony. gratulacje dla autora, to spore wyróżnienie.
gratulacje Tomku! to wyróżnienie także i dla miasta, i lepsza promocja niż tylko bułeczki i chlebki
nieopatrznie po wpływem tej elbląskiej nagonki wydałem ponad 30 zeta na to dzieło, powiem szczerze, ze tego nie da sie czytać, całe wypociny kończą się przed 24 stycznia 1945 roku czyli przed faktycznymi walkami o miasto, pelno jest opisów walk gdzieś niewiadomo gdzie, czyli Iwan siemiowowycz leci samolotem a Hans Sztetke ucieka przed nim czolgiem do zagajnika, oczywiście wszystko okraszone jaką mine mial hans a jaka iwan i tak w kółko macieju, ksiązka wydmuszka z piekna okładką i pioeknym napisem ELBING, w środku jest zero, nic do kwadratu
Bo radio El to dno. Posłuchaj sobie takich regionalnych rozgłośni jak "Radio Gdańsk" czy "Radio Olsztyn". To są profesjonalne regionalne rozgłośnie które są słuchane przez tysiące słuchaczy. W profesjonalnym radiu nadają dobrą muzykę, w ciągu dnia i w nocy jest wiele audycji tematycznych, odbywają się audycje na żywo w których słuchacze mają swój głos. Elbląskie kiczowate radyjko nie ma ani dobrej muzyki, nie mają dobrych dziennikarzy i nie mają żadnych audycji które zainteresują słuchaczy. Toż to niejeden internauta umie założyć radio internetowe i stworzyć lepszą rozgłośnię od Radia El
Jeżeli potraktowac ją jako powieśc a nie książkę/monografię historyczną to się da czytac. Z usmiechem.
A niech mnie dunder świśnie!
Wczoraj chyba koło północy przez przypadek dowiedziałam się, że coś czego próbowałam słuchać w radiowej Jedynce było powieścią Tomasza Stężały. Nudy, prezentowany fragment książki w niczym nie przykuł mojej uwagi, jakiś batalistyczny opis z czołgiem w roli głównej. Ciągu dalszego nie mam już zamiaru słuchać ani tym bardziej czytać. Ale jeżeli chodzi o promocję tej książki, to wielkie brawa dla PANA Stężały, bo akurat w tej dziedzinie umiał się wykazać.
Anko! Jasna sprawa, że opisy batalistyczne są nudne jak flaki z olejem. W przeciwieństwie do fascynujących opisów szmatek lub przeżyć zakochanej i jej życiowego dylematu " Co włożyć!" Ta książka, jak zresztą autor mówi, jest skierowana generalnie do mężczyzn i osób zainteresowanych historią. I nie jest pracą naukową a raczej zachętą dla naukowców by zabrali się za najnowsze dzieje miasta. I należy "Elbing" traktować jako powieść o wielkiej ilości historycznych faktów a nie jako pracę naukową. A dla tych, którym książka się podoba proponuję wejść na stronę http://www.ksiazkanazime.pl/index.php?content=glosowanie i wypełnić formularz głosując na "Elbing 1945". w końcu jest to pierwsza powieść, której akcja rozgrywa się w naszym mieście.