Lokalna moneta to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i miłośników Elbląga. Równie dobrze może służyć za drobny prezent, jak i za pamiątkę. Kto jeszcze elbląskiego dukata nie ma, powinien się pospieszyć, bo oficjalna dystrybucja ustaje z końcem 2010 roku.
Muzeum Archeologiczno – Historyczne jest dystrybutorem dukata lokalnego o nominale 8 Piekarczyków i równowartości 8 złotych. Na dukacie znajduje się postać legendarnego czeladnika piekarskiego, który w 1521 roku uratował Elbląg przed atakującymi wojskami krzyżackimi. Widnieją tam też charakterystyczne dla miasta budynki: katedra św. Mikołaja i Brama Targowa.
Tradycje mennicze sięgają w Elblągu czasów krzyżackich i były kontynuowane w czasach przynależności miasta do Rzeczypospolitej. W mennicy elbląskiej wybijano monety o różnych nominałach, od denarów i szelągów aż po złote dukaty. W czasach I wojny światowej Elbląg wyemitował też szereg monet i bonów zastępczych, zwanych notgeldami. Dziś monety lokalne zmieniły swoje przeznaczenie i służą głównie promocji regionu i upamiętnianiu ważnych wydarzeń w życiu lokalnych społeczności.
Akcja promocyjna elbląskiego dukata lokalnego trwać będzie do 31 grudnia 2010 roku. Muzeum Archeologiczno – Historyczne wyszło też na przeciw kolekcjonerom - zamówienia wysyłkowe kierować można na adres poczty elektronicznej - muzeumel@elblag.com.pl
Fajna moneta ale było by lepiej gdyby był napisany tylko rok w którym jest honorowany, bez dni i miesiąca
a gdzi sie zł podziało bo teraz to nie wiadomo czy to moneta czy medal
do brak zł bo to nie jest złotówka baranie tylko "8 piekarczyków" zanim coś napiszesz przemyśl to najpierw
ktosiek inteligencja tryska buhaha a może to 8 baranów(ktośków:) Nominał - nadawana przez emitenta wartość środka pieniężnego; ułamek lub wielokrotność przyjętej jako obowiązująca jednostki pieniężnej. Nominał zwykle widnieje na rewersie monety, na banknotach zamieszczany na obu jego stronach.