4 października do kilku centrów szkolenia Sił Zbrojnych RP trafiło ok. 2 tysięcy ochotników, którzy rozpoczęli czteromiesięczne szkolenie dla kandydatów do korpusu szeregowych w ramach służby przygotowawczej. Kolejne szkolenie rusza już 25 października (m.in. w jednostkach wojskowych w Braniewie, Bartoszycach, Słupsku).
Służba przygotowawcza to nowy rodzaj służby wojskowej wprowadzony dla osób – mężczyzn i kobiet – które nigdy nie pełniły służby wojskowej, a chcą odbyć szkolenie wojskowe i zdobyć podstawowe umiejętności związane ze służbą zawodową.
Nabór do służby przygotowawczej prowadzą Wojskowe Komendy Uzupełnień. Aktualnie wnioski o skierowanie do służby przygotowawczej składa coraz więcej ochotników.
Tegoroczne szkolenie zostało uruchomione z myślą o młodych ludziach, chcących odbyć szkolenie wojskowe, a następnie podpisać kontrakt na pełnienie służby wojskowej w ramach narodowych sił rezerwowych.
Służba przygotowawcza ma charakter dobrowolny. Powołanie kandydata do służby przygotowawczej następuje wyłącznie na jego wniosek, gdy spełnia on określone w aktach prawnych wymagania. Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarana za przestępstwo umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej ( kat. zdrowia A ), wiek co najmniej osiemnastu lat i w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych wykształcenie co najmniej gimnazjalne. Nabór ochotników do tej służby dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet.
Co należy zrobić, aby odbyć takie szkolenie?
Aby odbyć szkolenie wojskowe w ramach służby przygotowawczej wystarczy zgłosić się do WKU. Tam z zainteresowanym przeprowadzona zostanie rozmowa kwalifikacyjna oraz zostaną zweryfikowane jego kwalifikacje. Następnie kandydat wypełnia stosowny wniosek o powołanie do służby przygotowawczej. Do wniosku załącza się takie dokumenty jak : życiorys, odpis aktu urodzenia, informację z Krajowego Rejestru Karnego, inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje kandydata ( certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia kursów itp.
Po wypełnieniu formalności i złożeniu wniosku zainteresowany otrzymuje kartę powołania do czynnej służby wojskowej, z określonymi: terminem i miejscem stawienia się do służby oraz czasem jej pełnienia.
Szkolenie w ramach służby przygotowawczej dla szeregowych jest realizowane na bazie kilku wybranych ośrodków i centrów szkolenia poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz niektórych jednostek wojskowych. Szkolenie trwa do 4 miesięcy.
Wniosek o przyjęcie do NSR
W tym czasie uczestnik szkolenia otrzymuje tytuł elewa, zdobywa podstawową a następnie specjalistyczną wiedzę i umiejętności niezbędne dla szeregowego żołnierza w danej specjalności wojskowej. po upływie 3 tygodni od rozpoczęcia szkolenia elew składa przysięgę wojskową, a po zakończeniu szkolenia elew zdaje egzamin. W trakcie szkolenia specjalistycznego elew ma prawo składania wniosku o przyjęcie do służby w NSR.
W okresie szkolenia uczestnik (elew) korzysta z bezpłatnego zakwaterowania, wyżywienia, umundurowania, opieki medycznej i stomatologicznej. Otrzymuje także miesięczne uposażenie w wysokości 30% najniższego uposażenia żołnierza zawodowego tj. 750 złotych brutto.
Żołnierzom pełniącym służbę przygotowawczą oraz członkom ich rodzin przysługują w czasie pełnienia służby szczególne uprawnienia. Ochotnicy do pełnienia służby przygotowawczej, po otrzymaniu karty powołania do jej pełnienia objęci są ustawową ochroną stosunku pracy. Okres pełnienia służby przygotowawczej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy. Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do czynnej służby wojskowe, jest zobowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany, z zastrzeżeniem wyjątków określonych ustawowo. Żołnierzom służby przygotowawczej posiadającym na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny w czasie odbywania służby przysługuje stosowny zasiłek.
Zainteresowanych zapraszamy do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu, ul. Królewiecka 167 A, pok. nr 18 (tel. 55 230-34-77)
Szczegółowe informacje – mjr Zbigniew Tuszyński, tel. (0 – 55) 230 – 22 – 31 lub 230 – 22 – 61, kom. 693 168 261.
Mjr Zbigniew Tuszyński
rzecznik prasowy 16 PDZ
wymyslili sobie Nardowoe Sily Rezerwowe tylko po to zeby kolesie - urzedasy z WKU mieli co robic. w przeciwnym razie trzeba by bylo ich zwolnic - a kolegow przeciez nie zostawia sie na lodzie
widze ze 2 tys. osob sie zglosilo zeby popracowac miesiac w roku.bieda i patologia...
Niech tylko któryś z moich pracowników zacznie bawić się w żołnierzyka, to wyleci z hukiem z roboty! Albo jesteś dorosłym, odpowiedzialnym człowiekiem i chcesz mieć pracę, albo bawisz się w wojnę!!!