Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Kim był Św. Mikołaj?

24.12.2004, 00:00:00 Rozmiar tekstu: A A A

Święty Mikołaj urodził się około 280 roku w nadmorskim handlowym mieście Pata­ra w Licji (Azja Mniejsza). Pochodził z rodziny pobożnej i bogatej. Był jedynym dzieckiem Te­ofana i Nonny. Już jako niemowlę doświadczył mocy i łaski Ducha Świętego. Samodzielnie stał w chrzcielnicy, pościł w środy i piątki, przyjmując mleko matki tylko po odmówieniu przez nią modlitw wieczornych. Unikał dziecięcych zabaw i swawoli, unikał też rozmów z kobietami. Lubił się modlić i czytał Pismo Święte. Brat matki Świętego Mikołaja był biskupem Patary. Jako młodzieńca odznaczającego się inteligencją i pobożnością wziął go wuj pod swoją opiekę. Pod jego kierunkiem zgłębiał Mikołaj w wiedzę ogólną i teologiczną. Widząc niezwykłe zalety swego krewniaka, wuj wyświęcił go po kilku latach na prezbitera. Młody kapłan zawsze był wśród wiernych, nie opuścił ich też w czasie strasznej zarazy około 300 roku. Zaraza zabrała jego rodziców. Porządkując sprawy spadkowe Mikołaj rozpoczął wspomaganie tych, którzy podczas owego nieszczęścia utracili swe domy i majątki. Wkrótce cały otrzymany spadek Święty rozdał ubogim. Tradycja mówi, że swe dary podrzucał w tajemnicy, nie chcąc być znany jako darczyńca, który to gest przetrwał do dziś w postaci prezentów pod choinką.

 

Święty Mikołaj zmarł po krótkotrwałej chorobie 6 grudnia między 341, a 352 rokiem. Kult Mikołaja rozpoczął się wraz z jego odejściem. Zachowała się opowieść o cudownych uzdrowieniach przy trumnie. Kult początkowo miał charakter lokalny. Był więc najpierw czczony Mikołaj przez licyjskich rybaków, małoazjatyckich żeglarzy, w końcu został patronem całej Grecji. Święty Mikołaj był i jest szczególnie czczony na Rusi. W 1087 roku, w obawie przed muzułmanami, relikwie Mikołaja przeniesiono z Mirry do włoskiej miejscowości Bari, gdzie spoczywają do dzisiaj w sarkofagu w Świątyni wybudowanej w XII wieku na cześć świętego.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3257811069489