Rada Europejska zobowiązała Komisję Europejską do podjęcia prac nad „Strategią UE dla Regionu Morza Bałtyckiego”. Przyjęcie strategii może mieć niebagatelne znaczenie dla elbląskich planów dotyczących aktywizacji portu w Elblągu i budowy kanału przez Mierzeję. Inicjatorem przedsięwzięcia była strona szwedzka, która deklaruje, że Strategia będzie jednym z priorytetów jej przewodnictwa w UE, które rozpocznie się 1 czerwca tego roku.
Strategia ma sprzyjać aktywizacji potencjału, który powstał w regionie Morza Bałtyckiego w wyniku rozszerzenia UE w 2004 r. poprzez realizacje priorytetów tj. ochrona środowiska, dobrobyt, dostępność i atrakcyjność oraz bezpieczeństwo. Strategia ma przedstawić najważniejsze działania (Action Plan), które należy zrealizować. Każdemu z działań przypisano podmioty odpowiedzialne za ich realizację.
- Z naszego - warmińsko-mazurskiego, a więc przede wszystkim elbląskiego - punktu widzenia najważniejsze zadania zamykają się w pięciu koncepcjach - informuje Grzegorz Nowaczyk, członek zarządu Województwa:
- Zielony Pierścień Bałtyku, czyli ożywienie gospodarcze poprzez wykorzystanie cennych przyrodniczo obszarów do rozwoju np. turystyki i usług okołoturystycznych;
- Domknięcie Wielkiej Obwodnicy Bałtyku poprzez włączenie do sieci TEN-T północnego korytarza drogowego, który obejmuje „16”, odcinek drogi S7 Ostróda-Elbląg-Gdańsk oraz linię kolejową Olsztyn-Elbląg-Gdynia-Stargard Szczeciński-Szczecin;
- Utworzenie sieci portów średniej wielkości, umożliwiającą współpracę oraz żeglugę bliskiego zasięgu - w sieci tej musi znaleźć się Port Morski w Elblągu;
- Umożliwienie swobodnego dostępu do wszystkich obszarów Bałtyku regionom państw położonych wokół Morza Bałtyckiego. Chcemy, aby w projektach flagowych wpisać „odblokowanie” Zalewu Wiślanego.
Grzegorz Nowaczyk przedstawił stanowisko naszego województwa 29 kwietnia na roboczym spotkaniu w Urzędzie Koordynacji Integracji Europejskiej w Warszawie.
- Co ważne - stanowisko to w pełni jest popierane przez województwo pomorskie - informuje Grzegorz Nowaczyk.
Strategia zostanie przedstawiona Radzie Unii Europejskiej 19 czerwca.
- Mamy nadzieję, że na wrześniowym szczycie zostania zaakceptowana. Nie trzeba przekonywać, że zadania ujęte w takich strategicznych opracowaniach mają wielką szansę na realizację, co jest istotne z perspektywy m.in. przyszłości Zalewu Wiślanego - dodaje Grzegorz Nowaczyk.
Tyle się mówi o aktywizacji Zalewu. I zawsze nic. Teraz pewnie też skończy się na gadaniu :(
"Inicjatorem przedsięwzięcia była strona szwedzka...", a co robili nasi eurodepapudraki, co robił nasz rząd??? Ich ta kwestia zupełnie nie obchodzi? To inni za nas musza m.in. o nasze walczyć???
Odezwał się meneger za cudze pieniądze.