Tragedia na skalę tej z Kamienia Pomorskiego raczej nam nie grozi. Tak wynika z raportu powołanej przez prezydenta Elbląga specjalnej komisji, która dokonała przeglądu stanu bezpieczeństwa budynków socjalnych. Według członków komisji, sytuacja w większości obiektów jest dobra.
Komisja złożona z urzędników miejskich oraz przedstawicieli służb mundurowych wytypowała 11 obiektów do przeglądu. Na pierwszy ogień poszły budynki socjalne przy ul. Łęczyckiej, Skrzydlatej, Zw. Jaszczurczego oraz hotele miejskie, pogotowie opiekuńcze i ośrodki wsparcia. Komisja przyjrzała się również Domowi dla Bezdomnych im. Brata Alberta.
- Trzeba podkreślić, że za stan techniczny oraz stan urządzeń przeciwpożarowych odpowiadają zarządcy budynków bądź właściciele – mówi Krzysztof Święcicki, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Każdy taki budynek ma swoją księgę przeglądów. Tam wpisuje się każdy odbywający się przegląd. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie stwierdził tu żadnych uchybień. Było tylko kilka uwag. W budynku przy ul. Łęczyckiej trzeba wymienić gniazdka instalacji elektrycznej. Obecne są bowiem bez bolców.
Komisja sprawdzała również stan techniczny konstrukcji oraz drożność dojazdu do budynków, zaopatrzenie w wodę, wyjścia ewakuacyjne i sprzęt gaśniczy.
- We wszystkich kontrolowanych obiektach nie stwierdziliśmy większych uchybień – mówi Krzysztof Święcicki. – Budynki są murowane, bez elementów łatwopalnych w konstrukcji. Do wszystkich obiektów jest w miarę dobry dojazd, jeśli będzie konieczność przeprowadzenia akcji ratowniczej. Jeśli chodzi o hydranty we wnętrzu budynków, są one wymagane tylko w obiektach hotelowych. W hotelowcu na ul. Zw. Jaszczurczego ujęcia wody są co prawda na każdym piętrze. Jednak znajdują się w zamkniętych skrzynkach. Klucze zaś są w recepcji. To może poważnie utrudnić ewentualną akcję ratowniczą. W hotelu „Stadion” natomiast hydranty znajdują się tylko na zewnątrz budynku. Zalecimy administratorom tych obiektów sprawdzenie stanu technicznego tych urządzeń.
W kontrolowanych obiektach drogi ewakuacyjne są drożne, a wyjścia z budynków nie są niczym zastawione ani zamknięte.
- Tam gdzie to jest wymagane, znajduje się podręczny sprzęt gaśniczy – mówi naczelnik Święcicki. – Dokonamy jeszcze kontroli materiałów znajdujących się na korytarzach – wykładzin, obić ścian pod względem posiadanych atestów przeciwpożarowych.
Według komisji instalacje elektryczne są w dobrym stanie. Jednak aż w pięciu obiektach nie ma oznakowania głównych wyłączników prądu.
- Co prawda nie ma większych zagrożeń przeciwpożarowych w kontrolowanych budynkach, jednak wystąpimy jeszcze do administratorów budynków o zapewnienie drożności dojazdów do obiektów – mówi Krzysztof Święcicki.
Prezydent Elbląga Henryk Słonina podkreślił, że ma świadomość iż najgorsza sytuacja panuje w obiekcie socjalnym przy ul. Łęczyckiej.
- Tam jednak nawet policja jeździ we wzmocnionym patrolu. Policjanci muszą pilnować radiowozu, aby nikt z piętra nic na samochód nie zrzucił – mówi prezydent Słonina. – Wiemy, że stan techniczny tego budynku nie jest najlepszy.
Prezydent Słonina dodaje, że przy ul. Łęczyckiej powstanie wkrótce jeszcze jeden budynek socjalny.
- Mamy problem z budownictwem socjalnym. Ludzie protestują, gdy dowiedzą się, że planujemy budowę takiego obiektu w pobliżu ich domu. Brakuje też środków na takie budownictwo – mówi prezydent Słonina.
kryzys nam nie grozi bo kryzys juz mamy i to od lat...
w jaki sposób straż pożarna dojedzie do baraków na Lotnicza gdy będzie zamkniety szlaban? jak dojedzie do rannego w wypadku dziecka pogotowie? ( wczoraj tak wlaśnie było), co robia władze aby zatorze zostało wreszcie połaczone z miastem? skąd tyle zadowolenia na twarzach władz skoro miasto ma takie problemy ze zabezpieczeniem bezpieczeństwa całkiem sporej dzielnicy?
"Do wszystkich obiektów jest w miarę dobry dojazd, jeśli będzie konieczność przeprowadzenia akcji ratowniczej",.......... na Lotniczą w szczególności jest bardzo dobry dojazd, kabaret normalnie..
Jak czują się fałszywe niunie te od tumana ?