Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tryb uchwalania poprawki do kodeksu karnego z 25 lipca 2005 r. jest niezgodny z konstytucją. - Ustawa zmieniająca art. 148 par. 2 k.k. została uchwalona z naruszeniem zasady proporcjonalności, gdyż tak daleko idąca ingerencja ustawodawcy nie była konieczna do osiągnięcia zamierzonego celu – czytamy w orzeczeniu TK. Tym samym będą mniejsze kary za zabójstwa kwalifikowane.
Orzeczenie TK skutkuje tym, iż do zabójstw kwalifikowanych stosować się będzie sankcję od 8 lat pozbawienia wolności do 25 lat lub dożywocia. Jeszcze przed nowelizacją kodeks karny z 1997 roku przewidywał za kwalifikowane zabójstwo karę pozbawienia wolności nie krótszą niż 12 lat, 25 lat lub dożywocie. Po nowelizacji w 2005 roku kara wynosiła 25 lat lub dożywocie.
Zapytanie prawne dotyczące sankcji bezwzględnej za zabójstwo kwalifikowane zgłosił do TK Sąd Apelacyjny w Krakowie II Wydział Karny, po tym jak Sąd Okręgowy w Krakowie skazał dwóch niespełna 18-letnich przestępców na 25 lat pozbawienia wolności. Byli oni oskarżeni o usiłowanie zabójstwa połączonego z rozbojem. Pokrzywdzony został lekko zraniony w szyję. Obaj przyznali się do winy. Sąd uznał, że orzeczona kara jest jedyną, jaką można wymierzyć w wypadku sprawców młodocianych. Sąd apelacyjny miał wątpliwości, czy art. 148 par. 2, na podstawie którego skazano przestępców, jest zgodny z konstytucyjną zasadą swobody orzekania przez sędziego.
Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że poprawka zmieniająca art. 148 par. 2 kodeksu karnego odnosząc się nie tylko do przypadków zabójstwa z motywów seksualnych, lecz do wszelkich kwalifikowanych przypadków zabójstwa, wykracza poza zakres przedmiotowy projektu pierwotnego, który odnosił się wyłącznie do przestępstw popełnionych z motywów seksualnych. Pomimo że wprowadzenie budzącej wątpliwości sądu pytającego zmiany dotyczącej art. 148 par. 2 k.k. w pewnym stopniu wiąże się merytorycznie z przedmiotem pierwotnej noweli, to jednak wykracza poza zakres założeń pierwotnego projektu. Konsekwencje nowelizacji w uchwalonym kształcie wykraczają bowiem dalece poza przedmiot pierwotnego projektu, przy czym tak daleko idąca nowelizacja art. 148 par. 2 k.k. nie była niezbędna dla osiągnięcia celu, którym miało być zaostrzenie sankcji za pedofilię oraz inne poważne przestępstwa na tle seksualnym.
Skutkiem niekonstytucyjności orzeczenia Trybunału jest możliwość wznowienia kilkuset postępowań, które miały miejsce po uchwaleniu poprawki do k.k.
- Do czasu nowelizacji art. 148 par. 2 k.k. niezmiennie pozostaje w mocy art. 148 par. 1 k.k., co stwarza sędziemu możliwość wymierzania kary nie tylko 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotniego pozbawienia wolności, ale też w indywidualnych sytuacjach kary od 8 lat do 15 lat pozbawienia wolności – czytamy w wyroku TK (Sygnatura akt P 11/08).
Jak zwykle nasi politycy wszystko partaczą
W końcu ktoś dostrzegł ten debilny przepis... Przykładowo dźgając ofiarę 40 razy nożem i zadając wiele cierpień groziła mi kara od 8 lat, a w przypadku " jednego humanitarnego "strzału w głowę minimum 25 lat, gdzie cierpienia ofiary były o wiele mniejsze.... Gratuluję SA w Krakowie, że pochylił sięnad tym głupim przpeisem!!!