Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Badają predyspozycje i motywują do pracy

27.08.2008, 10:19:22 Rozmiar tekstu: A A A

Od 1 lipca ERKON realizuje projekt, który jest innowacyjną formą aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Nowy projekt wpisuje się w system kompleksowej pomocy tym ludziom, których potrzeby są takie jak wszystkich, a szanse - znacznie mniejsze.

Celem projektu "Zatrudnienie wspomagane i pośrednictwo pracy dla osób niepełnosprawnych" jest zwiększenie liczby osób niepełnosprawnych na rynku pracy poprzez zatrudnienie wspomagane, motywowanie do podjęcia zatrudnienia i zwiększenie liczby pozyskiwanych ofert pracy.

Realizacja projektu w okresie lipiec - grudzień 2008 r. będzie polegać na wykonywaniu usługi zatrudnienia wspomaganego oraz usługi pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego i poradnictwa specjalistycznego.

Pośrednicy pracy obsługują osoby niepełnosprawne poszukujące pracy oraz aktywnie pozyskują oferty pracy, poprzez: bezpośrednie nawiązywanie kontaktów i współpracy z pracodawcami oraz stałą aktualizacje ofert. Pośrednicy informują także pracodawców o korzyściach finansowych związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych. W miesiącu lipcu pośrednicy udzielili 378 porady zawodowe oraz pozyskali 64 oferty. - Niestety z przykrością musimy przyznać, że nasi klienci po podjęciu zatrudnienia nie zgłaszają nam tej informacji. Niemniej w lipcu br. 4 osoby niepełnosprawne zgłosiły podjęcie zatrudnienia – mówi pośredniczka ERKON Barbara Gąsak.

Doradca zawodowy świadczy poradnictwo zawodowe, indywidualne i grupowe. W miesiącu lipcu z jego pomocy skorzystało 44 osoby, w czym 28 osobom była potrzebna pomoc w sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny itp.).

Specjalista ds. poradnictwa udziela porad dotyczących m.in. spraw socjalnych, zagadnień prawnych, pomocy w wypełnianiu wniosków. W lipcu udzielił 25 porad.

Trenerzy pracy świadczyli pomoc w zatrudnieniu osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Praca w ramach programu „Trener” odbywa się w systemie 1 na 1 (jeden trener – jeden beneficjent). Składa się na nią ocena predyspozycji zawodowych osoby, zmotywowanie do zatrudnienia, wyszukanie pracodawcy, przyuczenie do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

- Podsumowując miesiąc lipiec można stwierdzić, że osiągnięte rezultaty są prawidłowe na dotychczasowym poziomie realizacji projektu – mówi Krzysztof Grablewski, specjalista ds. merytorycznych.

W ramach projektu dostępna jest także wkładka informacyjna do miesięcznika „Razem z Tobą” pn. Każda praca się opłaca. Dodatek będzie się ukazywać do końca roku wraz każdym kolejnym numerem RzT.

Wkładka obejmuje aktualne przepisy oraz informacje dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem programów i pomocy finansowej PFRON w tworzeniu i utrzymaniu miejsc pracy, odbywania staży, praktyk oraz szkoleń i przekwalifikowań, a także aktualnie prowadzonych programach aktywizujących i przygotowujących na rynek pracy. Informacja kierowana jest zarówno do pracodawców, jak i do osób niepełnosprawnych, które chcą podjąć lub zmienić pracę.

Pierwszy zeszyt pod hasłem „Pracodawco, tobie też się opłaca!”, zawiera najbardziej istotne informacje dotyczące zatrudniania pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością. Zainteresowani dowiedzą się m.in., czy można zatrudnić osobę ze znacznym stopniem niepełnosprawności (I gr. inwalidzka), ile można dostać za to od państwa i gdzie należy się ubiegać o dofinansowania. Kolejny zeszyt, również skierowany do firm zatrudniających niepełnosprawnych oraz potencjalnych pracodawców, przyniesie informacje o refundacji kosztów zatrudnienia asystenta pracy osoby niepełnosprawnej, zwolnieniu z wpłat obowiązkowych na PFRON oraz o przepisach ważnych dla osoby niepełnosprawnej, która zdecyduje się „wziąć sprawy w swoje ręce” i zostać swoim własnym pracodawcą.

Projekt „Zatrudnienie wspomagane i pośrednictwo pracy dla osób niepełnosprawnych” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Więcej informacji udziela Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, ul. Zw. Jaszczurczego 15, tel. (fax) 055 232-69-35; e-mail: asystent.erkon@wp.pl www.softel.elblag.pl/erkon

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0082879066467