Jutro w Galerii Nobilis odbędzie się seminarium pn. "Integracja z pomysłem", kierowane do terapeutów, liderów organizacji pozarządowych, pracowników instytucji pomocy społecznej. Seminarium to część kolejnego działania w ramach polsko-niemiecko-rosyjskiego projektu pn. "Integracja=Akceptacja" organizowanego przez Centrum Kultury "Światowid" wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym "Viva art".
Przypomnijmy "Integracja=Akceptacja" to ośmiomiesięczny projekt, którego głównymi organizatorami są: Stowarzyszenie Kulturalne "Viva art" oraz Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" w Elblągu. Partnerami są: Organizacja "Ruczejok" z Zielonogradska (Rosja) i "Ohne Barrieren" z Rostocku (Niemcy). Wszystkie organizacje partnerskie działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Każda z nich ma już wypracowane własne doświadczenia w tym zakresie, którymi będzie się dzielić z pozostałymi partnerami.
Pierwsze działanie w ramach projektu realizowane było już w kwietniu. Wtedy 13 - osobowa grupa osób niepełnosprawnych i terapeutów wyjechała z Elbląga do Rostocku na tygodniowy plener artystyczny. W zajęciach plastycznych oprócz grupy polskiej uczestniczyły także grupy z Rosji i Niemiec.
Z kolei od poniedziałku do soboty, 30 sierpnia realizowane będzie drugie działanie w ramach projektu. Tym razem przeznaczone jest ono tylko dla terapeutów, liderów organizacji pozarządowych, pracowników administracji oraz instytucji działających w obszarze szeroko rozumianej pomocy społecznej z nastawieniem na osoby niepełnosprawne. Wezmą oni udział w szkoleniach, wizycie studyjnej. Odwiedzą m.in. elbląskie Środowiskowe Domy Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz placówki powiatowe realizujące zadania z zakresu pomocy społecznej (Przezmark, Kamionek Wielki i Tolkmicko).
W czwartek o godz. 15:00 w Galerii Nobilis odbędzie się seminarium pn. "Integracja z pomysłem".
- Warto podkreślić, ze jest to pierwszy projekt trójstronny realizowany zupełnie na zasadach wolontarystycznych. Zostaliśmy zauważeni przez komisję grantową przyznającą środki na realizację projektu. Jest szansa, że będziemy realizować kolejny projekt dotyczący praw osób niepełnosprawnych i idei self-adwokatury. Taki program self-adwokatów działa w Elblągu przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. My widzimy jak poprawiła się jakość życia osób uczestniczących w tym przedsięwzięciu. Takie działania są bardzo potrzebne - mówi Teresa Miłoszewska z CKiWM "Światowid", koordynator projektu.
Projekt pn. "Integracja=Akceptacja" dofinansowano jest ze środków Fundacji im. Stefana Batorego i Fundacji Roberta Boscha.
Na zdjęciu uczestnicy projektu w Rostocku