Czwartek, 28.11.2024, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Niepełnosprawni aktywni zawodowo

20.08.2008, 12:26:17 Rozmiar tekstu: A A A
Niepełnosprawni aktywni zawodowo
Gdy osoba niepełnosprawna pracuje, korzysta na tym również jej pracodawca. Mimo to osobom o obniżonej sprawności ruchowej lub intelektualnej trudno jest znaleźć pracę. Naprzeciw tym problemom wyszedł ERKON, który przygotował projekt pn.”"Zatrudnienie wspomagane i pośrednictwo pracy dla osób niepełnosprawnych".

Od 1 lipca br. Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt, którego celem jest zwiększenie liczby osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Realizacja tego założenia odbywa się poprzez zatrudnienie wspomagane, motywowanie do podjęcia zatrudnienia i zwiększenie liczby pozyskiwanych ofert pracy.

Pośrednicy pracy obsługują osoby niepełnosprawne poszukujące pracy oraz aktywnie pozyskują oferty pracy, poprzez bezpośrednie nawiązywanie kontaktów i współpracy z pracodawcami oraz stałą aktualizacje ofert. Pośrednicy informują także pracodawców o korzyściach finansowych związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych. W miesiącu lipcu pośrednicy udzielili 378 porad zawodowych oraz pozyskali 64 oferty.

- Niestety z przykrością musimy przyznać – mówi pośredniczka Barbara Gąsak – że nasi klienci po podjęciu zatrudnienia nie zgłaszają nam tej informacji. Niemniej w lipcu br. 4 osoby niepełnosprawne zgłosiły podjęcie zatrudnienia.

Doradca zawodowy świadczy poradnictwo zawodowe, indywidualne i grupowe. W miesiącu lipcu z jego pomocy skorzystały 44 osoby, w czym 28 osobom była potrzebna pomoc w sporządzaniu dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny itp.).

Specjalista ds. poradnictwa udziela porad dotyczących m.in. spraw socjalnych, zagadnień prawnych, pomocy w wypełnianiu wniosków. W lipcu udzielił 25 porad.

Trenerzy pracy świadczą pomoc w zatrudnieniu osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Praca w ramach programu „Trener” odbywa się w systemie 1 na 1 (jeden trener – jeden beneficjent). Składa się na nią ocena predyspozycji zawodowych osoby, zmotywowanie do zatrudnienia, wyszukanie pracodawcy, przyuczenie do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

- Podsumowując miesiąc lipiec – mówi Krzysztof Grablewski, specjalista ds. merytorycznych - można stwierdzić, że osiągnięte rezultaty są prawidłowe na dotychczasowym poziomie realizacji projektu.

W ramach projektu dostępna jest także wkładka informacyjna do miesięcznika „Razem z Tobą” pn. Każda praca się opłaca. Dodatek będzie się ukazywać do końca roku wraz każdym kolejnym numerem RzT.

Wkładka obejmuje aktualne przepisy oraz informacje dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem programów i pomocy finansowej PFRON w tworzeniu i utrzymaniu miejsc pracy, odbywania staży, praktyk oraz szkoleń i przekwalifikowań, a także zawiera aktualnie prowadzone programy aktywizujące i przygotowujące na rynek pracy. Informacja kierowana jest zarówno do pracodawców, jak i do osób niepełnosprawnych, które chcą podjąć lub zmienić pracę.

Pierwszy zeszyt pod hasłem „Pracodawco, tobie też się opłaca!”, zawiera najbardziej istotne informacje dotyczące zatrudniania pracowników z orzeczoną niepełnosprawnością. Zainteresowani dowiedzą się m.in., czy można zatrudnić osobę ze znacznym stopniem niepełnosprawności ( I gr. inwalidzka), ile można dostać za to od państwa i gdzie należy się ubiegać o dofinansowania.

Kolejny zeszyt, również skierowany do firm zatrudniających niepełnosprawnych oraz potencjalnych pracodawców, przyniesie informacje o refundacji kosztów zatrudnienia asystenta pracy osoby niepełnosprawnej, zwolnieniu z wpłat obowiązkowych na PFRON oraz o przepisach ważnych dla osoby niepełnosprawnej, która zdecyduje się „wziąć sprawy w swoje ręce” i zostać swoim własnym pracodawcą.

Projekt „Zatrudnienie wspomagane i pośrednictwo pracy dla osób niepełnosprawnych” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Fot. Adam Wołosz / Elbląskie Targi Pracy Osób Niepełnosprawnych


Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.98926496505737