Jutro w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie zostanie podpisany dokument, który zdecyduje o przyszłości Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Tym samym zdecyduje on o rozwoju tej części Polski, jakości życia jej mieszkańców, a przede wszystkim atrakcyjności wypoczynku dla rzeszy turystów, która co roku na tym szlaku spędza wakacje.
- Kanał Elbląski i okolice to miejsce ciekawe, ale ciągle jakby mało znane – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Dziennikarzy interesuje nadal zamknięta dla bander trzecich Cieśnina Pilawska i plany przekopania Mierzei Wiślanej. Turystów przyciąga najdłuższe w Polsce jezioro Jeziorak - raj dla żeglarzy, z malowniczymi wyspami i zatokami. Nad jedną z nich – Jezioro Płaskie - znalazł miejsce do życia i tworzenia Zbigniew Nienacki, który na Jeziorku zdobywał umiejętności i uprawnienia żeglarskie. Wreszcie sam Kanał – architektoniczny i techniczny unikat o światowej skali, który ma szanse stać się rozwojową żyłą złota dla gmin położonych wokół niego. Odpowiedni projekt, wart 70 mln euro, znalazł się na liście kluczowej Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013. Cel inwestycji to wzrost znaczenia turystyki w rozwoju gospodarczym Kanału i zwiększenie atrakcyjności oferty turystycznej obszaru wokół niego. Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy, ale i turyści, głównie żeglarze. Bardzo ważne, że samorządy lokalne same te szanse dostrzegły, a inwestycja jest efektem ich wcześniejszych starań.
Dokument traktuje o partnerskiej współpracy w sprawie realizacji projektu "Zintegrowany system promocji turystycznej obszaru Kanału Elbląskiego" Programu Rozwoju Turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego. Stronami umowy będą: Województwo Warmińsko-Mazurskie, Powiat Elbląski (ziemski), Powiat Iławski, Powiat Ostródzki.
Cele projektu to wzrost znaczenia turystyki w rozwoju gospodarczym obszaru Kanału Elbląskiego poprzez zwiększenie atrakcyjności oferty turystycznej obszaru, stworzenie zintegrowanego systemu promocji turystycznej na tym terenie, kształtowanie tożsamości turystycznej obszaru pobudzanie jego rozwoju turystycznego.
Założeniem projektu jest otwarcie na turystykę poprzez rozwój oferty turystycznej. Realizacja projektu pozwoli na rozszerzenie oferty obszaru nadkanałowego, zwiększenie atrakcyjności poprzez wyeksponowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego, zwiększenie aktywności działających na tym terenie organizacji turystycznych w jej kształtowaniu i promocji.
Ze względu na duży obszar oddziaływania Kanału Elbląskiego oraz ilość organizacji zajmujących się rozwojem i promocją turystyczną na tym terenie, liderem projektu będzie Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Koordynacja działań na szczeblu wojewódzkim pozwoli uniknąć dublowania się działań promocyjnych na szczeblu lokalnym oraz zwiększy ich skuteczność.
Fot. Adam Wołosz