W miniony piątek grupa 25 dzieci z Elbląga i okolic wyjechała wraz z opiekunami do Tarnopola – ukraińskiego miasta zaprzyjaźnionego z Elblągiem. Młodzi elblążanie przez 10 dni poznawać będą m.in. historię obu miast. Wyjazd ten zapoczątkuje współpracę między Elblągiem, a Tarnopolem w zakresie edukacji dzieci i młodzieży.
Wycieczka na Ukrainę to efekt realizowanego przez Związek Ukraińców w Polsce Zarząd Oddziału w Elblągu projektu pn. „Elbląg i Tarnopol – miasta partnerskie. Poznajemy siebie i nasze małe ojczyzny” w ramach Polsko-Ukraińskiej wymiany młodzieży.
W projekcie bierze udział 50 dzieci z Elbląga (25 osób) i Tarnopola (25 osób). Przedsięwzięcie realizowane jest w Tarnopolu.
Miasta Elbląg i Tarnopol są miastami partnerskimi od 1992r. Dotychczas współpraca odbywała się na płaszczyźnie wymiany doświadczeń z zakresu funkcjonowania gospodarki komunalnej, współpracy gospodarczej i kultury. Teraz poszerzona została ona także o edukację dzieci i młodzieży.
Projekt trwać będzie 10 dni, w tym: podróż do Tarnopola, 8 dni zajęć merytorycznych oraz powrót do Elbląga. Tematyka zajęć merytorycznych obejmie zagadnienia z historii miast Elbląga i Tarnopola.
- Młodzież przygotuje prezentacje dotyczące historii miast, z których pochodzi. Omówi ich dzieje, zaprezentuje najważniejsze elementy z historii powstania miast, przedstawi przemiany, jakie miały miejsce w ostatnim 20-leciu, a także dzień dzisiejszy – informuje Irena Budzyńska, Przewodnicząca elbląskiego Zarządu Oddziału Związku Ukraińców w Polsce. - Uczestnicy projektu przedstawią wcześniej przygotowane materiały i programy artystyczne obrazujące kulturę regionów, z których pochodzą. Strona ukraińska Podole, zaś strona polska Warmię i Żuławy Wiślane. Wiodącymi zagadnieniami będą tutaj folklor (taniec, śpiew, kostium), architektura (budownictwo sakralne) oraz dorobek artystów (rzeźba, malarstwo).
Młodzi ludzie, uczestnicy polsko-ukraińskiej wymiany, w trakcie zajęć będą poznawać język swoich sąsiadów. W lekkiej formie będą uczyć się zwrotów grzecznościowych, formuł i wyrażeń przydatnych w życiu codziennym oraz kontaktach towarzyskich. - Celem zajęć językowych, które będą towarzyszyć wszystkim realizowanym zadaniom, będzie uświadomienie młodzieży, iż oba języki mają wspólną etymologię. Powyższe założenia z zakresu historii lokalnej, kultury regionów oraz nauki podstaw języków polskiego i ukraińskiego będą realizowane w formie warsztatów, prezentacji, koncertów, wycieczek historycznych i krajoznawczych oraz poznawania dziedzictwa kulturowego – wizyty w muzeach i instytucjach kultury – mówi Irena Budzyńska.
Celem nadrzędnym projektu jest zapoznanie młodzieży polskiej i ukraińskiej z historią miast Elbląga i Tarnopola oraz kulturą regionów, z których pochodzą. - Udział w projekcie przyczyni się do kształtowania poglądów i postaw, a także zmiany w nastawieniu do siebie obu społeczeństw – ma nadzieję Budzyńska - Młodzi przedstawiciele sąsiadujących ze sobą narodów, poprzez wzajemne poznanie historii wytworzą poczucie wspólnoty historycznej, a tym samym staną się w przyszłości świadomymi realizatorami współczesnych celów i zadań, jakie stoją przed Polską i Ukrainą.
Projekt realizuje Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Elblągu przy finansowej pomocy Narodowego Centrum Kultury. Partnerem ukraińskim jest Centrum Kultury "Berezil" i Urząd Miejski w Tarnopolu.