Dziś swoje doroczne święto obchodzi 16 Żuławski Batalion Remontowy w Elblągu. Z tej okazji w godz. 10 – 14 elblążanie będą mogli zwiedzać jednostkę przy ul. Królewieckiej 130 w ramach Dnia Otwartych koszar”. Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty program obchodów święta.
- Batalion zwiedzać będzie można w grupach zorganizowanych jak i indywidualnie – informuje mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ. - A zobaczyć będzie można sprzęt i uzbrojenie występujące na wyposażeniu batalionu, zwiedzić Salę Tradycji oraz miejsca zakwaterowania żołnierzy. Można także będzie wziąć udział w uroczystej zbiórce batalionu, która rozpocznie się o godz. 10.30 na placu apelowym jednostki. Wyznaczeni instruktorzy omówią przeznaczenie i dane taktyczno – techniczne uzbrojenia i jednostek sprzętowych, zapoznają z historią i współczesnością batalionu oraz oprowadzą po jednostce. W godzinach 10.00 – 14.00 na terenie batalionu będzie także stanowisko Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu, gdzie będzie można otrzymać wszelkie informacje dotyczące służby zawodowej w naszych jednostkach a szczególnie Korpusu Szeregowych Zawodowych.
Zarys historii 16 Żuławskiego Batalionu Remontowego
16 Batalion Remontowy został sformowany w 1967 roku. Powstanie i rozwój batalionu ściśle związany jest z powojenną historią 16 Dywizji Zmechanizowanej. 16 Batalion Remontowy został powołany do remontu sprzętu bojowego w warunkach stacjonarnych i polowych oraz technicznego zabezpieczenia taktycznych ćwiczeń dywizji. Niezależnie od w/w podstawowych zadań jednostka, w miarę potrzeb udziela daleko idącej pomocy ludności cywilnej w czasie klęsk żywiołowych.
Obecnie 16 Żuławski Batalion Remontowy to jednostka logistyczna niezbędna i na trwałe wpisana w strukturę 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która swoim zasięgiem odpowiedzialności obejmuje obszar północno – wschodniej Polski. Batalion utrzymuje współpracę i kooperację z ponad 60 instytucjami i specjalistycznymi firmami i zakładami w całej Polsce.
41 lat istnienia batalionu to nieustanny okres wysiłku szkoleniowego, a przede wszystkim działalności remontowej, którą można podsumować przytaczając następujące dane:
Remont Średni czołgów, BWP i WZT – ok. 900 szt.
Remont Średni TO SKOT, BRDM – ok. 650 szt.
Remont Bieżący samochodów różnych marek – ok. 6200 szt.
Remont Bieżący broni strzeleckiej – ok. 60 000 szt.
Remont Bieżący radiostacji małej i średniej mocy – ok. 6000 szt.
Badania diagnostyczne samochodów – ok. 30 000 szt.
Remonty silników samochodowych – ok. 4500 szt.
Remonty silników czołgowych i pochodnych – ok. 2500 szt.
Wykonanie tych zadań jest niezaprzeczalnym sukcesem batalionu, który stał się możliwy dzięki istniejącej, dobrze wyposażonej bazie warsztatowej oraz doświadczeń i zaangażowaniu kadry zawodowej wszystkich korpusów osobowych i pracowników cywilnych.
Fot. st. chor. Sławomir Tessar