28 czerwca w Markusach odbędzie się poświęcona historii i kulturze mennonitów na Żuławach Międzynarodowa Konferencja „Mennonici Skarbami Depresji”. Tego samego dnia odbędzie się także doroczna impreza sportowo – rekreacyjna „Skarby Depresji”.
Międzynarodowa Konferencja „Mennonici Skarbami Depresji” odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Markusy. Rozpoczęcie o godz. 10.00. Honorowym Patronatem Konferencję objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Marszałek Województwa Pomorskiego.
Konferencja finansowana jest ze środków Starostwa Powiatowego w Elblągu, Urzędu Gminy Markusy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego. W programie Konferencji znajdą się m.in. wykłady dr inż. Bogny Lipińskiej z Politechniki Gdańskiej - „Zabytkowy Krajobraz Żuław, jako element regionalnego dziedzictwa kultury” oraz Grzegorza Goli ze Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - „Muzeum Żuławskie – element szlaku mennonitów”.
- Podczas Konferencji będzie można oglądać wystawę eksponatów z Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim. Muzeum posiada bogate zbiory związane z osadnictwem mennonickim na terenie Żuław – informuje Anna Dawid, rzecznik prasowy Starosty Elbląskiego. - Będzie można również oglądać wystawę fotograficzną oraz wystawę prac plastycznych dotyczącą historii i kultury mennonitów, jak również film pokazujący życie mennonitów na Żuławach.
Do udziału w Konferencji zaproszeni zostali m.in. dyrektorzy instytucji kultury, bibliotek, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, władze województwa Warmińsko - Mazurskiego i Pomorskiego, Konsul Honorowy Niderlandów w Gdańsku oraz Konsul Honorowy Konsulatu Królestwa Niderlandów. W Konferencji wezmą również udział goście z Niemiec, m.in. z powiatu Steinburg, z którym już od 6 lat współpracuje powiat elbląski.
- Celem Konferencji jest promocja i prezentacja dorobku kulturowego mennonitów, osadników holenderskich przybyłych na teren Żuław w XVI w. - mówi Anna Dawid. - Rola kultury mennonickiej do tej pory nie została w pełni pokazana, a stanowi niezwykły potencjał turystyczny naszego regionu. Mennonici pozostawili po sobie zadbane wioski, układy komunikacyjne i osadnicze oraz zaawansowany poziom organizacji przestrzennej charakteryzujący się wysoko zorganizowaną ochroną przeciwpowodziową całego obszaru Żuław. Wielką gratką są liczne budowle hydrotechniczne: stacje pomp, kanały, śluzy.
Organizatorami konferencji są: Starosta Elbląski, Wójt Gminy Markusy, Wójt Gminy Gronowo Elbląskie, Wójt Gminy Elbląg, Burmistrz Gminy Nowy Dwór Gdański oraz Starosta Nowodworski.
Tego samego dnia o godz.13.00, na boisku przy OSP w Markusach rozpocznie się impreza sportowo-rekreacyjna „Skarby Depresji”. - Jest to cykliczna impreza, którą Starostwo Powiatowe organizuje już po raz siódmy – przypomina Anna Dawid. - Każda edycja tej imprezy służy promocji bogactwa kulturowego powiatu elbląskiego i regionu. W tym roku „Skarby Depresji” zostały ujęte w kalendarzu imprez i wydarzeń „Roku Żuław" 2008 przygotowanym przez Stowarzyszenie Żuławy.
W programie imprezy jak co roku znajdą się m.in. turniej sportowy (rzut podkową, przeciąganie liny, strzał do bramki i inne) czterech gmin (Elbląg, Gronowo Elbląskie, Markusy, Nowy Dwór Gdański) o tytuł „Najbardziej Depresyjnej Gminy w Polsce”, quizy i zabawy z nagrodami, przegląd rzemiosła ludowego, występy muzyczne zespołów, stoiska z małą gastronomią.
Jako muzyczna gwiazda wieczoru wystąpi olsztyński zespół „Czerwony Tulipan”. Koncert rozpocznie się o godz.: 19.00. Po nim organizatorzy zaplanowali zabawę taneczną przy muzyce mechanicznej.
Tegorocznym „Skarbom Depresji” będzie towarzyszył rajd pieszy i rowerowy „Szlakiem Mennonitów” (z metą w Markusach), którego organizatorem jest Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski LGD w Elblągu oraz Oddział PTTK w Elblągu.
Kulturze Monnonickiej możemy zawdzięczać bardzo wiele, szkoda że nie pozostali, pewnie nie było by dzisiaj problemu z " cofkami " i zalewaniem gospodarstw z czym naśi władcy nie umią sobie poradzić. Panowie organizatorzy nie proponujcie tylko ludziom zwiedzania cmentarzy Monnonickich, bo o ile ktoś nie połamie nóg, to z pewnością wyjdzie podrapany od krzaków ( jeden syf ). Tak wyglądają te cmentarze, a na stronie gmin pisze że są to ZABYTKI do zwiecania. Panowie wójtowie kiedy tam byliście ostatni raz.