„Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” to zdaniem młodych elbląskich widzów najlepszy film animowany produkcji polskiej. W miniony weekend w kinie "Światowid" zakończył się projekt "Monarchia Dziecięca w Królestwie Polskiej Animacji", który trwał równolegle z XII edycją Dziecięcych Oskarów - festiwalem filmów dla dzieci i młodzieży.
Projekt ten to laureat konkursu na przedsięwzięcie realizowane w ramach obchodów 60-lecia animacji w Polsce. Impreza dofinansowana została przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne.
Przedsięwzięcie realizowane było w kinie "Światowid" od 4 do 8 czerwca, a więc uświetniło dodatkowo obchody Dnia Dziecka. W czasie trwania Dziecięcych Oskarów nasze kino zamieniło się w królestwo dzieci i młodzieży: to właśnie one były jurorami i oceniały prezentowane przez nas filmy, uczestniczyły w wielu zabawach i konkursach.
- Ta coroczna impreza realizowana jest dla dzieci i dzięki dzieciom, to oni są w tym czasie najważniejsi. W tym roku chcielibyśmy, aby tradycyjna Monarchia Dziecięca, która w tym czasie nastaje w naszym kinie przeniosła się do Królestwa Polskiej Animacji Dla Dzieci - mówi Natalia Klonowska organizatorka przedsięwzięcia.
Tuż obok pięciu prezentowanych w ciągu pięciu dni najnowszych filmów dla dzieci i młodzieży, zaprezentowaliśmy pięć historycznych już bajek animowanych produkcji polskiej. Były to: Proszę słonia, Przygody błękitnego rycerzyka, Porwanie w Tiutiurlistanie, Tajemnica szyfru Marabuta, Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie. Wszystkie razem stanęły do konkursu i ubiegały się o nagrody w pięciu kategoriach: najlepszy film, najlepszy bohater, najlepsza bohaterka, najlepsza muzyka, najlepsza scenografia/ kostiumy.
Jury w składzie Julia Karmowska, Szymon Reiss, Karol Justyński ze Szkoły Podstawowej nr 12, podczas czwartego dnia Dziecięcych Oskarów ogłosiło werdykt:
Najlepszy film - „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie"
Najlepszy bohater - Konik z filmu „Przygody błękitnego rycerzyka"
Najlepsza bohaterka - Mrówka z filmu „Przygody błękitnego Rycerzyka"
Najlepsza muzyka - muzyka do bajki „Proszę słonia"
Najlepsza scenografia/kostiumy - „Przygody błękitnego Rycerzyka"
W ramach projektu oprócz pokazów filmów odbyły się warsztaty animacji rysunkowej dla dzieci oraz otwarte seminarium "Krótka historia polskiej animacji". Projekt został dofinansowany przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne.