4 czerwca pod Bramą Targową, ubrani na biało młodzi elblążanie wezmą udział w spektakularnym i niecodziennym happeningu, którego celem będzie uczczenie rocznicy masakry na Placu Niebiańskiego Pokoju – Tiananmen. Akcja rozpocznie się o godz. 16.
4 czerwca 1989 r. armia chińska na rozkaz władz, nocą, w brutalny sposób, przy pomocy czołgów i ostrzału z karabinów maszynowych, zakończyła trwające od 15 kwietnia studenckie protesty, które wspierali również pekińscy robotnicy. Protestujący żądali rozpoczęcia reform politycznych, demokratyzacji oraz rozprawienia się z powszechną korupcją. Po zakończeniu akcji wydano komunikat że pokojowo nastawieni żołnierze zaatakowani zostali przez studentów. Wg nieoficjalnych danych liczbę zabitych w czasie masakry szacuje się na ok. 5 tys., a rannych na ok. 10 tys.
Organizowana przez Stowarzyszenie Elbląg Europa akcja „Tysiąc żurawi dla pokoju" ma na celu zamanifestowanie idei pokoju na świecie. - W obecnych czasach, niepewności, przemocy i zastraszenia, gdzie w mediach ciągle słyszy się o ludzkich tragediach, elbląska młodzież postanowiła wyjść z taką właśnie inicjatywą. Zwłaszcza w obliczu eskalującego problemu w Tybecie i zbliżających się igrzysk olimpijskich – tłumaczy Paweł Błoch ze Stowarzyszenia Elbląg Europa.
Podczas akcji planowany jest występ zespołu Lojalny Tony, który zagra utwór „Imagine" w nieco zmienionej wersji - z repertuaru Johna Lennona, który doskonale wpisuje się w idee happeningu. Zespół oraz organizatorzy będą ubrani na biało co ma dodatkowo zaznaczać charakter imprezy. Z okien Bramy Targowej zrzucone zostanie tysiąc papierowych żurawi, co w dalekowschodniej tradycji oznacza spełnienie jednego życzenia – życzeniem naszym jest Pokój na świecie.
- Chcielibyśmy również zaznaczyć, iż utworzyła się grupa happeningowa, której celem będzie naświetlanie aktualnych wydarzeń, problemów politycznych i zjawisk dotyczących nas wszystkich – podkreśla Paweł Błoch.
W akcję włączają się organizacje pozarządowe, środowiska artystyczne oraz studenckie. - Choć może wydawać się, że kontrkultura i wrażliwość społeczna jest zjawiskiem zanikającym - Elbląg i elbląska młodzież chce w interesujący sposób pokazać, że palące problemy świata nie są im obce – mówi Paweł Błoch.
Fot. archiwum Jeff Widener / słynne zdjęcie - samotny człowiek przeciwko czołgom
I w takim kraju igrzyska robią...