Każdy, kto w sobotę o godz. 12 odwiedzi Bibliotekę Elbląską będzie mógł zapoznać się z niezwykle ciekawą techniką "embossingu" i wykonać własnoręcznie kartkę okolicznościową z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Na tych, którzy nie mają czasu sami wykonać kartki na Dzień Matki, czekają wykonane przez Pracownię Papieru Artystycznego Biblioteki Elbląskiej interesujące i nietuzinkowe kartki okolicznościowe.
Choć tylko jeden dzień w roku jest Świętem Matki - mamie tak naprawdę każdego dnia należą się kwiaty. 26 maja wszystkie dzieci - zarówno te całkiem małe, jak i te dorosłe - składają życzenia swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty.
W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Święto ustalono po to, aby ludzie pamiętali o tak niezwykle ważnej osobie i choć raz w roku dali wyraz wdzięczności swoim matkom.
Historia Święta Matki sięga już czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów. Było ono obchodzone prawdopodobnie między 15 a 18 maja).
W czasach nowożytnych, około 1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim matkom, składano im życzenia i przynoszono drobne upominki. Swoje powstanie Matczyna Niedziela zawdzięcza temu, że w tamtych czasach wiele angielskich chłopców i dziewczyn z ubogich rodzin, służyło w domach bogatych Anglików. Ze względu na to, że za pracą trzeba było nieraz udać się niejednokrotnie w dalekie strony. W większości była to praca codzienna obejmująca pracę także w soboty i niedziele, służba żyła w domach swoich pracodawców, to było tez powodem niezbyt częstych odwiedzin w domach rodzinnych. Matczyna Niedziela stała się dniem wolnym, poświęconym na odwiedziny w rodzinnych domach. Symbolem tego święta było matczyne ciasto, które na znak szacunku piekły i przywoziły do domu córki.
Warsztaty odbędą się w Pracowni Artystycznej Biblioteki Elbląskiej (piwnica). Odpłatność za zajęcia wynosi 5 zł od osoby. Wszelkie dodatkowe informacje pod numerem (0 55) 611-31-55, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00.