Święto Konstytucji 3 Maja w Elblągu rozpocznie Msza Święta w Katedrze. Główne uroczystości odbędą się w południe na Pl. Jagiellończyka. Natomiast o godz. 18 zaplanowano okolicznościowy koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, którą dyrygować będzie Michał Nestorowicz, zaś na fortepianie zagra znakomity solista Bogdan Kułakowski.
Na 3 maja zaplanowano szereg uroczystości upamiętniających uchwalenie pierwszej konstytucji na starym kontynencie. Już o godzinie 10.00 rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny w Katedrze p.w. Św. Mikołaja. Uroczystość uświetni kompania honorowa Wojska Polskiego. O godzinie 12 rozpoczną się uroczystości na Placu Jagiellończyka. W programie przewidziane jest wciągnięcie flagi narodowej na maszt, odegranie hymnu, wystąpienie okolicznościowe władz samorządowych, składanie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka oraz pokaz musztry paradnej. Organizatorami uroczystości związanych z uczczeniem 217 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są: władze samorządowe miasta, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, Centrum Sztuki Galeria El.
O godzinie 18.00 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych odbędzie się okolicznościowy koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, którą dyrygować będzie Michał Nestorowicz. Na fortepianie zagra znakomity solista Bogdan Kułakowski.. Organizatorem koncertu okolicznościowego jest: Wydział Kultury Urzędu Miejskiego, Elbląska Orkiestra Kameralna, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych.
Michał Nesterowicz
W 2004 roku, mając 29 lat, objął stanowisko dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, stając się najmłodszym dyrektorem filharmonii w kraju. W opinii wielu znakomitości świata muzycznego uznawany za najbardziej interesującą osobowość artystyczną ostatnich lat.
Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 1997 roku. Działalność koncertową rozpoczął już w czasie studiów, występując z założoną przez siebie orkiestrą kameralną Giovanni Virtuosi. Od 2000 roku występuje z wszystkimi orkiestrami polskich filharmonii oraz Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową i orkiestrami kameralnymi. Koncertował w Niemczech, Portugalii, Włoszech, Ameryce Południowej i USA. W dorobku ma 12 płyt CD i wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych w kraju i za granicą. Na stałe współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, Janem A.P. Kaczmarkiem i Grzegorzem Turnauem.
W 2005 roku z orkiestrą PFB przygotował europejską prapremierę poematu symfonicznego Lulie The Iceberg amerykańskiego kompozytora Jeffreya Stocka oraz występował z Jeanem Michaelem Jarrem w Stoczni Gdańskiej. Poprowadził też prawykonanie Kantaty o Wolności Jana A.P. Kaczmarka, napisanej dla uczczenia obchodów 25. rocznicy powstania "Solidarności" oraz Oratorium 1956 z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Laureat VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach oraz zdobywca nagrody Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach dla Najlepszego Polskiego Dyrygenta. W 2000 roku był nominowany do nagrody "Paszporty Polityki", a rok później w plebiscycie Gazety Wyborczej wybrany do "Klasycznej Piątki XXI wieku". W roku 2006 został uhonorowany tytułem Dyrygenta Roku w Santiago, Chile.
Bogdan Kułakowski
Pochodzi ze Słupska. W 1982 r. ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego. Po studiach podjął pracę w macierzystej uczelni; obecnie jako profesor AM prowadzi klasę fortepianu.
Jest laureatem konkursów Towarzystwa im. F. Chopina na stypendia artystyczne (1979, 1980), laureatem "Estrady Młodych" w ramach Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1982), zdobywcą wielu nagród w dziedzinie kameralistyki (Nowy Sącz 1986, Olsztyn 1992, 1993) i in.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Koncertuje zarówno jako solista, jak i kameralista. Występował z orkiestrami symfonicznymi m.in. Słupska, Gdańska, Zielonej Góry. Odbył kilka tounrnées koncertowych w Japonii, USA i większości krajów europejskich. Wraz ze skrzypaczką Natalią Stolarską nagrał doskonale ocenianą płytę CD "Clair de lune". Od 2005 r. jest rektorem Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.
Na zdjęciu Michał Nesterowicz