Samorząd Województwa chce zwiększyć podaż ofert technologicznych dla kluczowych sektorów gospodarki w regionie poprzez stypendia dla doktorantów. Projekt „DrINNO” będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i ma poprawić konkurencyjność oraz innowacyjność gospodarki Warmii i Mazur.
- Kapitał Ludzki to niezwykle ważny program dla województwa, bo inwestuje w człowieka – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Projekt stypendialny, skierowany do doktorantów, będzie tego doskonałym przykładem. Jego celem jest zwiększenie i zróżnicowanie podaży oferty technologicznej dla kluczowych sektorów gospodarki Warmii i Mazur. Chcemy zmniejszyć problem, jakim jest słaba konkurencyjność i innowacyjność gospodarki regionu. Badania pokazują, że jedną z głównych przyczyn tej sytuacji jest niski nakład środków na działalność badawczą. Aż 70 proc. nakładów na badania to środki z budżetu państwa, jedynie 8 proc. pochodzi od przedsiębiorców. To świadczy o bardzo słabej współpracy placówek naukowo-badawczych z sektorem gospodarczym. Jedną z przyczyn tej słabej interakcji jest niedostosowanie kierunków kształcenia i obszarów badawczych do potrzeb gospodarki regionu. Te kluczowe sektory to przetwórstwo przemysłowe i turystyka.
Największe zaplecze w zakresie dostępności nowych technologii mamy w sektorze produkcji artykułów żywnościowych, szczególnie w sektorze mleczarskim. Prowadzone na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim badania są na wysokim, światowym poziomie. Również prowadzone przez Instytut Rybactwa Śródlądowego i Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk dostarczają wielu cennych wyników badań o dużym potencjale wdrożeniowym. Luka w stosunku do oczekiwań ze strony gospodarki to badania w przetwórstwie przemysłowym, szczególnie z zakresu obróbki drewna. W województwie warmińsko-mazurskim nie kształci się przyszłej kadry dla tego sektora ani nie są prowadzone badania technologiczne. Także turystyka ma ubogie zaplecze naukowo-badawcze. Nie ma u nas kierunków ściśle związanych z obsługą ruchu turystycznego, jedynie z zakresu rehabilitacji, odnowy biologicznej i fizjoterapii, ale tylko na prywatnych uczelniach.
- Wierzę, że system zachęt dla młodych naukowców może wpłynąć na zróżnicowanie profilu badawczego jednostek naukowych i na zwiększenie liczby naukowców zdolnych do prowadzenia badań w sektorze przemysłowym, które będą odpowiedzią na zapotrzebowanie gospodarki regionu – mówi marszałek Jacek Protas.
Wsparcie będzie skierowane do absolwentów szkół wyższych, kontynuujących naukę na studiach doktoranckich oraz pracowników naukowych, zatrudnionych w uczelniach działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Trwają prace nad warunkami uczestnictwa w projekcie. Rekrutacja uczestników zostanie poprzedzona kampanią promocyjna, skierowaną do potencjalnych wnioskodawców.
W Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki mamy do dyspozycji 290 mln euro na projekty nastawione na zmianę ludzkich postaw w stosunku do rozwoju, rynku pracy, integracji społecznej. W ramach komponentu regionalnego będziemy realizować następujące priorytety: rynek pracy otwarty dla wszystkich, promocja integracji społecznej, regionalne kadry gospodarki, rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach.
Dobra inicjatywa, ale dobrze byłoby zaczac zmiany od instytucji rządowych, które tez kreują pewien wizerunek i potencjał województwa: http://www.paiz.gov.pl/index/ ?id=d01eeca8b24321cd2fe89dd85b9beb51 Widać dobitnie, które gałęzie gospodarki są preferowane i rozwijane (nie ma tam mowy o żadnej z tzw. wysokiej technologii, albo o wyższym poziomie zinformatyzowania). Dla porównania woj. pomorskie: http://www.paiz.gov.pl/index/ ?id=e951ccd95572a67138f4572c1c7d7ee8 Tutaj widać, że na innowacyjność się stawia i to na poziomie instytucji, która pomaga werbować kapitał zagraniczny. nie ma się co dziwić, że Warmia i Mazury, to jakiś skansen, a Elbląg jest, niesłusznie zresztą, do tego skansenu zaliczany. Moim zdaniem taka interpretacja potencjału i przypisanie do branż wyrządza krzywdę i zniechęca kapitał zagraniczny do regionu W-M.