Prezydent Elbląga Henryk Słonina zadeklarował podczas ostatniej sesji Rady Miasta Elbląga, że zrobi wszystko, aby zainicjować akcję szczepień kobiet przeciwko rakowi szyjki macicy.
Radna Elżbieta Gelert zwróciła uwagę na ten ważny problem, wskazując iż np. miasto Gdynia ma już wdrożony taki program profilaktyczny. Skierowany jest do młodych kobiet i polega na szczepieniach przeciwko rakowi szyjki macicy.
- Powinniśmy, jako miasto, wejść w kampanię przeciwko tej strasznej chorobie - mówiła radna Gelert. - Gdynia finansuje szczepienia młodych kobiet. Taka akcja może przynieść wymierne korzyści mieszkańcom. Jednak musiałaby to być akcja kilkuletnia.
Radna Elżbieta Gelert zadeklarowała, że jeżeli prezydent będzie zainteresowany, to może dostarczyć odpowiednie materiały na temat takiej akcji.
Prezydent Słonina zadeklarował gotowość do wejścia miasta w akcję szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy. - Oczywiście, jako miasto jesteśmy tym zainteresowani - mówił Słonina. - Bardzo proszę o materiały. Ten temat będzie dla nas priorytetem.
Codziennie umiera w Polsce 5 kobiet na raka szyjki macicy. To drugi co do częstości występowania nowotwór atakujący kobiety - w Polsce umiera 50% kobiet chorujących na ten nowotwór. Jest jednak szczepionka, która pozwala chronić zdrowie i życie - nie dopuszczając do zakażenia wirusem HPV.
Dlatego Gdynia w 2008 roku, na niespotykaną dotychczas w Polsce skalę, wprowadza program szczepień przeciw wirusowi HPV. Zostaną nimi objęte - na początek - dziewczynki urodzone w 1994 r. Program będzie kontynuowany w następnych latach i adresowany do kolejnych roczników (zawsze do dziewcząt w wieku lat 14).
Szczepienie będzie dobrowolne, zawsze za zgodą rodziców, którzy zostaną zawczasu należycie poinformowani. Szczepionka podawana jest 3-krotnie; druga po dwóch, a trzecia - po sześciu miesiącach.
Samorząd Gdyni podejmuje ten program z przekonaniem, że szczepienie:
- to najnowocześniejsze narzędzie w profilaktyce raka szyjki macicy (dotychczas przeprowadzone badania wykazują 100% skuteczność szczepionki)
- gwarantuje skuteczną ochronę przed zachorowaniem
- jest wartością przy masowości (objęcie każdego kolejnego rocznika dziewczynek) i trwałości - kontynuacja w kolejnych latach
- oznacza dalekowzroczne przyjęcie odpowiedzialności za zdrowie i życie mieszkańców naszego miasta.
W ciągu najbliższych 3 lat koszt realizacji programu wyniesie około 4 mln złotych. Celem szczepień jest wyeliminowanie zachorowań zależnych od infekcji HPV, a celem nadrzędnym jest pierwotna profilaktyka raka szyjki macicy. Szczepienie rekomendowane jest przez wiele światowych i polskich organizacji medycznych. Najwcześniej [2006] zarejestrowano szczepionkę w USA i Australii i tam liczba zaszczepionych dziewcząt i kobiet jest największa. Od ubiegłego roku szczepione są dziewczęta w wielu krajach Europy, w tym roku w kilku małych gminach w Polsce. W dziesięciu krajach Europy rekomendowana jest dla dziewczynek od 9 lub 12 roku życia, a także starszych, np: Francja - rząd refunduje 65% kosztów szczepienia dla dziewczynek (12-17 lat), Niemcy - dofinansowują kasy chorych, Włochy - całkowita refundacja dla 12 -letnich dziewczynek przez Ministerstwo Zdrowia, Belgia - refundacja dla dziewczynek w wieku 12-15 l.
dlaczego tylko dziewczynki w wieku 14 lat ?? a kobiety do 30 lat to mają na swój koszt się szczepić??
dlaczego tylko dziewczynki w wieku 14 lat ?? a kobiety do 30 lat to mają na swój koszt się szczepić??