Jutro w Węgorzewie odbędzie się spotkanie dotyczące utworzenia przejścia granicznego Perły-Kryłowo. Jest to jedno z trzech, obok przejść Grzechotki - Mamonowo II oraz Michałkowo – Żeleznodorożnyj, przejść Polski z Obwodem Kaliningradzkim, których otwarcie planowane jest na najbliższe lata.
Na jutrzejsze spotkanie przybędą: Jacek Protas, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Konsul RP w Obwodzie Kaliningradzkim Jarosław Czubiński, lokalni samorządowcy i samorządowcy z Obwodu Kalingradzkiego, a także parlamentarzyści z Warmii i Mazur.
- Standardy europejskie narzucają otwarcie przejść granicznych co 30 km, nasze województwo ma łącznie 210 km granic i tylko trzy przejścia, a przypomnę, że to u nas przebiega granica między Unią Europejską a Rosją - mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. - Współpraca transgraniczna we współczesnej Europie jest nieocenionym procesem, który służy przezwyciężaniu podziałów i budowaniu dobrego sąsiedztwa, stwarzając płaszczyznę zarówno dla harmonijnego rozwoju regionów przygranicznych choćby w turystyce, czy handlu, jak i zacieśniania bezpośrednich kontaktów społeczności lokalnych. Wierzę, że uda nam się wykorzystać okres ocieplenia w kontaktach na linii Warszawa-Moskwa i nasze starania przyniosą skutek.
Samorząd Województwa wpisał w Strategię Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Warmińsko-Mazurskiego do roku 2020 rozbudowę infrastruktury granicznej. Obecna ich ilość jest za mała - cała granica Polski z Federacją Rosyjską, liczy 210 km (to również granica Województwa Warmińsko-Mazurskiego z Obwodem Kaliningradzkim), natomiast znajdują się na niej zaledwie trzy drogowe przejścia graniczne, w Bezledach, Gołdapi i Gronowie. Wskaźnik ten jest wyraźnie poniżej standardów Unii Europejskiej.
Tylko nieliczne samorządy w województwie podejmują wysiłek starań o powstanie na swoim terenie nowych przejść z Federacją Rosyjską. Jednymi z tych najbardziej zdeterminowanych i zaawansowanych są powiat węgorzewski i gmina Węgorzewo, ubiegające się o wybudowanie drogowego przejścia Perły-Kryłowo, na drodze krajowej nr 63.
Dotychczasowe starania tych samorządów przyczyniły się do podpisania w Moskwie w maju 1992 r. umowy między Rządem RP a Rządem Federacji Rosyjskiej, która przewiduje budowę m.in. tego przejścia (obok p. Grzechotki - Mamonowo II oraz Michałkowo - Żeleznodorożnyj). Jednakże mimo upływu 15 lat jedynie Grzechotki - Mamonowo II odnotowały istotny postęp prac.
Na jednym z posiedzeń Komisji, które odbyło się w dniach 27-28 czerwca 2007 roku w miejscowości Galiny, strony potwierdziły, że rozmowy na temat nowych przejść granicznych (Perły - Kryłowo i Michałkowo - Żeleznodorożnyj) mogą zostać podjęte dopiero po wybudowaniu przez stronę rosyjską p. Grzechotki - Mamonowo II. Jednocześnie strona rosyjska poinformowała, że uruchomienie tego przejścia nastąpi w 2009 roku oraz że do 2015 roku planowane jest otwarcie wszystkich przejść wymienionych w umowie „moskiewskiej”.