W najbliższa sobotę na Placu Jagiellończyka, już po raz piąty przeprowadzona zostanie akcja „Pola Nadziei”. Impreza rozpocznie się o godz. 8 od ścinki tysięcy żonkili i kwesty na rzecz hospicjum w Elblągu.
“Pola nadziei” są aktem solidarności z umierającymi na raka. To program zainicjowany przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Celem programu jest pozyskanie środków na potrzeby hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.
- Żonkile to międzynarodowy symbol nadziei. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Wiosną, kiedy żonkile kwitną - zbieramy fundusze dla Hospicjum – mówi Anna Podhorodecka ze Stowarzyszenia Na Rzecz Hospicjum Elbląskiego.
Akcję „Pola Nadziei 2008” zainicjowano już we wrześniu 2007 r. Cebulki żonkilowe, ufundowane przez Przewodniczącego Rady Powiatu w Elblągu Ryszarda Zagalskiego, zasadziły szkoły na terenie Tolkmicka, Milejewa, Fromborka i Łęcza.
A w Elblągu, dzięki uprzejmości Prezydenta Henryka Słoniny, z budżetu miasta zakupionych zostało 5 tys. sadzonek. Część z nich wolontariusze zasadzili na terenie hospicjum, powiększając nasze poletko. Znakomita reszta rozwieziona została przez pracowników Przedsiębiorstwa Zieleni Miejskiej m.in. do szkół i przedszkoli, gdzie powstały poletka żonkilowe. Zasadzone poletka mają przypominać o pięknej idei hospicyjnej, o cierpiącym człowieku.
W Elblągu poletka zasadziło 10 placówek: Przedszkola nr 13 i 17, Środowiskowy Dom Samopomocy, Gimnazja nr 1, 6, 9 oraz Szkoły Podstawowe nr 12, 14, 25 oraz 19, natomiast poza miastem Szkoła Podstawowa w Łęczu, Szkoły Podstawowe i Gimnazjum w Tolkmicku, Milejewie oraz Fromborku.
Reprezentacje z powyższych placówek będą brały udział w kweście 12 kwietnia lub w w innym terminie w czasie trwania akcji.
W nadchodzącą sobotę, 12 kwietnia na Placu Jagiellończyka wolontariusze ze szkół o godzinie 8 rozpoczną ścinanie zasadzonych dużo wcześniej żonkili, które przeznaczone zostaną na kwestę. Akcja odbywać się będzie w ramach X Jubileuszowych Warmińsko–Mazurskich Dni Rodziny.
O godz. 11 na Placu Jagiellończyka rozpoczną się atrakcje, a będą nimi m.in. rozstrzygnięcie konkursu „Nadzieja” (wręczenie nagród ufundowanych przez p. Żukowskich z firmy Auto Części, Wydawnictwo Media-Rodzina, Computerteam), występy na scenie – sekcji wokalnej ze Światowida pod kierownictwem Marty Osowskiej oraz dzieci z SP nr 19 pod opieka p. Wąsowicz, tor sprawnościowy (rower, hulajnoga) dla dzieci z nagrodami organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, słodycze, gadżety reklamowe oraz malowanie buzi – przy stoisku PGNIG. Ponadto czas urozmaicą „Żywe żonkile” na szczudłach z grupy Ignis Fatuus oraz bębniarze z grupy elbląskich bębniarzy Inspira.
Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie Na Rzecz Hospicjum oraz Hospicjum św. Jerzego w Elblągu, współorganizatorem jest CKIWM “Światowid”.
Kwesta na rzecz Hospicjum Elbląskiego trwać będzie na terenie miasta od godz. 9:00 oraz w hipermarkecie Carrefour od 10:00 do 18:00. Kwesta będzie się odbywać również na terenie Pasłęka, gdzie znajduje się hospicjum domowe – komórka Hospicjum św. Jerzego im. dr A. Gabrysiak w Elblągu.
Żonkili na Placu Jagiellończyka jest już kilkanaście tysięcy. - Pierwsze 10 tys. cebulek zakupił dla nas Prezydent Miasta Elbląga. Następne otrzymaliśmy od Przedsiębiorstwa Zieleni Miejskiej, którego pracownicy co roku sadzą cebulki i opiekują się kwiatami – informuje Anna Podhorodecka ze Stowarzyszenia Na Rzecz Hospicjum Elbląskiego. - W tym roku zebrane pieniądze przeznaczymy na wyposażenie nowego budynku hospicjum, który zostanie wybudowany przy ul. Toruńskiej w Elblągu. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.
W zeszłym roku przychody akcji wyniosły 14 874,74 zł, jej koszty natomiast 1 311,51 zł.