17 i 18 kwietnia Elbląg już po raz dziesiąty odwiedzą geodeci z całego kraju oraz z krajów Unii Europejskiej. Spotykają się by dyskutować co w 2008 r. i latach najbliższych będzie najistotniejsze dla Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Okazją będzie jubileuszowa Konferencja poświęcona problematyce Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Imprezie patronuje Główny Geodeta Kraju.
Rozpoczęcie Konferencji, której organizatorami są Prezydent Miasta Elbląga oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich, nastąpi 17 kwietnia 2008 r. o godz. 9-tej w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid.
Konferencja już na stałe wpisała się w kalendarz debat prawnych i technicznych środowiska geodezyjnego.
- Chcemy na obecnej Konferencji poświęcić znacznie więcej czasu na dyskusję – zapowiadają organizatorzy. - Podsumowaniem pierwszego dnia będzie Forum Dyskusyjne, w czasie którego będziemy dyskutowali na temat oczekiwanych zmian w organizacji Państwowej Służby Geodezyjnej w Polsce. Pragniemy aby szacowne audytorium, które w zeszłym roku liczyło 350 osób wzięło aktywny udział w Forum, a na moderatorów chcemy zaprosić reprezentantów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Stowarzyszeń i organizacji zawodowych świata nauki, różnych szczebli geodezyjnej administracji publicznej oraz biznesu.
W zaprezentowanych referatach Główni Geodeci wybranych Krajów Unii Europejskiej (m.in. Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania) przedstawią organizację Służby Geodezyjnej w ich macierzystych krajach oraz problematykę finansowania Państwowego Zasobu Geodezyjnego w danym kraju.
Drugiego dnia oprócz tradycyjnych wystaw i warsztatów, Kierownicy Projektów realizowanych w GUGiK zaprezentują stan prac nad najistotniejszymi dla Polskiej Geodezji zagadnieniami.
Szczegółowe rozwiązania zaprezentowane zostaną w referatach poświęconych m.in. polityce geoinformacyjnej państwa, infrastrukturze danych przestrzennych, budowie rejestru przestrzeni, wykorzystaniu PZGiK w zarządzaniu kryzysowym, geoinformacyjnej bazie danych punktów topograficznych.
Przed geodezją i kartografią jak również innymi dziedzinami stoją wyzwania związane z informatyzacją. Geodezja w swojej praktyce zawodowej od kilkunastu lat stosuje nowoczesne technologie. Odważnie angażuje się w nowe obszary, takie jak: geodezja satelitarna, nawigacja satelitarna. Pozwala to operować nowoczesnymi, wielkimi bazami danych topograficznych, czy katastralnych.
Elbląg znany jest w kraju z nowatorskich rozwiązań w tworzeniu miejskiego systemu informacji przestrzennej (pod nazwą ESIP) jako narzędzia do wspomagania zarządzania jednostką samorządu terytorialnego. System ten przygotowany jest do internetowej obsługi interesantów. Uruchomiony został portal MODGiK do internetowej obsługi wykonawców prac geodezyjnych. Podjęte zostały również działania zmierzające do elektronicznej obsługi jednostek organizacyjnych podległych Prezydentowi miasta Elbląga oraz powiązanych z Urzędem, w zakresie wymiany danych cyfrowych i dokumentów elektronicznych. Rozbudowa ESIP objęła włączenie do tego systemu m.in. 75 placówek oświatowych (szkoły, przedszkola), firmy branżowe i służby mundurowe.
W 2007r. Miasto przystąpiło do opracowania projektu technicznego budowy „Zintegrowanego Systemu Wspomagającego Bezpieczeństwo Miejskie” z wykorzystaniem stacji referencyjnej DGPS/RTK w Elblągu. System ten będzie wspomagał i koordynował działania w sytuacjach nadzwyczajnych i kryzysowych, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń powodziowych oraz obsługę prowadzenia akcji ratunkowych.
Wspomniane działania prowadzą do utworzenia rozległego systemu informatycznego, współdzielącego dane, pracującego w jednolitej technologii i wspomagającego zarządzanie całym miastem. Podniesie to jakość danych, zagwarantuje ich spójność, wyeliminuje wielokrotne wprowadzanie tych samych danych w różnych instytucjach oraz podniesie poziom obsługi mieszkańców - zarówno wewnątrz Urzędu jak i całego miasta.
To wszystko podkreśla i umacnia rolę ODGiK jako centrum dystrybucji danych przestrzennych, wzmacniając rozwój społeczeństwa informatycznego.