Wtorek, 14.01.2025, Imieniny: Feliks, Hilary, Ordon
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Innowacyjna platforma współpracy poradników

04.04.2008, 19:11:58 Rozmiar tekstu: A A A
Innowacyjna platforma współpracy poradników

W listopadzie ubiegłego roku 58 różnych instytucji z całego województwa, w tym 6 z Elbląga, zawiązało Warmińsko - Mazurski Pakt na rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego. Jest to innowacyjna w skali kraju inicjatywa polegająca na utworzeniu i funkcjonowaniu wojewódzkiej platformy współpracy praktyków poradnictwa zawodowego.

- Nasza inicjatywa będzie oddziaływać nie tylko na rynek pracy, ale również na rynek edukacji w regionie Warmii i Mazur, co jest bardzo ważne, gdyż obecnie coraz większą uwagę zwraca się na problemy orientacji zawodowej i na konieczność intensyfikacji działań doradców zawodowych wśród młodzieży w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych – podkreśla Wanda Stec, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Elblągu.

Skąd wziął się taki pomysł? Wielokrotnie była zgłaszana przez doradców zawodowych potrzeba integracji ich środowiska, wynikająca z faktu, iż poradnictwo zawodowe w Polsce jest rozproszone, realizowane w różnych typach instytucji i różnych sektorach, podporządkowane dwóm resortom – pracy i edukacji. Brakuje ogniwa łączącego osoby zajmujące się poradnictwem zawodowym w różnorodnych instytucjach. 

Z inicjatywą utworzenia swoistego „pomostu” na poziomie regionu między doradcami z różnorodnych instytucji, zajmującymi się klientami w różnym wieku i w różnej sytuacji zawodowej wystąpił Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, a dokładniej dwa jego wydziały - Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Elblągu oraz analogiczne Centrum w Olsztynie. Pracownicy centrów zbadali aktualny stan poradnictwa zawodowego w województwie, tj. specyfikę, zasady i odbiorców świadczonych usług w zakresie poradnictwa zawodowego, wykonywane działania, posiadane zasoby informacji zawodowej, stosowane przez doradców metody, techniki i narzędzia doradczych, liczbę osób realizujących usługę poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej oraz ich kwalifikacje zawodowe. Następnie opracowali projekt Paktu na rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego, a także projekt Porozumienia w sprawie zawiązania ww. Paktu, które wysłano do potencjalnych partnerów - kilkudziesięciu instytucji rynku pracy i edukacji z terenu Warmii i Mazur – celem konsultacji i rozpatrzenia możliwości włączenia się do tej interesującej inicjatywy. 

Do Paktu przystąpiło 58 instytucji i organizacji z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, w tym urzędy pracy, uczelnie wyższe, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki doskonalenia nauczycieli, OHP, Kuratorium Oświaty, Wojskowy Ośrodek Aktywizacji Zawodowej, instytucje szkoleniowe, agencje doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy, organizacje pozarządowe zajmujące się poradnictwem zawodowym. Są w tym gronie także instytucje z Elbląga: Centrum Pracy i Pomocy przy ul. Bema 54, Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych przy ul. Związku Jaszczurczego 15, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa przy ul. Wojska Polskiego 1, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 1 przy ul. Pułaskiego 1 F, Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna nr 2 przy ul. Kosynierów Gdyńskich 30 oraz Powiatowy Urząd Pracy przy ul. Saperów 24.

Uroczyste podpisanie Paktu odbyło się 29 listopada 2007 r. i było reakcją na potrzebę integracji partnerów instytucjonalnych, realizujących zadania z zakresu poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, ujednolicenia zasobów informacji zawodowej oraz stworzenia warunków umożliwiających długofalową owocną współpracę doradców.
 

3 marca 2008 r. odbyło się pierwsze spotkanie robocze uczestników Warmińsko-Mazurskiego Paktu na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego zorganizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie. W spotkaniu tym, mającym charakter czysto warsztatowy wzięły udział 74 osoby – praktycy doradztwa zawodowego z instytucji i organizacji, które podpisały Porozumienie. Spośród nich zostały powołane 4 zespoły zadaniowe, które będą realizować wspólne przedsięwzięcia – Zespół ds. szkoleń i rozwoju zawodowego, Zespół ds. informacji zawodowej, Zespół diagnostyczny, a także Zespół ds. koordynacji i promocji. Na spotkaniu zostały określone zadania dla poszczególnych zespołów, wybrane osoby odpowiedzialne za ich realizację oraz ustalone przedziały czasowe, w jakich konkretne działania zostaną wprowadzone w życie. Uzgodniono plan pracy na rok 2008 oraz terminy spotkań zespołów zadaniowych. W najbliższych tygodniach zostanie opracowana ankieta, dzięki której będą zbadane potrzeby doradców zawodowych – z punktu widzenia ich rozwoju zawodowego, doskonalenia warsztatu pracy i poszerzania zasobów informacji zawodowej, a więc tego, co jest niezbędne do świadczenia usługi poradnictwa zawodowego na wysokim profesjonalnym poziomie. 

Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie
www.up.gov.pl, gdzie od listopada ubiegłego roku jest aktywny link poświęcony wyłącznie Warmińsko-Mazurskiemu Paktowi na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego. Ze względu na to, iż jest to inicjatywa wypływająca od przedstawicieli grupy zawodowej, ale jednocześnie jednocząca wiele instytucji rynku pracy i edukacji na Warmii i Mazurach, gdzie wciąż istnieje wysokie bezrobocie strukturalne, cechujące się m.in. niedostosowaniem zawodowym, uczestnikom Paktu bardzo zależy na tym, aby zainteresować swoją koncepcją jak największą liczbę mieszkańców województwa oraz zachęcić inne instytucje i organizacje do zrobienia czegoś ważnego i potrzebnego w dziedzinie poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej w regionie.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5558581352234