Mimo, że święta wielkanocne już za nami w Elblągu wciąż trwa Festiwal Paschalia Elbingensia. W niedzielę w katedrze Schola Teatru Węgajty pokaże spektakl „Ludus Paschalis” - gra o Zmartwychwstaniu Pańskim, cykl dramatów wielkanocnych.
Schola Teatru Węgajty powstała w styczniu 1994 roku w ramach Stowarzyszenia Teatr Wielki „Węgajty” i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z sześciu krajów europejskich. Od 1996 roku Schola realizuje projekt „Międzynarodowe Spotkania Dramat i Liturgia, którego założeniem jest m.in. opracowywanie i wystawianie średniowiecznych dramatów liturgicznych. Oprócz dramatu „Ludus Paschalis”, teatr ma w dorobku również inne dramaty nawiązujące do pozostałych wydarzeń religijnych takich jak „Ordo stallae” – Boże Narodzenie, „Planctus Mariae” i „Ludus Passionis – Wielki Post, „Ludus Danielis” – stary testament.
30 marca w Katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu przedstawiony zostanie spektakl teatralny zatytułowany „Ludus Paschalis”. Termin i miejsce pokazu nie są przypadkowe, gdyż przedstawienie Teatru Węgajty jest dramatem opowiadającym o męczeńskiej śmierci Jezusa i cudzie zmartwychwstania. Widowisko składa się z trzech części. „Descensio ad infernos”, “Visitatio Sepulchri” i “Officium Peregrinorum”. Część pierwsza to zbiór pieśni religijnych śpiewanych podczas procesji rezurekcyjnej. Widzowie mają okazję usłyszeć m.in. „Wesoły nam dzień dziś nastał”, „Chrystus zmartwychwstał”. Z treści utworów widzowie dowiadują się o wydarzeniach związanych z Wielką Nocą - zstąpienie do piekieł, odkrycie pustego grobu przez Marię, spotkanie z uczniami w Emaus. Ta część spektaklu zaczerpnięta została z rezurekcyjnego obrzędu wyniesienia krzyża, który przybrał dzisiejszą formę procesji rezurekcyjnej. W przeszłości Krzyż wydobywany był z Grobu, następnie okadzany niesiony był za ołtarz przy dźwiękach antyfony (werset zaczerpnięty z Psalmów lub innych ksiąg Pisma Świętego śpiewany przez chór) „Cum rex gloriae”. Kierunek procesji od Grobu do ołtarza nie jest przypadkowy gdyż jest symbolem przejścia od śmierci do życia (zmartwychwstanie).
Druga część spektaklu „Visitatio Sepulchri” odsłania przed widzem tajemnicę zmartwychwstania. „Aniołowie” przekazują wieści o cudzie. Maria Magdalena rozpoznaje w napotkanym ogrodniku Jezusa. Ostatecznym dowodem na zmartwychwstanie Chrystusa są puste całuny wydobyte z grobu przez Jana i Piotra. W tę część dramatu wpleciono sekwencję wielkanocną „Victimae Paschali Laudes” (ofiarujmy chwałę w wierze), na koniec tego aktu śpiewana jest monumentalna pieśń „Surrexit Christus hodie”.
Trzeci i ostatni akt dramatu to „Officium Peregrinorum”, w którym widzowie mają okazję prześledzić ostatnie chwile pobytu Chrystusa na ziemi. Jezus ukazuje się Apostołom na drodze do Emaus i pozwala im się rozpoznać podczas wieczerzy. Ponadto Chrystus zaświadcza o realności cudu jedząc, pijąc i demonstrując rany, jednocześnie przekazując swym uczniom ostatnie przesłanie.
30 marca godz. 19.30 – Schola Teatru Węgajty spektakl „Ludus Paschalis” - gra o Zmartwychwstaniu Pańskim, cykl dramatów wielkanocnych w Katedrze pw. św. Mikołaja. Wstęp na spektakl jest wolny.