Każdy Polak na pytanie jaki obchodzimy dziś dzień jednoznacznie odpowie, że Wielkanoc. Niewielu jednak wie, że dziś, po raz 58 obchodzony jest także Światowy Dzień Meteorologii. Dzisiaj bez prognozy pogody trudno nam przewidzieć, jaki czeka nas dzień.
Przekonać się o tym możemy chociażby wyglądając przez okno. Śnieg w Święta Wielkanocne. Kto by się spodziewał? A jednak meteorolodzy ostrzegali przed dzisiejszymi kaprysami pogody. To właśnie dzisiaj, przy tej paskudnej aurze pogodowej obchodzony jest Dzień Meteorologii.
Ta dziedzina działalności naukowej i operacyjnej, ściśle związanej ze współpracą międzynarodową wytworzyła jeszcze przed rozwojem techniki komputerowej i telekomunikacyjnej skuteczne metody oceny i prognozowania niebezpiecznych zjawisk pogody.
Meteorolog na co dzień korzysta z dokładnych zdjęć satelitarnych, zarówno z satelitów meteorologicznych jak też z satelitów środowiskowych, korzysta z danych dostarczanych przez sieci wyspecjalizowanych radarów "prześwietlających" chmury i strefy opadów.
Przy drogach pojawiły się w ostatnich latach liczne stacje meteo wraz z tablicami ostrzegawczymi, wiele instytucji i nawet osób prywatnych zakłada, prowadzi i co najważniejsze udostępnia "on line" dane z własnych stacji pomiarowych. Jednak największym postępem w meteorologii operacyjnej jest uruchomienie numerycznego prognozowania pogody - zarówno w skali globalnej jak też w skali regionalnej, czy nawet lokalnej.
Ilość informacji prognostycznej tworzonej przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego będące przy Uniwersytecie Warszawskim jest zdecydowanie lepsze od tego, co może wykonać zespół kilku doświadczonych synoptyków.
Powszechne uznanie, którym cieszy się praca meteorologów wśród wymagających użytkowników, dla których stan atmosfery stanowi o bezpieczeństwie lub umożliwia działanie - lotników, żeglarzy, rybaków, kierowców, kwalifikowanych turystów - świadczy, że potrzeba precyzyjnej informacji meteorologicznej w społeczeństwie jest znaczna.
Dokładną prognozę pogody utworzoną przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego można na bieżąco śledzić pod tym adresem.