27 marca dr hab. Maria Lubocka - Hoffmann wygłosi wykład otwarty pt. "Rewitalizacja zabytków Starego Miasta w Elblągu". Wykład, który rozpocznie się o godz. 16, odbędzie się w sali 113/114 Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu przy ul. Wojska Polskiego 1.
Dr hab. Maria Lubocka-Hoffmann jest profesorem na Wydziale Nauk Społecznych i Sztuki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz kuratorem ds. konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie w Muzeum Zamkowym w Malborku.
W 1983 roku opracowała metodę retrowersji - nowy sposób odbudowy zniszczonych miast historycznych. Autorka konserwatorskiego programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu, setek programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast. Była polskim ekspertem PKN ICOMOS w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast Pecz (Węgry) i Lwów (Ukraina). Pełniła funkcję konsultanta rewaloryzacji zabytków w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja) i w Wilnie. Brała też czynny udział w wielu konferencjach naukowych w kraju i za granicą.
W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym: polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus. Film pt. „Malbork – wspólne dziedzictwo” w 1999 r. zdobył główną nagrodę na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie. Organizowała ogólnopolskie konferencje konserwatorskie oraz międzynarodową konferencję ICOMOS pn. „Odbudowa miast historycznych” (Elbląg 1997). W latach 1995-1998 była członkiem Programu Rządowego Ratowanie Miast Historycznych pod auspicjami Ministra Kultury i Sztuki. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS.
W uznaniu osiągnięć otrzymała nagrodę zespołową Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za Miejscowy Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego Elbląga (1989 r.), Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami (1983, 1997), Złoty Krzyż Zasługi (2001), Honorowe Obywatelstwo Fromborka, wyróżnienie Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
W 1998 r. wydała książkę „Elbląg Stare Miasto”, w roku 2002: „Zamek w Malborku. Historia, architektura, konserwacja”, w 2004: „Miasta historyczne północnej i zachodniej Polski. Zniszczenia i programy odbudowy” – wszystkie w polskiej i niemieckiej wersji językowej.
Fot. AB
To dziwne - jak p. Maria przestała mieć wpływ na elbląską Starówkę, tak zaczęła się dynamicznie odbudowywać i to raczej nie w takim stylu jak kwartały przy Bednarskiej, czy Wieżowej.... .
Buahahah no rzeczywiście racja.. Aż pojde na ten wykład posłuchać ....