Poniedziałek, 13.01.2025, Imieniny: Weronika, Bogumila, Izydor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Paschalia Elbingensia, czyli Elbląska Wielkanoc

25.02.2008, 19:44:28 Rozmiar tekstu: A A A
Paschalia Elbingensia, czyli Elbląska Wielkanoc

Była już wspólna bożonarodzeniowa Wigilia elblążan, teraz przyszedł czas na Elbląską Wielkanoc. Paschalia Elbingensia – to adresowane do elblążan przedsięwzięcie kulturalne, dla którego inspiracją jest okres Wielkiej Nocy. Świecki w formie, religijny w treści Festiwal ma być czasem refleksji i zadumy, ale także wielkiej radości i nadziei.

Te właśnie wrażenia odnaleźć można w programie Festiwalu, na który złożą się spektakle teatralne i koncerty muzyki klasycznej w wykonaniu uznanych artystów i muzyków. Elbląska Wielkanoc powstała z potrzeby dzielenia się dobrą nowiną poprzez szeroko pojętą sztukę. Częścią Elbląskiej Wielkanocy będzie wspomnienie w formie muzycznej o Janie Pawle II.

Program Elbląskiej Wielkanocy:

13 marca godzina 18.00 – Koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, w Bibliotece im. Cypriana Norwida w Elblągu. W programie: Henryk Czyż – Canzona di Barocco, Tomaso Albinoni – koncert „De moll Opus dziewiąty nr 2”, dyrygent Elżbieta Wiesztordt, solista Kamila Grot (obój), Antonio Vivaldi – koncert na obój C-Dur nr 4, Romuald Twardowski – Tryptyk wawelski, G.B. Pergolesi – Stabat Mater.

15 marca godz. 19.00 - Requiem Mozarta – w wykonaniu chóru Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu z akompaniamentem Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Mariusza Mroza w Centrum Sztuki Galeria El.

16 marca godz. 19.00 – Misterium Pasyjne – w wykonaniu młodzieży z parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego (Nad Jarem).

22 marca godz. 18.00 – Liturgia Vigilia Paschalis – celebruje Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Jan Styrna, oprawa muzyczna orkiestra Capella Sancti Nicolai i Chór Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu w Katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu.

3
0 marca godz. 19.30 – Schola Teatru Węgajty spektakl „Ludus Paschalis” - gra o Zmartwychwstaniu Pańskim, cykl dramatów wielkanocnych w Katedrze pw. św. Mikołaja.

Schola Teatru Węgajty powstała w styczniu 1994 roku w ramach Stowarzyszenia Teatr Wielki „Węgajty” i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z sześciu krajów europejskich. Od 1996 roku Schola realizuje projekt „Międzynarodowe Spotkania Dramat i Liturgia, którego założeniem jest m.in. opracowywanie i wystawianie średniowiecznych dramatów liturgicznych. Oprócz dramatu „Ludus Paschalis”, teatr ma w dorobku również inne dramaty nawiązujące do pozostałych wydarzeń religijnych takich jak „Ordo stallae” – Boże Narodzenie, „Planctus Mariae” i „Ludus Passionis – Wielki Post, „Ludus Danielis” – stary testament.

30 marca w Katedrze pw. św. Mikołaja w Elblągu przedstawiony zostanie spektakl teatralny zatytułowany „Ludus Paschalis”. Termin i miejsce pokazu nie są przypadkowe, gdyż przedstawienie Teatru Węgajty jest dramatem opowiadającym o męczeńskiej śmierci Jezusa i cudzie zmartwychwstania. Widowisko składa się z trzech części. „Descensio ad infernos”, “Visitatio Sepulchri” i “Officium Peregrinorum”. Część pierwsza to zbiór pieśni religijnych śpiewanych podczas procesji rezurekcyjnej. Widzowie mają okazję usłyszeć m.in. „Wesoły nam dzień dziś nastał”, „Chrystus zmartwychwstał”. Z treści utworów widzowie dowiadują się o wydarzeniach związanych z Wielką Nocą - zstąpienie do piekieł, odkrycie pustego grobu przez Marię, spotkanie z uczniami w Emaus. Ta część spektaklu zaczerpnięta została z rezurekcyjnego obrzędu wyniesienia krzyża, który przybrał dzisiejszą formę procesji rezurekcyjnej. W przeszłości Krzyż wydobywany był z Grobu, następnie okadzany niesiony był za ołtarz przy dźwiękach antyfony (werset zaczerpnięty z Psalmów lub innych ksiąg Pisma Świętego śpiewany przez chór) „Cum rex gloriae”. Kierunek procesji od Grobu do ołtarza nie jest przypadkowy gdyż jest symbolem przejścia od śmierci do życia (zmartwychwstanie).

Druga część spektaklu „Visitatio Sepulchri” odsłania przed widzem tajemnicę zmartwychwstania. „Aniołowie” przekazują wieści o cudzie. Maria Magdalena rozpoznaje w napotkanym ogrodniku Jezusa. Ostatecznym dowodem na zmartwychwstanie Chrystusa są puste całuny wydobyte z grobu przez Jana i Piotra. W tę część dramatu wpleciono sekwencję wielkanocną „Victimae Paschali Laudes” (ofiarujmy chwałę w wierze), na koniec tego aktu śpiewana jest monumentalna pieśń „Surrexit Christus hodie”.

Trzeci i ostatni akt dramatu to „Officium Peregrinorum”, w którym widzowie mają okazję prześledzić ostatnie chwile pobytu Chrystusa na ziemi. Jezus ukazuje się Apostołom na drodze do Emaus i pozwala im się rozpoznać podczas wieczerzy. Ponadto Chrystus zaświadcza o realności cudu jedząc, pijąc i demonstrując rany, jednocześnie przekazując swym uczniom ostatnie przesłanie.

6 kwietnia godz. 19.00 – koncert w Katedrze pw. św. Mikołaja pt. „W Hołdzie Janowi Pawłowi II” z okazji trzeciej rocznicy śmierci Papieża. Wystąpią: Chór Redemptoris z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego, Muzycy Orkiestry Garnizonowej 16 PDZ, dyrygent Leszek Gosk.

6 kwietnia w Katedrze pw. św Mikołaja odbędzie się koncert z okazji rocznicy śmierci Papieża zatytułowany „W Hołdzie Janowi Pawłowi II”. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 19.00. Wystąpią Orkiestra Szkoły Muzycznej wraz z towarzyszeniem muzyków Orkiestry 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zaproszeni są także znamienici soliści tacy jak profesor Piotr Kusiewicz (tenor) oraz Dorota Rosłaniec (sopran). Towarzyszyć im będą muzycy: Aleksandra Mutwicka (obój), Dominik Grędziński (klarnet), Alicja Sławińska (klarnet) i Marta Kołodziejska (skrzypce).

Organizatorem Paschalia Elbingensia jest Prezydent Miasta Elbląga, zaś współorganizatorem Diecezja Elbląska.

Na zdjęciu spektakl Schola Teatru Węgajty

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3167788982391