Polsko – rosyjski projekt skierowany do osób, które w swej codziennej pracy zawodowej stykają się z problemem przemocy w rodzinie, przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu. Głównym jego celem jest zapobieganie zjawisku przemocy w rodzinie i szkole. Jest to już czwarte przedsięwzięcie elbląskiego TPD, realizowane przy współpracy z rosyjskim Stowarzyszeniem Europejski Dom.
Projekt pt. „Mapa problemów przemocy wobec dziecka w rodzinie i szkole - zasady pomocy ofiarom" (Dzieciństwo bez przemocy) skierowany jest do nauczycieli, pedagogów, pracowników społecznych, kuratorów oraz przedstawicieli policji z Elbląga i Czerniachowska, które w swej pracy zawodowej spotykają się przemocą w rodzinie. Działania w ramach projektu prowadzone będą w formie dwóch trzydniowych zjazdów, obejmujących wykłady, warsztaty i wizyty studyjne. Pierwszy zjazd odbędzie się w dniach 23-25 stycznia 2008.
- Swoje dotychczasowe doświadczenia z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i szkole przeniesiemy, za pośrednictwem reprezentantów Federacji Rosyjskiej, do Obwodu Kaliningradzkiego, a tym samym podzielimy się z nimi naszymi dotychczasowymi metodami pracy – zdradza Anna Dmitrzak-Stefańska z TPD w Elblągu. - Przekażemy osobom z Federacji Rosyjskiej wiedzę z zakresu kompetencji i możliwości działań instytucji współpracujących między sobą.
Głównym celem projektu jest zapobieganie zjawisku przemocy w rodzinie i szkole, poprzez stworzenie lokalnych sieci służb ustrukturalizowanych modeli pracy z przypadkiem. Ponadto, po stronie rosyjskiej i polskiej, zostanie utworzony interdyscyplinarny zespół, pracujący na rzecz poprawy sytuacji dzieci dotkniętych problemem przemocy. Efektem pracy tych zespołów będzie podpisanie Porozumienia Wzajemnej Współpracy.
- Dzieciństwo jako najpiękniejszy okres życia nie może być naznaczone przemocą fizyczną czy psychiczną. Prawo dziecka do życia w środowisku wolnym od przemocy i wzrastanie w poczuciu miłości i godności jest prawem niezbywalnym, zagwarantowanym w podpisanej przez Polskę „Konwencji o Prawach Dziecka” - podkreśla Anna Dmitrzak-Stefańska. - Jednakże przemoc wobec dzieci jest, mimo to, jednym z najważniejszych problemów społecznych - tak w naszym kraju, jaki i kraju naszych partnerów, Rosji - wymagającym podjęcia zorganizowanego interdyscyplinarnego planu przeciwdziałania i pomocy ofiarom, a zwłaszcza bezbronnym dzieciom.
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu opracowało projekt pt. „Mapa problemów przemocy wobec dziecka w rodzinie i szkole - zasady pomocy ofiarom" (Dzieciństwo bez przemocy), który jest dofinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie – RITA”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.