Poniedziałek, 13.01.2025, Imieniny: Weronika, Bogumila, Izydor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Rewitalizacja miasta - nie przegap!

04.01.2008, 10:23:53 Rozmiar tekstu: A A A
Rewitalizacja miasta - nie przegap!

Organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mają szansę na urządzenie świetlicy, placu zabaw czy boiska, drobni przedsiębiorcy mogą otrzymać pomoc finansową na adaptację zdegradowanych pomieszczeń na swoje potrzeby. W tym celu należy do 25 stycznia złożyć w Urzędzie Miasta odpowiedni wniosek o wpis do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Miasto Elbląg przystępuje do programu rewitalizacji.

Zakres rewitalizacji

Z definicji rewitalizacja, to
kompleksowy proces organizacyjny, prawny i finansowy podejmowany na zdegradowanych bądź poprzemysłowych obszarach miejskich, nakierowany na: podniesienie standardu życia i sytuacji mieszkaniowej oraz odnowę gospodarczą i społeczną, zachowanie dziedzictwa kulturowego i unikatowych walorów architektoniczno-kompozycyjnych miasta, odzyskiwanie i podwyższanie wartości funkcjonalnej, technicznej, ekonomicznej i kulturowej nieruchomości, likwidację zagrożeń dla środowiska naturalnego, jakie niesie za sobą użytkowanie nieruchomości.

Niestety miejski program rewitalizacji nie będzie aż tak szeroki. Obejmie takie działania, jakie będzie można sfinansować ze środków unijnych, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

W programie tym, w tzw. osi priorytetowej 4 „Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast”, przewiduje się dofinansowanie w ramach rewitalizacji trzech działań: humanizacja blokowisk, rewitalizacja miast i restrukturyzacja terenów powojskowych i poprzemysłowych.

Działania objęte programem rewitalizacji

Humanizacja blokowisk obejmuje zmiany dachu, elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej, wejść do budynków, odnowę klatek schodowych, korytarzy i wind, termoizolację, wymianę wewnętrznych instalacji, w tym systemów grzewczych.

W ramach rewitalizacji miasta będzie finansowane: zagospodarowanie przestrzeni publicznych – placów zabaw, dróg osiedlowych, ciągów pieszych, ścieżek rowerowych, parków, skwerów, alei itp.; renowacja budynków zabytkowych wraz z zagospodarowaniem terenu; przebudowa, rozbudowa i remont obiektów użyteczności publicznej wraz z jednoczesną adaptacją na cele turystyczne, rekreacyjne i sportowe oraz obiektów zdegradowanych z jednoczesną adaptacją na cele kulturalne i edukacyjne; budowa lub remont oświetlenia i systemów monitoringu ulicznego; tworzenie warunków lokalowych i infrastrukturalnych do rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości (np. zaadaptowanie zdegradowanego lokalu na potrzeby małej firmy czy warsztatu).

Ponadto finansowane będą przedsięwzięcia wchodzące w skład zintegrowanego projektu lokalnego, np. „Program Rozwoju Turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego”.

Program przewiduje też możliwość odnowy zasobów mieszkaniowych w zakresie takim, jak w przypadku humanizacji blokowisk, na obszarach, gdzie występują co najmniej dwa z określonych, niekorzystnych zjawisk społecznych, takich, jak: wysoki poziom ubóstwa i wykluczenia, wysoki poziom przestępczości, długotrwałe bezrobocie, duża degradacja środowiska itp.

Niestety, nie można będzie w ramach tej rewitalizacji wyremontować zasobów mieszkaniowych w starych dzielnicach - na co liczyliśmy.

Natomiast wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe będą mogły
uzyskać środki np. na urządzenie placu zabaw lub boiska sportowego, parkingu, adaptację pomieszczeń na świetlicę czy klub, uporządkowanie terenu wokół budynku czy na osiedlu. Drobni przedsiębiorcy będą mogli otrzymać pomoc finansową na adaptację zdegradowanych pomieszczeń na cele swojej działalności gospodarczej. Nie można przegapić tej szansy!

Obszary, które będą rewitalizowane
Kierownik Miejskiego Biura Urbanistycznego przedstawił listę dzielnic i osiedli, proponowanych do rewitalizacji, skupionych w sześciu obszarach:

Zespół Starego Miasta - strefa śródmiejskich obszarów mieszkaniowo-usługowych, w której wyznaczono pięć obszarów zainteresowania: Wyspa Spichrzów, dzielnica Osiek, Śródmieście-Wschód (między ul. Związku Jaszczurczego, Bema, Żeromskiego i Grunwaldzką), Śródmieście-Północ (między ul. Armii Krajowej, Stoczniową, Teatralną, Nowowiejską i Traugutta), dolina rzeki Kumieli w Parku Traugutta;

strefa historycznego kompleksu przemysłowego, w niej obszary: dawnego Zamechu przy ul. Grunwaldzkiej, dawnego Zamechu przy ul. Stoczniowej i Dolnej, dawnego EZNS nad rzeką Elbląg;

strefa starych przedmieść, w tym: ul. Grochowskiej, ul. Kilińskiego i Fredry, ul. Słowackiego - Kolejowej, ul. Browarnej – Robotniczej, ul. Krakusa - Obrońców Pokoju, ul. Fałata - Królewieckiej - Moniuszki, ul. Częstochowskiej - Metalowców, ul. Żyrardowskiej - Suwalskiej - Szczyglej, ul. Modlińskiej - Szucha, ul. Grottgera - Rawskiej, ul. Łódzkiej – Skrzydlatej;

strefa zabudowy osiedlowej - trzy tzw. blokowiska: osiedle Na Stoku, osiedle Zawada i osiedle Nad Jarem;

strefa podmiejska zawierająca: popegeerowskie osiedle Zajazd, zespół mieszkaniowy Rubno, zespół mieszkaniowy dawnego SKR Dąbrowa, zespół mieszkaniowy dawnej cegielni Dębica, zespół dworsko-parkowy w Zajeździe, zespół dworsko-pałacowy w Krasnym Lesie, zespół dworsko-pałacowy przy ul. Chrobrego, kościół w Próchniku wraz z otoczeniem, Park Miejski Bażantarnia wraz z muszlą koncertową.

Sam wybierz z listy lub zaproponuj
W ostatecznym wyborze mogą wziąć udział mieszkańcy Elbląga poprzez „Ankietę potrzeb rewitalizacyjnych miasta Elbląg.” Zawiera ona 32 pozycje. Można wybrać z tej listy pozycje, które wymagają rewitalizacji w pierwszej kolejności. Można też zgłaszać swoje propozycje przedsięwzięć. Ankietę (a także szczegółowe informacje na temat programu) można znaleźć na stronie internetowej www.umelblag.pl. Ankiety zamieszczone na stronie można nadsyłać do 21 grudnia.

Złóż wniosek o dofinansowanie
Pierwszy warunek aby otrzymać dofinansowanie z funduszy rewitalizacyjnych, to złożenie w Urzędzie Miasta wniosku o wpisanie inwestycji do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Termin składania wniosków mija 25 stycznia. Następnie należy dopilnować, żeby inwestycja została wpisana do Lokalnego Programu Rewitalizacji, złożyć wniosek wraz z załącznikami do Urzędu Marszałkowskiego i ... czekać na odpowiedź.

Realizacją programu, na zlecenie miasta, zajmuje się firma FINRYAN z Warszawy.

Teresa Bocheńska/”Razem z Tobą”
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ elblazanin
    Niedziela, 06.01

    to sa jakies totalne bzdury my jako wspolnota przy ul. Pokornej wyslalismy pismo do ratusza o współwinasowanie placu zabaw dla dzieci otrzymalismy z ratusza odpowiedz ze jest to niemozliwe kilka lat temu byly takie mozliwosci teraz niema mamy oficjalne pismo z ratusz wiec kto tu z kim pogrywa ..... lub z mieszkańców robi idiotow i w jakim celu do wyborow jeszcze czas?i

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1340219974518