Przypadająca w tym roku 89 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, stała się okazją do odwiedzenia przez 30-osobową grupę młodzieży ze Środowiskowego Hufca Pracy 14-1 w Elblągu miejsca pamięci narodowej na Westerplatte oraz portu wojennego Gdynia-Oksywie.
Jako że w tym roku święto niepodległości przypadało w niedziele wyjazd został zorganizowany dnia następnego tj. 12 listopada. Pierwszym etapem wyprawy był zlokalizowany w Gdańsku-Westerplatte Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej. Jest on jednym z dwóch dywizjonów grupujących jednostki pływające wchodzące w skład Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) - formacji odpowiedzialnej za ochronę polskiej granicy morskiej od Świnoujścia do miejscowości Piaski na Mierzei Wiślanej.
Dzięki życzliwości Komendanta MOSG kmdr Piotra Stockiego, uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy w Elblagu mogli wejść na pokład największej jednostki tego dywizjonu patrolowca „Kaper-1” (SG-311). Oprowadzający po jego pokładzie funkcjonariusze nie tylko zapoznali młodzież z charakterystyką tej jednostki, ale także przybliżyli specyfikę służby w tej formacji. Podczas zwiedzania bazy Kaszubskiego Dywizjonu SG można było również zobaczyć inne jednostki pływające wchodzące w jego skład, w tym również najnowsze kutry inspekcyjno-patrolowe IC 16M, na których bandery podniesiono 30 października bieżącego roku.
Następnym etapem wycieczki był teren dawnej wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte, która na zawsze wpisała się w historię polskiego oręża za sprawą bohaterskiej 7-dniowej obrony we wrześniu 1939 r. Podopieczni ŚHP zostali zapoznani z historią tego miejsca, mogli zobaczyć budynek Wartowni nr 1 oraz ruiny budynku koszar. Następnie zaś złożyli kwiaty pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża, gdzie zatrzymali się na chwilę zadumy.
Ostatnim etapem wyprawy z okazji Dnia Niepodległości, był port wojenny Gdynia-Oksywie będący bazą 3 Flotylli Okrętów. Przewodnikiem po porcie był kmdr ppor. Artur Zachajkiewicz z wydziału wychowawczego 3 FO. Młodzież zwiedziła trzy okręty polskiej marynarki, w tym aż dwa okręty podwodne. Była to korweta zwalczania okrętów podwodnych „Kaszub” (240), oraz okręty podwodne „Orzeł” (291) i „Sokół” (294).
Szczególną atrakcją była możliwość zwiedzenia okrętów podwodnych oraz zapoznania się ze specyfiką służby na nich. Mało, kto ma możliwość zobaczenia wnętrza współczesnego okrętu podwodnego i porównania podejścia do budowy tego typu jednostek w dawnym Związku Radzieckim i Niemczech gdzie zostały one zbudowane.
Mimo niesprzyjającej pogody wyjazd ten był wielką atrakcją dla młodzieży. Stał się on dla nich żywą lekcją patriotyzmu, ale i być może wskazówką jak może się potoczyć ich dalsza droga życiowa. Miejmy nadzieje, że niektórzy z nich wybiorą służbę w formacjach mundurowych, do czego byli gorąco zachęcani zarówno przez marynarzy jak i funkcjonariuszy straży granicznej.
Fajny wypadzik - pozazdrościć :)