Cmentarz Agrykola to jedna z dwóch komunalnych nekropolii w Elblągu, która została założona tuż po wojnie w 1946 r. Na cmentarzu spoczywa ponad 24,5 tysiąca osób. Od kilkunastu lat cmentarz jest stale remontowany.
Nekropolia składała się niegdyś z czterech cmentarzy: Św. Mikołaja i NMP - założonych w połowie XIX wieku oraz cmentarzy: ewangelickiego i mennonitów (w miejscu gdzie obecnie znajduje się pomnik Żołnierzy Armii Radzieckiej) założonych w końcu XIX wieku.
Na cmentarzu znajduje się budynek przedpogrzebowy wybudowany na początku lat sześćdziesiątych i wyremontowany w 1993 r. Ponowny remont obiektu planowany jest w najbliższym czasie.
W pobliżu kwatery księży Redemptorystów (na skrzyżowaniu głównych alejek cmentarza) w 1983 r. wzniesiono brzozowy krzyż upamiętniający zbrodnie katyńskie, u stóp którego umieszczono kamienną tablicę o treści: „Jeżeli zapomnę o nich Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”.
W 2001 r. zabiegom konserwatorskim poddano zabytkowy krucyfiks znajdujący się w głównej alei cmentarza. Prace objęły konserwację rzeźby Chrystusa wraz z rekonstrukcją złoceń, naprawę schodów i cokołu, konserwację elementów metalowych, oraz wykonanie nowego drewnianego krzyża.
Od 2004 r. systematycznie remontowane jest ogrodzenie cmentarza. Wykonano remont zabytkowej bramy prowadzącej na cmentarz wraz z remontem części zabytkowego ogrodzenia od strony ul. Agrykola, oraz zamontowano nowe, estetyczne ogrodzenie od strony parkingu przy ul. Kościuszki.
Przy głównej alei cmentarza w najstarszej jego części znajduje się kwatera wojskowa założona w 1945r. (ostatecznie urządzona w 1992 r.), w której pochowani zostali jeńcy wojenni różnej narodowości: żołnierze polscy, włoscy i francuscy. Głównym akcentem w kwaterze wojskowej jest tablica memorialna poświęcona jeńcom polskim 1939 roku, ufundowana przez społeczeństwo Elbląga.
W 2005 r. wykonano renowację wszystkich płyt nagrobnych w kwaterze wojskowej na terenie cmentarza, a w kwaterze żołnierzy francuskich odsłonięto tablicę pamiątkową.
Na terenie cmentarza przy ul. Agrykola znajdują się m.in. mogiły: Waldemara Rebinina, Zbyszka Godlewskiego i Mariana Sawicza - ofiar tragicznych wydarzeń grudniowych w 1970 r.; Tomasza Murkowskiego - żołnierza poległego w 2006 r. w Iraku; Bronisława Jana Schlichtingera - uczestnika m.in. wojny obronnej 1939 r.; Włodzimierza Skolimowskiego pseudonim „Saturn” - piętnastoletniego powstańca warszawskiego, harcerza Szarych Szeregów.
Spox Rafał, tak trzymać.
Mi też się podoba. Jeszcze by się przydały takie informacje o cmantarzu na Dębicy.