Od piątku do niedzieli w Elblągu trwać będą Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. W dniach od 26 do 28 października do naszego miasta zjedzie blisko 400 uczestników z Litwy, Niemiec, Polski i Rosji. Wszyscy będą prezentować swój dorobek artystyczny m.in. w takich dziedzinach jak muzyka, teatr, taniec i plastyka.
Przedsięwzięcie jest kolejnym etapem włączania osób niepełnosprawnych w otwarte społeczeństwo. W 2007 r. organizatorzy imprezy CKiWM „Światowid”, zmienili jej zasięg z ogólnopolskiego na międzynarodowy. - Przez dziesięć lat w Centrum Kultury „Światowid” promowaliśmy twórczość osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością podczas Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych. Stworzyło to dobre warunki do przejścia do kolejnego etapu - włączania. Z epoki izolacji weszliśmy w czas integracji – mówi Teresa Miłoszowska, pomysłodawczyni spotkań.
Impreza ma integrować artystów niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Program Międzynarodowych Spotkań Artystycznych obejmuje koncerty, spektakle, warsztaty artystyczne, pokazy taneczne, wystawy plastyczne oraz projekcje filmowe (w tym roku będzie to projekcja filmowa dla osób niewidomych, audiodeskrybowana nowoczesną techniką narracyjną umożliwiającą osobom niewidomym kontakt ze sztukami wizualnymi). Z roku na rok impreza przyciąga coraz większe rzesze ludzi z różnych środowisk artystycznych, a chęć prezentacji deklarują twórcy z całej Polski.
Już w piątek Centrum Kultury „Światowid" wypełnią ludzie, dla których twórcze działania stały się codziennością. Pierwszego dnia, podczas seminarium o godzinie 11, tematem rozmowy będzie wykorzystanie technik multimedialnych w stymulowaniu rozwoju dzieci i młodzieży.
Od godziny 15 rozpocznie się czas teatralny MSA. Opowieść o tym, co ulotne, do czego dążymy, czego poszukujemy w życiu - czyli o szczęściu zaprezentuje grupa „Supeł". Studio Teatralne „Danko" przedstawi „Śnieżynkę". Gościem tego dnia będzie również Teatralne Studio Młodych „Alter Ego". Tym razem młodzi artyści opowiedzą historię Żydów w okresie drugiej wojny światowej w spektaklu zrealizowanym w konwencji pantomimy pt. „Pamięć nie ginie".
Dialog dwojga ludzi uchwycony w momencie boleśnie odczuwanej samotności - będziemy mieli okazję usłyszeć podczas etiudy poetyckiej „Dokąd" w wykonaniu Samodzielnej Grupy Autorskiej, która zaprezentuje się o 17.30. Rozmowa skomponowana jest z wierszy wykonawców – Marioli Platte i Ireneusza Betlewicza - oraz ich prywatnej korespondencji. Padające ze sceny słowa ilustrowane są dodatkowo slajdami prac plastycznych. Wszystko to wzbogacone muzyką i efektami dźwiękowymi.
Natomiast na Scenie Na Piętrze o godzinie 18.15 grupa teatralna „Deus ex Machina" pokaże historię o trudnej siostrzanej relacji w spektaklu „Moja mała".
Teatralne działania nie są jedyną propozycją artystyczną w piątkowy wieczór. O godzinie 17 warto wybrać się na wernisaż fotografii Gennadija Filipowicza pt. „Sztuka jako środowisko rehabilitacyjne" oraz fotografii Ewy i Tomasza Pisarskich pt. „Pejzaż w obiektywie".
Tego dnia organizatorzy przygotowali również warsztaty dla dzieci i młodzieży niewidzącej zatytułowane „Cała naprzód ku nowej przygodzie". Najpierw o godzinie 17 zabawy integracyjne, a później o 19 prezentacje finalistów konkursu literackiego „Mój przyjaciel oraz warsztat literacki „Wyprawa do przeszłości".
Piękną puentą wieczoru będzie recital jazzowy Bronisława Harasiuka w Kawiarni „Muza".
Fot. Adam Wołosz / ubiegłoroczne Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne